Wtorek, 26 września 2023 r. 
18 szczecin
REKLAMA

Premier Morawiecki na PUM. 590 mln zł na projekty uczelni [GALERIA]

Data publikacji: 27 czerwca 2019 r. 12:16
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:43
Premier Morawiecki na PUM. 590 mln zł na projekty uczelni
 

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie otrzymał 590 milionów złotych rządowej dotacji. To największe finansowe wsparcie od państwa w historii uczelni. Z tej okazji w uroczystej sesji rady senatu PUM udział wziął premier Mateusz Morawiecki.

- Od lat mamy ugruntowaną pozycję najlepszej uczelni na Pomorzu Zachodnim - mówił prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM. - Od lat jesteśmy także jednym z liderów nauki w Polsce. W ostatnim rankingu ogólnopolskim "Perspektyw" zajęliśmy trzecie miejsce w efektywności naukowej, zaraz za Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Jagiellońskim, których potencjał kadrowo - infrastrukturalny jest oczywiście nieporównywalny. Jeden z naszych wydziałów ma kategorię A+. To jeden z trzech wydziałów medycznych w Polsce, na 47, o tak wysokiej parametryzacji. Nasza myśl innowacyjna jest transportowana na cały świat. Jesteśmy dumni z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, unikatowej w skali Europy, i cieszymy się z każdej nowej identyfikacji. Pomimo takiego potencjału przez lata byliśmy pomijani i marginalizowani. Ale jak pisał Henryk Sienkiewicz, opisując zmagania polskich rycerzy na południowo - wschodnich kresach: "Po ciemnej nocy Bóg dzień czyni i słońcu z morza wstawać każe". Chciałbym to ekstrapolować na kresy północno - zachodnie. Po latach niedostatku od trzech lat cieszymy się z tego, że rząd Rzeczypospolitej dostrzega nasze starania, nasz potencjał, i zasila nas bardzo znaczącymi inwestycjami. Jednak absolutnie przełomy, epokowy i rzutujący na kolejne pokolenia projekt inaugurujemy dzisiaj.

M. Morawiecki stwierdził, że aby zadbać o północno - zachodnie rubieże Polski potrzebna był wola polityczna, a tę uosabia Joachim Brudziński i to działania byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz jego współpracowników były nieodzownym składnikiem uświadamiania, jak ważne jest rozwijanie współczesnych instytucji badawczych. Premier ocenił, że umowa z PUM jest właśnie dziełem Brudzińskiego.

- Zasługujecie na to, żeby zainwestować w służbę zdrowia właśnie tutaj. Stąd będzie emanowała nauka polska, nie tylko na terytorium Rzeczypospolitej, bo będzie to ważny ośrodek dla całej Europy - dodawał M. Morawiecki. - Nasza inwestycja to również inwestycja w zdrowe polskie społeczeństwo. Chcemy, żeby PUM świadczył najnowocześniejsze, najlepiej sprawdzone usługi dla pacjentów. Zdrowe społeczeństwo jest naszym celem. Tak samo jak zrównoważony rozwój, również poza wielkimi ośrodkami akademickimi. Nauka ma być podstawowym przyczółkiem rozwoju gospodarki polskiej, również na kolejne dekady. Ci, którzy starają się wdrażać różne pomysły gospodarcze, wiedzą doskonale, że nauka jest w awangardzie rozwoju - a więc inwestowanie w służbę zdrowia, w naukę, jest najlepszą inwestycją na przyszłość. W kontekście PUM chciałbym powiedzieć coś osobistego. Pan rektor wspomniał o Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Gdy była tworzona we współpracy z prof. Szwagrzykiem, była jedna inwestycja prywatna w Polsce, która umożliwiła jej powstanie - to był Bank Zachodni WBK. W mojej ówczesnej roli (prezesa Banku Zachodniego - przypis AS) wierząc w to, że jest spójność między przeszłymi pokoleniami i przyszłym pokoleniami, starałem się wspierać tę inwestycję.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zażartował, że jako osoba związana z Warszawą czuje ukłucie zazdrości widząc doskonałość naukową PUM.

- Ten dzień jest dla mnie ogromną radością i ogromną ulgą - powiedział. - Do tej pory co wtorek na Radzie Ministrów czułem życzliwe i mocne zainteresowanie pana ministra Brudzińskiego, pana premiera, pana ministra Kozłowskiego, co z planem wieloletnim dla PUM. Dziś mogę odetchnąć pełną piersią, bo to życzliwe zainteresowanie ma swój finał.

Dzięki państwowej dotacji PUM m.in. stworzy nowoczesne Uniwersyteckie Centrum Onkologii oraz Oddział Pediatrii i Żywienia o zasięgu ponadregionalnym, przebuduje i zmodernizuje Oddziały Hematologii i Onkologii Dziecięcej, utworzy Centrum Chirurgii Nowotworów Głowy i Szyi, w którym będą przeprowadzane zabieg do tej pory niewykonywane w naszym kraju. ©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: Premier Mateusz Morawiecki podpisuje oficjalny dokument, dzięki któremu PUM otrzyma olbrzymi zastrzyk finansowy.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nie mowie"nic to"
2019-06-28 09:45:11
Panie Machalinski-cozes sie pan tak "ograniczyl" z tym cytatem?Trzeba bylo dalej rozwinac laurke:"Tys wielki i potezny i zlosc niewiernych nie zmoze cie"...
harst
2019-06-28 09:05:05
Swoich pieniędzy nie daje
Kiedy pieniążki na koncie?
2019-06-28 00:07:34
Czy ci dwaj Panowie podpisali umowę o dofinansowanie z konkretnymi datami przelewu środków finansowych czy tylko list intencyjny w sprawie finansowania? Bo jeśli nie ma umowy o dofinansowanie, to jest to tylko kiełbasa wyborcza...
ganda
2019-06-27 23:47:01
chcą przekupić rektora i całą resztę?
Myślący
2019-06-27 23:16:07
@Antoni 100% racji!!!
Antoni
2019-06-27 22:36:35
A co do wymiaru sprawiedliwości, to regularnie wyjaśniane są sprawy i zaostrzane kary! Dzisiaj w tefalenie mówili ilu sędziów jest w TK z nadania rządzących, ale już nie wspomnieliśmy, że goście wypowiadając się i wielu, wielu innych, to polecenie... PO, a o tym to już pewnie zapomnieli powiedzieć, bo nie chcę posadzić o stronniczosc. Wam jest wmawiane że robią to pod siebie, no ale co mają mówić skoro to ludzie oderwanie od koryta. Dalej popierajcie partię, której bez znaczenia jest stawanie do wyborów z komuchami czy LGBTowcami! Wstydzcie się, ludzie bez żadnych planów, pomysłów, a jedynie klamiacych i cynicznie się usmiechajacych. A dzisiaj, to chociaż powinniście zamilknac pod artykułem uswiadamiajacym społeczeństwo o przekazaniu kolosalne kwoty na nowoczesny szpital w naszym mieście, gdzie będą przyjeżdżać zapewne ludzie z całej Europy! Wam nie da się dogodzić, nawet podniesienie przez Komorowskiego podatku na ubrania dziecięce z 8 na 23% nie przeszkadza, tak jak i wiek emerytalny i oszukiwanie Polaków, że pieniędzy na programy społeczne nie ma hajsu! PiS nie jest bezbłędne, idealny ale PO jest już beznadziejna, gdzie nie potrafi przekonać Polaka takiego jak ja, dla którego rodzina jest najważniejsza.
Antoni
2019-06-27 22:25:48
Tyle, że te 5,5 mld, bierze się z tego, że udało się ograniczyć lukę VATową, o czym celowo nie piszecie, bo piana z ust opieka na ekran ;) Udało się opodatkować wielkopowierzchniowe sklepy, choć UE była temu przeciwna (!), teraz węgiel musi być certyfikowany i kolejne, kolejne rzeczy powstają w sklepach, ażeby uszczelniać wyciekanie VATu. Robi się to po to, żeby ludziom żyło się jak najlepiej i żeby rodziny nie rozbijały się, bo ojciec wyjeżdża za granicę pracować itd. A odnośnie przyznania wszystkim 500 zł na pierwsze dziecko, to gdyby był wprowadzony limit, to byś stał pod siedzibą PiSu i protestował w idei jednocześnie, a nie dzielenia ludzi. Twoi ukochani posłowie tak bardzo chcieli dać na pierwsze dziecko, a gdy rząd dał, to... źle! :D Tak naprawdę nikt najbogatszym nie karze pobierać pieniędzy z 500+ ale ludzie tacy jak Ty, chcieliby i tak pewnie nawet i za sąsiada wziąć. Ja mam małe dziecko i gdyby, to nie weszło, to musiałbym wstawać o 2:30, żeby rozwiezc pieczywo w jakiejś żabce aby dorobić do żłobka. Dla mnie rodzina najważniejsza i zawsze będę głosował na tych, którzy wspierają rodzinę! Musisz być taki inteligentny, w sposób przesadny, żeby ciągle klepać o PiSie, a jak trzeci raz proszę o napisanie czegoś dobrego o PO, może jakiś plan na Szczecin, województwo, a nawet Polskę, to cicho. I masz jeszcze czelnosc skakać, na to, że przedstawiam Ci fakty za którymi popieram PiS, musisz być tym TVNem otlumaniony, tak jak piszesz o mnie :) Przypomniało mi się, że Nitrasa obiecał cała masę zlobkow w mieście, jesteście w koalicji, a nic nie słyszałem o jakichkolwiek pomysłach, tacy są mocni w gębie. Możemy tak pisać i pisać, mam jeszcze kilka merytorycznych pytań, a zarazem faktów dla Ciebie, bo działasz całkowicie jednokierunkowo. Tacy już byli przy korycie i ciągle są wyjaśniane afery.
@ Antoni
2019-06-27 21:22:44
A proszę wyjaśnij PIS-ia Tuzo intelektu : Co dało całemu społeczeństwu rozdanie ponad 5,5 MILIARDA ZŁOTYCH dla najbogatszych Polaków "500+" na pierwsze dziecko ?? Czy to zmieniło ich sytuację materialną ?? Czy może warto byłoby "dosypać" do Służby Zdrowia z której wszyscy , korzystamy?? do edukacji??, aby dzieci nie wierzyły w to co klechy głoszą?? HMM ?? Popracuj tymi swoimi 2 zwojami mózgu !! Dobrej nocy bo o 04.30 wstaję do pracy by zasilać m.in. takich jak ty !
@ Antoni i reszta otumanionych PIS-em
2019-06-27 21:14:47
No ale naprawdę wierzyć się nie chce, że tyle rzeczy udało się zrobić. Wymiar sprawiedliwości udało się naprawić, wrak Tupolewa sprowadzić, winnych zamachu osądzić, winnych ukradzenia 300 mld zł też, kwota wolna od podatku, tak jak obiecano, w końcu wzrosła, Caracali nie kupiliśmy, bo za drogie i w dodatku francuskie, oni niech się jeść nauczą najpierw. Polska wstała z kolan i jest szanowana na całym świecie a suwerena stać nawet na konia z Janowa! Jak dobrze jest, ja chyba śnię!!! Podnoszą podatki firmom więc te muszą podnosić ceny na swoje wyroby. PiS całkowicie wstrzymał inwestycje w przemyśle, nie modernizuje go, bo cała kasa idzie na różne 500 plus. Polska się przestała rozwijać. Niedługo dogoni nas Białoruś. To są skutki płacenia wyborcom za głosy. Ale wybory wygrać muszą. Wiedzą, że jeśli przegrają staną przed sądami za przestępstwa, których się dopuścili. „Pospólstwo w Polsce ludzką tylko postawą od nierozumnych się różni zwierząt …jest bałwochwalcze w ostatnim stopniu … Wszystko zwala na Boga, od którego nieustannych chce cudów. Oto takie są skutki bałamutnej nauki duchownych” … Stanisław Staszic (1755-1826) A tak było pięknie, otwierało się otwarte drogi, mosty itp - witaj dobra zmiano! Czy coś jeszcze trzeba ???
Antoni
2019-06-27 20:42:37
A co robił Tusk, a później Kopacz z powietrzem, Luką Vatową itd? ;) Od razu świata nie zbawisz ale inwestując w najnowocześniejszy szpital m.in. onkologiczna, owszem przyczynisz się do wstrzymania rosnącego poziomu umieralnosci. Mylę, się? Teraz Ty napisz co zrobił Donald? ;)
Odmiana przez przypadki
2019-06-27 20:31:41
Trzeba obserwowac,czy PUM nie utraci swojej niezaleznosci jako uczelnia.Ciezko wyobrazic sobie,ze np.zmienia zdanie w temacie deklaracji wiary lekarzy.
@ Antoni i reszta otumanionych PIS-em
2019-06-27 19:36:25
Pragnę nadmienić ,że to CZYSTA PROPAGANDA SUKCESU !! Ponieważ "krzywousty Morawiecki" niby dąży do zdrowego społeczeństwa finansując ( wcześniej zabrawszy innym podatnikom) JEDNOCZEŚNIE Publikuje raport : ( ok.50 tys. ludzi w Polsce umiera od złego stanu powietrza)POZWALA I KUPUJE NAJTAŃSZE ODPADY WĘGLOWE, KTÓRYMI PALĄC ZA KILKA LAT SĄSIAD SĄSIADA WIDZIAŁ NIE BĘDZIE ! Wdychając to gówno nie dziwmy się przedwczesnej umieralności znajomych !!
Uwierz mi na slowo
2019-06-27 19:32:15
Inwestowanie w nauke,sluzbe zdrowia to najlepsza inwestycja.Zgoda.A inwestowanie w kosciol?Gdyby przestac inwestowac w kosciol-a dac wiecej na nauke?...
Mowa nie trawa
2019-06-27 19:14:15
Z tej przemowy przyszly wyborca ma zapamietac tylko pis.Kto ,komu i dlaczego - to sprawa drugorzedna.
Antoni
2019-06-27 19:07:07
Rząd PiSu jest u władzy, przypominam. PO jak była 4 lata temu, to proszę o informację czy coś na podobnym poziomie nasze miasto otrzymało? Dla Was hejtowanie jest jak wstawanie do pracy ;)
@nic z PO
2019-06-27 18:58:12
Jezeli dal z naszych- to czemu uskutecznia propagande,ze to PIS dal?Czemu prowadzi kampanie wyborcza. Pisu za (miedzy innymi) moje.
Nic z PO, to PiS dał z naszych dla nas...
2019-06-27 16:57:00
Dał z naszych dla nas inteligentne środowisko PO! Przecież nigdzie nie jest napisane, że to jest dla PiSu czy księży! Jesteście jak radykalni islamisci ukierunkowani w swoją teorię "PiS, PiS,PiS..." Wasza partia jest skończona, skorumpowana i cyniczny ale Wy się tego nie dowiecie z TVNu. Te pieniądze zostaną w Szczecinie, głąb, bo inaczej nie dotrze do tych ukierunkowany głów! Pomyślcie, że to Schetyna załatwił... z Rostowskim, bo on wynajdowal "pieniądze" ;)
śp.Stalin
2019-06-27 16:29:12
Propaganda łgarza!
Że co?
2019-06-27 16:20:12
Morawiecki dał ze swoich?
Antoni
2019-06-27 16:08:53
Tylko tak jak napisał wyżej oderwanie od koryta i radykalnie wyznawcy TVNu są w stanie krytykować decyzję rządu! przecież to pieniądze dla nas wszystkich i obysmy nie musieli z tego korzystać. Wiadomo, że wolelibyscie ten sam projekt i pieniądze od PO, bo wtedy byłoby wyśmienicie :) Każdy krytykujący akurat ta decyzję jest skończonym zlosliwcem. Nie pamiętam, żeby PO coś takiego wprowadziło w naszym mieście...
Z niesmialoscia zapytam
2019-06-27 16:07:33
zadnego ksiedza tam nie bylo?
no cóż
2019-06-27 16:05:00
ziemię kupił , ziemię sprzedał , jestem pełen podziwu ,,,,,25 czerwca nasza rada miasta sprzedała KK ziemię wartą coś ok.1,45 mln zł za 3,5 tyś zł.I tu też jestem pełen podziwu. Pewnie wkrótce w tym kraju bedzie wszystko pełne podziwu. U nas to nawet na handlu złotem można stracić
Cytaty
2019-06-27 15:10:45
"Nasci piesku kielbasy-tylko sie nia nie udlaw"-tez Sienkiewicz.
rp
2019-06-27 14:52:23
Rząd dał nasze pieniądze. Kaczyński dostał medal. A UNIWERSYTET uprawia politykę. Universum realis.
Cytaty...
2019-06-27 14:43:50
Niezla kampania wyborcza...Te medale,peany na czesc Budzinskiego,te podkreslone " trzy lata",cytat z odpowiednim slowem....PR peka z dumy;)))Uciesze sie-jak pieniadze beda na koncie uczelni.Na razie- nadal nie ufam...."Prom niesiemy,prom- w gospodarza dom"...;)))
mnie przekonali
2019-06-27 13:21:56
Coraz bardziej jestem przekonany, że PiS dobrze rządzi, a cały ten skowyt to tylko wycie oderwanych od koryta.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA