niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Premiera gry o Szczecinie

Premiera gry o Szczecinie [GALERIA]

Premiera gry o Szczecinie
Data publikacji: 2016-05-28 15:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:04
Wywietleń: 3946 135646

W księgarni FiKa w Muzeum Narodowym i Atrium Molo odbyły się w sobotę (28 maja) premiery pierwszej gry planszowej, opowiadającej o przedwojennym Stettinie i jego tajemnicach - „Kupiec Szczeciński”. Promocji towarzyszyły spotkania z jej współautorem - dziennikarzem Romanem Czejarkiem - oraz rozgrywki.

„Kupiec Szczeciński” to gra planszowa z elementami multimedialnymi (zawiera kody QR), której fabuła została osadzona w Stettinie z przełomu XIX i XX wieku. Osadzona w konwencji ekonomicznych rozgrywek, pozwala wczuć się w rolę szczecińskich kupców: handlować akcjami, pobierać opłaty, sprzedawać nieruchomości, inwestować.

Gościem obu wydarzeń był współautor gry - red. Roman Czejarek, od ćwierć wieku warszawiak, ale ze Szczecina rodem. Wieloletni dziennikarz radiowej „Jedynki”, prowadzący cykl „Lato z Radiem”, jest także autorem serii książek „Sekrety Szczecina”. Prezentował on „Kupca Szczecińskiego” i mówił o kulisach powstania pierwszej planszówki ze szczecińską fabułą.

(mag)

Fot. Ryszard Pakieser,

Elżbieta Kubowska

Anna Gniazdowska

Premiera gry o Szczecinie Premiera gry o Szczecinie Premiera gry o Szczecinie Premiera gry o Szczecinie Premiera gry o Szczecinie Premiera gry o Szczecinie Premiera gry o Szczecinie Premiera gry o Szczecinie Premiera gry o Szczecinie Premiera gry o Szczecinie

Komentarze

the
Zdrowo masz narąbane we łbie...
2017-07-11 14:59:13
Bider_majer
Nazwa "Kupiec Szczeciński" tak jak i Stargard Szczeciński jest pretensjonalna. Dlaczego kupiec ma być właśnie szczeciński a nie stargardzki ? Dlaczego nie nazwać gry "Kupiec niemiecki" bo Szczecin i Stargard były wtedy niemieckie a pamiątki w tej grze to fotografie poniemieckie właśnie ? Czy czasem nie taki był cel aby pod pozorem niewinnej gry planszowej kultywować "niemieckość Szczecina" a nie kupieckość jako taką. Gra jest swoistym naśladownictwem planszowych gier rynkowych o nazwie "Kartel", "Bankrut" itp. Osadzanie fabuły takiej gry akurat w niemieckim mieście Stettin jest pomysłem dziwacznym.. Może zabrakło ambicji i kompetencji aby wydać album multimedialny na temat ciekawostek handlowych i porządne opracowanie dotyczące gospodarki niemieckiej w przedwojennym Szczecinie a nawet na Pomorzu Zachodnim. No i w końcu jest to łatwa ucieczka w epoki "dawno minione" (do 1939 r.) przed niewdzięcznym zagłębianiem się w tzw. epoki "słusznie minione" ('45-'56;'56-'70;'70-'80;'80-'89) z niezrozumiałym pominięciem epoki "przedakcesyjnej" ('90-2004) i "poakcesyjnej" (od 2004 r.). Niestety, ucieczka w epoki "dawno minione" też jest tylko "mydleniem oczu" bo jak pominiemy Hitlero-Nazistowski Stettin i epokę Kryształowej Nocy (KRYSTAL NACHT), co brzmi jak tytuł jakiejś opery.., to pozostanie nam w najlepszym razie epoka BIEDERMEIER, bo po niej też już tylko Bismark i inne kajzerki.. //Boromeusz_
2016-05-29 15:13:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie