Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Prezydent Duda w Koszalinie. Nominacje i podziękowania dla pograniczników [GALERIA]

Data publikacji: 2022-05-12 19:43
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-12 22:22
Prezydent Duda w Koszalinie. Nominacje i podziękowania dla pograniczników
Fot. Grzegorz JAKUBOWSKI  

- Spotykamy się tutaj w szczególnym czasie, kiedy od ponad dwóch lat ta służba w polskiej Straży Granicznej jest trudna, wymaga szczególnej, wzmożonej odpowiedzialności, ogromnego wysiłku i wiąże się niewątpliwie ze zwiększonym ryzykiem. Dziękuję z całego serca, to niezwykle ważne, obroniliście naszą granicę, nasze oblicze także wobec partnerów z UE – powiedział dziś (12 maja) w Koszalinie prezydent Polski Andrzej Duda podczas obchodów 31. rocznicy utworzenia Straży Granicznej.

A. Duda przybył na Pomorze Zachodnie wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Prezydent podziękował funkcjonariuszom SG za serce i pomoc, okazane uchodźcom z Ukrainy

- Dziękuję, że wyciągnęliście rękę do dzieci, matek i żon tych, którzy walczą. Wiem, że była to bardzo ciężka służba – mówił podczas uroczystości A. Duda.

W trakcie obchodów 155 pogranicznikom wręczono nominacje na pierwszy stopień oficerski. Z kolei Komendant Główny Straży Granicznej Tomasz Praga został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

- W mojej ocenie jesteśmy godnymi spadkobiercami chlubnych tradycji pierwszych polskich formacji granicznych - przedwojennej Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza. Tak jak nasi poprzednicy - wstępując w szeregi Straży Granicznej ślubowaliśmy „służyć wiernie Narodowi Polskiemu”, a także „strzec nienaruszalności granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, nawet z narażeniem życia” . Wierność rocie złożonego ślubowania potwierdziliśmy w ostatnim okresie - powiedział T. Praga.

W trakcie obchodów święta po raz pierwszy została zaprezentowana pieśń pt. „Na straży granic”. Autorem tekstu jest kpr. SG Piotr Saczek z Morskiego Oddziału SG. Muzykę i aranżację utworu stworzył Bolesław Szulia. Tekst pieśni nawiązuje do chlubnych tradycji KOP-u i podkreśla ciągłość tradycji od formacji granicznych II RP do współczesnej Straży Granicznej. Utwór wykonała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, pod kierownictwem ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego.

oprac: (rj)

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Najciezsza Sluzbe Gr
2022-05-12 21:57:29
To maja Pogranicznicy na Granicy z Biala-rusia... a nie z Ukraina czy w Koszalinskim !/??
keine Grenze
2022-05-12 21:30:44
Obroniliśmy granicę przed najazdem emigrantów wysłanych przez Putina przy pomocy Łukaszenki. To było i jest celowe zadanie wojny hybrydowej. Warto patrzeć na ręce tym którzy pomagają tym nielegalnym imigrantom. Warto wiedzieć ilu z nich zostało przeszkolonych w Moskwie do dywersji w Polsce i w Europie. Szacunek dla Straży Granicznej za służbę w obronie naszych granic
Błąd w tekście
2022-05-12 19:53:20
Andrzej Duda sam powiedział że jest prezydentem Polin a nie Polski. Zresztą najwyższa kasta wymierza wyroki za stwierdzenie wydawałoby się oczywistego faktu że " Tu jest Polska a nie Polin" . Tak więc warto byłoby poprawić tekst informacji.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA