Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

Premiera albumu. Kamienice w obiektywie [GALERIA]

Data publikacji: 2019-10-22 11:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-23 11:39
Premiera albumu. Kamienice w obiektywie
Album "Kamienice Szczecina" zawiera ponad 250 fotografii. W poniedziałek w Starej Rzeźni odbyła się premiera albumu połączona z wernisażem wystawy.  

Ponad 200 najpiękniejszych fotografii szczecińskich kamienic zawiera album "Kamienice Szczecina". W poniedziałek wieczorem w Starej Rzeźni odbyła się premiera wydawnictwa połączona z wernisażem wystawy o tym samym tytule.

To już czwarty album wydany wspólnie przez Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia oraz Grupę CSL. Tym razem wydawnictwo dotyczy szczecińskich kamienic. Jak twierdzą inicjatorzy, "to piękny portret naszego miasta, ale ujęty nie ze strony nowych, spektakularnych inwestycji, a od strony kamienic, które niosą ze sobą historie starego Szczecina".

Selekcja zdjęć była wieloetapowym procesem, który trwał trzy tygodnie. Opracowanie kadrów zajęło kolejne dwa tygodnie. Szczecińscy fotografowie stworzyli kilka tysięcy zdjęć, dlatego wybór nie był prostym zadaniem.

Członkowwie Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego wiele dni spędzili na ulicach, w bramach, na strychach, w piwnicach, na dachach, a nawet w mieszkaniach. Uwieczniali nie tylko całe budynki, ale i ozdobne detale, witraże, piece kaflowe.

Kamienice do dzisiaj decydują o wyglądzie miasta. W centrum Szczecina znajdziemy ich najwięcej. Były ważnym elementem przedwojennej architektury. Budowano je głównie na przełomie XIX i XX wieku. Pomimo spowodowanych wojną i wieloletnimi zaniedbaniami rozległych ubytków, zachowały wyjątkowy urok. Fasady szczecińskich kamienic są proste, jednak często indywidualizowane barokowymi lub renesansowymi motywami.

Jedna z najpiękniejszych znajduje się przy ulicy św. Wojciecha 1. Jest ona również wiodącym przykładem secesji w mieście. Zrealizowana została przez Friedricha Liebergesella w 1902 r. Wówczas w kamienicy mieszkała elita szczecińskiej społeczności – prawnicy, lekarze, dyrektorzy. Budynek zbudowano na zlecenie Alberta Netza, zamożnego właściciela firmy spedycyjnej. Fasadę zdobi zmieniająca swój bieg linia stanowiąca dekoracyjne zakończenie otworów okiennych, nadając całości uporządkowany rytm („Zabytki Heritage” – red.).

(KaNa)

 

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

foto
2019-10-22 11:52:02
Selekcja zdjęć trwała 3 tygodnie...trochę krótko jak na tak poważne wydawnictwo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA