Wtorek, 18 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Pracownicy PGR-ów spotkali się w Wartkowie

Data publikacji: 29 czerwca 2016 r. 11:13
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:07
Pracownicy PGR-ów spotkali się w Wartkowie
Zespół ludowy Podlotki śpiewał i grał na scenie oraz przy biesiadnych stołach.  

– Najpierw nas odrzucono, a potem na dodatek o nas zapomniano. Ten zjazd jest okazją ku temu, aby trochę sobie przypomnieć. W czasach pegeerów wszystkim żyło się trochę lepiej – podkreśla Kazimierz Trzciński z Wartkowa. W tej małej wsi w gminie Gościno odbył się I Zjazd Byłych Pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Na terenie obecnego województwa zachodniopomorskiego było wiele Państwowych Gospodarstw Rolnych. Jednym z nich był duży PGR Gościno, który skupiał 6 zakładów rolnych, zakład usług technicznych oraz zakład remontowo-budowlany. Przedsiębiorstwo przestało istnieć w 1992 roku. Gdy dokonało swojego żywota, setki osób znalazły się bez pracy.

Pierwsze lata na wolnym rynku nie były dla nich łatwe. Wielu byłych pracowników pegeerów z czasem przekwalifikowało się, znajdując zatrudnienie w innych branżach. Sentyment do okresu świetności PGR-ów jednak pozostał. To z tego powodu w położonej na terenie gminy Gościno wsi Wartkowo zrodziła się inicjatywa zorganizowania spotkania ludzi w nich zatrudnianych.

Pomysł zorganizowania I Zjazdu Byłych Pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych okazał się strzałem w dziesiątkę. Imprezie, która miała biesiadny charakter, towarzyszyły występy zespołu ludowego „Podlotki”, przejażdżki wiejskimi wozami konnymi, konkurs wiedzy o pegeerach, wystawa starych fotografii oraz prezentacja zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych.

Przemysław Weprzędz

Fot. Artur Bakaj

Więcej w środowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z 29 czerwca 2016 roku

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gabi
2016-08-20 12:53:23
pracownicy PGR zostali sprywatyzowani jako pierwsi ,byli jak króliki doświadczalne,żadnych odszkodowań nic,ziemia poszła do agencji, by ją mogli kupić decydenci, a ludzie na bruk.Nikt nigdy im nie z pomógł. Na ich przekwalifikowanie w urzędach nie było pieniędzy.Pokazywano ich, nawet w telewizji, jako: dzieciorobów, alkoholików,złodziej, nierobów,przez co mogli znaleźć pracy ,a tak naprawdę to nie mieli za co żyć. Odprawy nikt z nich nie dostał jak inne grupy z Funduszu pracy, bo któż z nich się upomni skoro nie mają na życie.Nawet dziś trudno im przejść na wcześniejszą emeryturę,mimo że mają dokumenty.Przepisy zostały stworzone dla przemysłu.Jest to bardzo przykre jak wdowy po siedemdziesiątce muszą opuścić swoje mieszkania, bo ktoś wykupił ich bloki ponoć starych drzew się nie przesadza.Wstydzę się za nasze Państwo.
filipinka
2016-06-30 15:54:42
"Wawrzek ...Czy wiesz, że w Polsce węgiel obłożono podatkiem akcyzowym jak spirytus? ..." Jak Tobie się wydaje - kto obecnie płaci ten podatek (sprawdź fakturę).
Wawrzek
2016-06-29 21:04:08
"filipinka" jak cię obłożą podatkiem to sprzedasz chałupę i pójdziesz po zasiłek- dotację. Czy wiesz, że w Polsce węgiel obłożono podatkiem akcyzowym jak spirytus? Wszystko można zrobić nieopłacalnym.
Jarun
2016-06-29 19:37:00
Nie rozumiem po co było "rozwalać" wszystkie PGR jak większość, powtarzam: większość była opłacalna, przynosiła zysk. Poza tym niektóre nie można zamknąć ze względu na nieodwracalne szkody, np. stacje hodowli, produkcji nowych gatunków, odmian. Było to jawne działanie na szkodę państwa polskiego. PiS z gębą pełną patriotycznych frazesów milczy na ten temat!
Jarun
2016-06-29 19:36:07
Nie rozumiem po co było "rozwalać" wszystkie PGR jak większość, powtarzam: większość była opłacalna, przynosiła zysk. Poza tym niektóre nie można zamknąć ze względu na nieodwracalne szkody, np. stacje hodowli, produkcji nowych gatunków, odmian. Było to jawne działanie na szkodę państwa polskiego. PiS z gębą pełną patriotycznych frazesów milczy na ten temat!
filipinka
2016-06-29 17:13:37
" Piwo w pracy Tęsknią za PRL, bo wtedy, czy się stało, czy się leżało, to każdemu się należało, a teraz jednak coś tam trzeba umieć i przykładać się do pracy." Co powiesz o wykupie mieszkań komunalnych za grosze. Co powiesz o odprawach np. dla górników. Co powiesz o ciągłym dotowaniu czy to kopalń czy to spółek skarbu państwa. Cóż, może za młody jesteś i tym można tłumaczyć twoją ignorancję.
roror
2016-06-29 14:43:45
@"Piwo w pracy" ty dzieciuchu nie odzywaj się. Coś się tam umiało, a może więcej niż ty na mamusi utrzymaniu. Ciężko się pracowało, piątek i świątek jak to w rolnictwie, praca zależy od pogody a i zwierzęta co dzień też chcą jeść. Przecież Balcerowicz realizował plan Sorosa - niszczył Polskę.
Jan
2016-06-29 14:23:13
Dawnym pracownikom PGR nalezy sie wyrownanie krzywd w formie finansowego odszkodowania.A Balcerowicza i walese pod sad.Majatki koscielne znacjonalizowac. Wielkie uznanie dla ludzi z Wartkowa !
Wawrzek
2016-06-29 13:43:42
Brawo! Ludzie z PGR zawsze byli pracowici i szerzyli Kulturę nie tylko rolniczą ale i tą przez duże K. Przypomnieć należy Ogólnopolskie i międzynarodowe Festiwale dorobku kulturalnego Wsi. Na PGR- nałożono obowiązki utrzymywania Przedszkoli, Żłobków, Ośrodków Kultury, budowy wiejskich Oczyszczalni ścieków, Wodociągów i Sieci Energetycznych. PGR-y były rentowne do czasu decyzji ich likwidacji i rozgrabienia. Do głównych likwidatorów PGR należeli Wałęsa, Balcerowicz, Balazs, Mazowiecki i niestety Episkopat. W tej sprawie aby uzyskać nadziały Ziemi jeździli do Brukseli gdzie uzyskali przyzwolenia i gwarancje niby zwrotu majątków - każda parafia, każdej religii otrzymywała 15 ha Ziemi a diecezje 400-600ha, Synagogi uzyskały 5-krotnie więcej majątku niż kiedykolwiek posiadały.Tym sposobem decydenci zapewnili sobie spokój i wyłączyli w tej sprawie wszystkie mikrofony na Ambonach -Ludzie z PGR zostali jak bydło wyrzuceni na bruk bez żadnych odszkodowań i pomocy socjalnej- to był ten wielki sukces wałęsowskiej bandy rozgrabiającej i niszczącej totalnie majątek publiczny Polski. Horrendalne malwersacje, majątek po PGR kupowano często za pieniądze z ich kasy, prokuratury i sądy nagle oślepły.280 tys. na bruk z dziećmi, starcami i bez zapewnienia jakiejkolwiek pracy i możliwości utrzymania. Zniszczony bezmyślnie olbrzymi majątek publiczny a Ziemię wyprzedawano obcym głównie za pośrednictwem łapówek o czym wszyscy wiedzieli nikt nie reagował. Dzięki mędrcom z ZSL-PSL i kościelnym dzisiaj Polska importuje około 45-65% żywności w zależności od sortymentu. Importujemy nawet cukier (600 tys. ton) którym Polska zasypywała pół Świata, importujemy wieprzowinę i wołowinę. Ziemię po PGR otrzymywali jak Królewszczyzny działacze rządzących partii i partyjek. Byłym Pracownikom PGR kilkakrotnie obiecywano pomoc i wyrównania krzywd e wykonano tylko przed Wyborami pełne mordy frazesów. Stąd tęż LUDZIOM Z PGR podtrzymującym Kulturę Wsi i tradycje należy si wielkie uznanie i szacunek.
Piwo w pracy
2016-06-29 13:38:19
Tęsknią za PRL, bo wtedy, czy się stało, czy się leżało, to każdemu się należało, a teraz jednak coś tam trzeba umieć i przykładać się do pracy. Z drugiej strony, ludzie zostali pozostawieni sami sobie, a kierownicy PGRów wykupili majątek, a dziś zgrywają wielkich biznesmenów i filantropów.
Nowa Przebieranka
2016-06-29 13:35:01
Jako Honorowego Gościa należało zaprosić profesora L. Balcerowicza, dyżurnego mędrca i pioniera, który położył wielkie zasługi w stosowaniu terapii szokowej na szeroką skalę, jako metody Nowego Etapu PZPR. Nadgorliwością próbował zbudować nowy, a-PZPR-owski wizerunek i udowadniać, że nie jest "czerwony". Wystarczyło być człowiekiem, a jako profesor ekonomii powinien bezwzględnie brać pod uwagę taki parametr jak wskaźnik bezrobocia i liczyć się z wyrządzanymi szkodami i krzywdą ludzką. Jest mało znaną prawdą, że były też dobrze prospperujące PGR-y i te należało obronić a nie zdewastować wszystko odruchem politycznej arogancji w imię Nowej Przebieranki.
Jarun
2016-06-29 13:27:19
Potraktowano ludzi jak przedmioty. Rząd uznał, że są niepotrzebni, zawadzają w planie Balcerowicza. Smutne jest to, że nie widziano w nich ludzi tylko robotników rolnych, określenie ekonomiczne. Teraz Balcerowicz swoimi radami dobija ukraińską gospodarkę. To zemsta za rzeż na Wołyniu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA