czwartek, 24 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Prezydent pozostał sobą

Prezydent pozostał sobą

Prezydent pozostał sobą
Data publikacji: 2016-02-06 20:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:53
Wywietleń: 2535 116019

Rozmowa z Pawłem Muchą, społecznym doradcą prezydenta RP, szefem klubu PiS w sejmiku zachodniopomorskim

- Jak się mają sprawy z nowym województwem środkowopomorskim? Ostatnio temat jakby przycichł.

- To, czy województwo takie powstanie, jest pytaniem zwłaszcza do mieszkańców części wschodniej naszego regionu. Mamy jednak informacje od niektórych samorządów, w tym Koszalina, a także od przedsiębiorców, że są zainteresowani nowym podziałem administracyjnym.

- A pan co o tym myśli?

- Mamy za sobą dziewięć lat złych rządów PO - PSL na Pomorzu Zachodnim. Okres ten kojarzy mi się z aferą korupcyjną na 150 mln zł w Zachodniopomorskim Zarządzie Melioracji, nagannym sposobem zatrudnienia Romana S. w Zachodniopomorskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich, brakiem nadzoru marszałka nad ważnymi inwestycjami i bardzo złymi rozstrzygnięciami kadrowymi. Zastanawiam się, czy radni PO i PSL nadal chcą firmować zarząd województwa kierowany przez Olgierda Geblewicza. Potencjał naszego województwa nie jest należycie wykorzystywany.

- A jak to się ma do ewentualnego rozdzielenia Szczecina i Koszalina?

- Podział terytorialny państwa jest jednym z narzędzi, które mają służyć temu, by zadania administracyjne były realizowane jak najlepiej. Teraz nie są. Podstawowym zadaniem samorządu województwa jest tworzenie warunków rozwoju gospodarczego. Mamy zły zarząd województwa. Należy się zastanowić, czy nie tylko przyszła zmiana zarządu, ale także zmiana podziału administracyjnego kraju poprawi sytuację naszego regionu.

Oczekiwanie dużej części społeczeństwa jest takie, żeby dowartościować część koszalińską, jeśli chodzi o ośrodek administracyjny. Są też realne problemy komunikacyjne, np. ze Sławna do Szczecina jest aż 200 km.

Jeśli większość mieszkańców wschodniej części Pomorza Zachodniego będzie mieć takie aspiracje, to nie widzę powodów, dla których mielibyśmy się upierać przy obecnych granicach administracyjnych.

- Czy zmiany będą jeszcze w tym roku? Czy w 2016 r. będą wybory do nowych sejmików?

- Nie czas jest tu głównym czynnikiem, ale rozsądek.

Więcej w magazynowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 5 lutego 2016

- Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Magdalena SZCZEPKOWSKA

Komentarze

@Lech Galicki
Krótka, bo na końcu jest przecież informacja, ze wiecej w normalnej, drukowanej gazecie albo e-wydaniu. Wystarczy przejść się do kiosku czuy sklepu i kupic piatkowy egzemplarz. Ale to już pewnie nie o tej porze.
2016-02-07 20:34:15
Lech Galicki
Rozmowa jest groteskowo krótka. Jej stosunek ( zapis) objętościowy do rasowego wywiadu, to jak proporcje notatki dziennikarskiej do artykułu, czy też niezbyt rozbudowanego reportażu.Tytuł: " Prezydent pozostał sobą" daje asumpt do zadania kilku pytań (sic!). Prowokuje. Mimo, że, w moim przypadku świadomość niezmienności Pana Prezydenta sprawia mi radość i daje spokój o przyszłość mojego Kraju. Przy okazji," śp. red. Tomasz Kamiński, sekretarz redakcji szczecińskiego tygodnika "Morze i Ziemia", gdybym przyniósł Mu tak krótki, pozbawiony temperatury dialog medialny, natychmiast by przeprowadził ze mną rozmowę dyscyplinującą. W końcu, to też swoisty wywiad. Ale to były inne, dziennikarskie także, czasy
2016-02-07 20:25:11
@kabel
Kto GW czyta, ten GW wie.
2016-02-07 11:05:53
do pl
Zanim zaczniesz komentować, przeczytaj ze zrozumieniem tekst. Jest w nim mowa o samorządzie wojewódzkim. Marian nie był marszałkiem.
2016-02-07 10:58:55
kabel
A co ze sprawą pana Dariusza Kłosa, skarbnika PiS-u, który pomimo że jest kłamcą lustracyjnym i TW został przez posła Dobrzyńskiego namaszczony na szefa agencji rolnej? Dobra zmiana?
2016-02-07 09:23:15
gość24
Nowe województwo to olbrzymie wydatki. To konieczność utworzenia kolejnej administracji nowego Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego. To nie są dziesiątki milionów lecz są to setki. Niech pan prezes weźmie i to wszystko przeliczy, czy warto? Zapewne nie ma to nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem.
2016-02-07 00:40:24
Tylko pytam...,
"Normalne" ze PO + PSL + SLD beda dalej PO-pierac swojego Olgierda, ktory "tak tanczy" jak mu te 3 Partie "graja czy zagraja"...! A co mowi Prokuratura na to wszystko...??
2016-02-07 00:33:55
Grzesiek
Szkoda, że artykuł jest tak okrojony w stosunku do oryginału. Tam pan Mucha oddaje należny hołd prezesowi bez którego funkcjonowanie w PiS jest niemożliwe. Jak widać można być mężczyzną albo tylko samcem człowieka. A co do samego prezydenta to jest wyłącznie notariuszem prezesa. A przysięgał na Konstytucję, którą złamał i prosił o pomoc Pana Boga. A ten go opuścił.
2016-02-06 21:30:02
pl
Masakra, niech ten Pan sobie przypomni "rządy" Mariana ,pisowca z krwi i kosci, to dopiero była zapasc i to wieloletnia, Krzystek przy nim to mistrz swiata.
2016-02-06 21:16:48
???
Przecież środkowopomorskie będzie miało największe bezrobocie w całej Polsce. Taki jest plan? Jakaś kasa za tym idzie?
2016-02-06 21:11:29

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie