sobota, 19 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Premiera albumu. Kamienice w obiektywie

Premiera albumu. Kamienice w obiektywie [GALERIA]

Premiera albumu. Kamienice w obiektywie
Data publikacji: 2019-10-22 11:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-23 11:39
Wywietleń: 1381 423730

Ponad 200 najpiękniejszych fotografii szczecińskich kamienic zawiera album "Kamienice Szczecina". W poniedziałek wieczorem w Starej Rzeźni odbyła się premiera wydawnictwa połączona z wernisażem wystawy o tym samym tytule.

To już czwarty album wydany wspólnie przez Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia oraz Grupę CSL. Tym razem wydawnictwo dotyczy szczecińskich kamienic. Jak twierdzą inicjatorzy, "to piękny portret naszego miasta, ale ujęty nie ze strony nowych, spektakularnych inwestycji, a od strony kamienic, które niosą ze sobą historie starego Szczecina".

Selekcja zdjęć była wieloetapowym procesem, który trwał trzy tygodnie. Opracowanie kadrów zajęło kolejne dwa tygodnie. Szczecińscy fotografowie stworzyli kilka tysięcy zdjęć, dlatego wybór nie był prostym zadaniem.

Członkowwie Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego wiele dni spędzili na ulicach, w bramach, na strychach, w piwnicach, na dachach, a nawet w mieszkaniach. Uwieczniali nie tylko całe budynki, ale i ozdobne detale, witraże, piece kaflowe.

Kamienice do dzisiaj decydują o wyglądzie miasta. W centrum Szczecina znajdziemy ich najwięcej. Były ważnym elementem przedwojennej architektury. Budowano je głównie na przełomie XIX i XX wieku. Pomimo spowodowanych wojną i wieloletnimi zaniedbaniami rozległych ubytków, zachowały wyjątkowy urok. Fasady szczecińskich kamienic są proste, jednak często indywidualizowane barokowymi lub renesansowymi motywami.

Jedna z najpiękniejszych znajduje się przy ulicy św. Wojciecha 1. Jest ona również wiodącym przykładem secesji w mieście. Zrealizowana została przez Friedricha Liebergesella w 1902 r. Wówczas w kamienicy mieszkała elita szczecińskiej społeczności – prawnicy, lekarze, dyrektorzy. Budynek zbudowano na zlecenie Alberta Netza, zamożnego właściciela firmy spedycyjnej. Fasadę zdobi zmieniająca swój bieg linia stanowiąca dekoracyjne zakończenie otworów okiennych, nadając całości uporządkowany rytm („Zabytki Heritage” – red.).

(KaNa)

 

Fot. Ryszard PAKIESER

Premiera albumu. Kamienice w obiektywie Premiera albumu. Kamienice w obiektywie Premiera albumu. Kamienice w obiektywie Premiera albumu. Kamienice w obiektywie Premiera albumu. Kamienice w obiektywie Premiera albumu. Kamienice w obiektywie Premiera albumu. Kamienice w obiektywie Premiera albumu. Kamienice w obiektywie

Komentarze

foto
Selekcja zdjęć trwała 3 tygodnie...trochę krótko jak na tak poważne wydawnictwo.
2019-10-22 11:52:02

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie