niedziela, 15 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pracownicy administracji sądów wyszli na ulice

Pracownicy administracji sądów wyszli na ulice

Pracownicy administracji sądów wyszli na ulice
Data publikacji: 2018-12-13 15:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Wywietleń: 1862 366668

Blisko dwustu pracowników sądu protestowało w czwartek przed siedzibą Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód przy pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie. Z kolei przed gmach przy ul. Kaszubskiej wyszła ponad setka osób. I tu, i tu manifestujący domagali się podwyżki wynagrodzeń.

Wychodząc w czwartek na ulice, pracownicy administracyjni poparli ogólnopolski protest, który w sądach w całej Polsce trwa już od poniedziałku. Manifestujący żądają podwyżek pensji, bo (jak zapewniają) są na najniższym poziomie w kraju - po 25-30 latach pracy otrzymują wynagrodzenie w wysokości 1900 zł miesięcznie.

Pracownicy sądów w ramach protestu nie przychodzą do pracy - podobnie jak policjanci w listopadzie, masowo idą na chorobowe. Z tego powodu odwołano już mnóstwo rozpraw. W wielu sądach praca jest całkowicie sparaliżowana. Tak jest np. w okręgu koszalińskim. Sprawy z wokand spadają tam m.in. w Kołobrzegu, Szczecinku, Białogardzie, Sławnie i samym Koszalinie. Absencje z powodu zwolnień sięgają nawet 80 proc. (w SR w Koszalinie na 140 pracowników administracyjnych, na zwolnienie poszło 100).

W Szczecinie pracownicy sądów jeszcze nie chorują.

- Ale nasza cierpliwość się kończy - przyznaje Danuta Jędrowska, przewodnicząca szczecińskiego oddziału Krajowego Niezależnego Związku Zawodowego „Ad Rem". - Trudno powiedzieć, co będzie po 15 grudnia.

Przewodnicząca Jędrowska nawiązuje do terminu granicznego, który związkowcy dali premierowi i ministrowi sprawiedliwości na przystąpienie do rozmów. Do tego czasu przedstawiciele rządu mają się odnieść do stawianych przez protestujących postulatów.

- Pod koniec listopada zwróciliśmy się z prośbą o spotkanie. Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi - tłumaczy Danuta Jędrowska, która pełni również funkcję wiceprzewodniczącej związku. - 6 grudnia wysłaliśmy kolejny list. Na odzew czekamy do połowy grudnia. Co zrobimy, jeśli nie zareagują? Będziemy protestować. Formy wyrażania naszego niezadowolenia nie są jeszcze ustalone.

Przed sądem przy pl. Żołnierza o godz. 12 zebrało się wczoraj około dwustu osób. Mieli ze sobą transparenty: „Stawka mniejsza niż życie", „Brak kasy+brak ludzi=przewlekłość", „Bez nas sądy nie istnieją. Nawet w „Biedrze" z nas się śmieją".

Z kolei przed sądem przy ul. Kaszubskiej manifestowało około stu osób - w tym sędziowie, którzy popierają protest pracowników administracji. W akcji wziął również udział prezes sądu.

Jak się dowiedzieliśmy, w ubiegłą środę także pracownicy prokuratur poinformowali, że  zamierzają upomnieć się o poprawę warunków pracy i podniesienie płac. Zapowiedzieli, że zaprotestują jeszcze w tym roku. ©℗

Leszek Wójcik

Na zdjęciu: O godz. 12 protestujący pracownicy sądów wyszli na ulice.

Fot. Żaneta Wróblewska

Komentarze

@@@Sromotnik
To masz "pecha". Rząd PiS-u podwyższył minimalne emerytury z 880 zł w 2015 do 1000 zł w bierzącym roku i 1100 w przyszłym. Dane na temat darmowych leków dla seniorów bardzo łatwo znaleźć w inernecie. Można przeczytać, że tylko w ciągu pierwszego roku programu skorzystało z niego 2,2 mln seniorów, a program trwa już dwa lata. Wydano na projekt 564 mln zł w 2017 i 643 mln zł w 2018. W samym 2017 roku wydano 40 mln opakowań bezpłatnych leków dla seniorów. Na liście darmowych leków znajduje się 2043 pozycji.
2018-12-14 20:25:31
@@Sromotnik
Otóż ja jestem emerytem z dziadowską emeryturą.Ostatnia waloryzacja emerytury przez PiS to 8,- PLN/m-c! W sumie daje to 1150 zł/m-c. O darmowych lekach dla seniorów to zapewne naczytałes się w Gazecie Polskiej, Gościu Niedzielnym,Rycerzu Niepokalanej lub usłyszałeś w tubie rydzykowej! Słuchaj dalej kaczorów...
2018-12-14 18:53:22
POMYŁKA
Redaktor się pomylił. Na Placu Żołnierza było około 100 osób, a na Kaszubskiej około 200 osób.
2018-12-14 11:36:35
nie no padne
znajoma referentka w tym sadzie po 20 latach zarabia 6 tys zlotych. A nigdy nie widzialem zeby sie przepracowywala, 8 - 16 i do widzenia, przeplacane sa te stanowiska czesto. Nie podoba sie to isc do normalnej roboty
2018-12-14 09:22:41
xyz
To jeszcze jest wolny kraj więc nie odmawiajcie ludziom wolności słowa i opinii w danym temacie, idzcie protestowac do Warszawy pod sejm,niech zabiorą pincet złotych bogatym i tym co to wszystko przepijają-nikt tego w 100% nie kontroluje ,to sie znajdzie i kasa dla was, narodowy socjalizm to taki ustrój który walczy z problemami które sam stworzył, najpierw zwiększa koszty życia,rozdając nieuzasadnione świadczenia,ulgi,zwoleniania ,dodatki,potem inne grupy zawodwe chcą także podwyżek bo tamci dostali,potem wszystko drożeje-np prąd-choć to pewnie zdrożeje po wyborach czyli od 2020,i tak to się wszystko nakręca a na końcu masz scenariusz jaki przerabiała Grecja czyli cięcię emerytur,rent,pensji ,gospodarka zatacza koło
2018-12-14 09:08:51
Myśl
O ile pamiętam, w administracji sądów nigdy nie zarabiało się kokosów. No może kierownictwo, które powinno być odpowiedzialne za właściwą organizację pracy. A kierownictwo zostało przecież "dobrze" zmienione przez pana Ziobrę. Ludzie mają prawo walczyć o wyższe wynagrodzenie - 1900 na miesiąc to niewiele. Jak widać w poniższych komentarzach, aktualna władza swoją propagandą zdołała zohydzić sądy bardziej podatnym ludziom. Przy protestach policji - masowe L4 nie było widać takiego oburzenia.
2018-12-14 08:27:05
nie powiem kto
w Biedronce to trzeba ciężko pracować żeby dostać wypłatę - w Sądach te "ciężko pracujące panie" to lepiej żeby w ogóle nie przychodziły do pracy. Takich ludzi nie ma nigdzie tylko w administracji sadowej. Wy...ć. Niech was piekło pochłonie!
2018-12-14 01:49:05
Olaboga
Po co piszecie sędziom niesprawiedliwe wyroki na ludzi? przecież oni nie czytają żadnych akt, chyba że ich coś przymusi. I tak Was ciągnie pod KW?
2018-12-14 00:22:24
Wawrzek
A dlaczego ONI wychodzą na ulicę? nie wstyd Was? tyle krzywd ludzkich wypracowaliście i nie boicie się Ludzi na ulicy?. Idźcie do swoich pryncypałów- kauzyperdów niech się podzielą z Wami ONI są bogaci. Nie oglądacie TV? tam podano ile ma pani Gersdorf, pan Żurek, który nie chce się oświadczać, spróbujcie wpierw u nich.
2018-12-14 00:10:06
miro
Istotnie kiedy wchodzę do sądu, widzę panie wręcz zaharowane na siedząco. Jeżeli za mało płacą radzę poszukać pracy lepiej płatnej. Z takimi kompetencjami, wiedzą i wyszkoleniem nie będą mieli problemu ze znalezieniem nowej wysoko płatnej. Jest tylko jeden problem - w innej pracy nie będzie kawki rano, poplotkowania z koleżanką, ciepłego krzesełka no i wolnych dni od pracy. Szkoda też rezygnować z bycia panią biurową. Naprawdę teraz jest dużo pracy lepiej płatnych - hurtownie, magazyny, sklepy, amazon. Tylko należy złożyć CV a nie w czasie pracy opuszczać stanowisko pracy i manifestować, za co jeszcze im zapłacą. Trochę inwencji pracownicy administracyjni. Oceniam, opiniuję wyrażam poglądy.
2018-12-13 22:22:07
@Sromotnik
Protest grupki "nadzwyczajnej kasty" nie znaczy, że Polska nie rośnie w siłę, a ludziom nie żyje się lepiej. Polecam sprawdzić wskaźniki; rekordowo niskie bezrobocie, najwyższy w Europie wzrost gospodarczy, nadwyżka budżetowa, wzrost wynagrodzenia, rent i emerytur, 500+, darmowe leki dla seniorów. Tego jeszcze nigdy nie było.
2018-12-13 21:33:21
cyna pacyna
to się zwolnijcie.
2018-12-13 20:42:17
SromotnikBezwstydny
Po 37 latach ludzie znów protestują pod gmachem Komitetu Wojewódzkiego PZPR... Widocznie w kaczejnaziPRLce- Polska nie rośnie w siłę i ludziom nie żyje się dostatnio... Ot, taka refleksja...widząc kolejne pokolenie tam zgromadzone...
2018-12-13 18:50:33
"abc" - ściskam Ci rękę.
Potrzeba więcej takich jak Ty.
2018-12-13 18:02:16
cdn
kiedy odda pieniadze rzeplinski/180 tys/za rzekomo niewykorzystane urlopy.obnizyc pensje sedziom idodac administracji,ktora nie strajkowala za donalda-krola eurokolchozu.
2018-12-13 18:01:37
cdn
proponuje ujac pieniazkow zpensji sedziow idodac administracji.czy rzeplinski oddal 180 tys za rzekomo niewykorzystane urlopy?dlaczego nie strajkowali za czasow rzadow krola europy?
2018-12-13 17:55:07
A w latach 1945 - 2015
To zarabialisci na tych Stanowiskach bardzo dobrze... to teraz zyjscie Sobie z tego co wowczas PO-odkladaliscie do Szafy i na Konta... !! A ew. podwyzki, to powinni dostac tylko Ci... co rozpoczeli tam prace - od dniu 26.10.2015 roku !
2018-12-13 17:42:50
Gość D
Człowieku abc skąd Ty masz informacje, że w Sądzie jest kasa na oba święta, darmowe bilety do kina i kabaretów itp. ja pracują w Sądzie i nigdy nie dostałam nic za darmo czy kasy na Wielkanoc, nie mówiąc o wczasach pod gruszą, w którym sądzie Ty pracujesz że masz takie pełne informację???
2018-12-13 17:25:18
widać nieżle
wyszkoleni przy starych komuszych układach...santażem,kłamstwem=zwolnienia lek, chcą wymusić podwyżki...a wredne to jak musi załatwić petenta...nie podoba się do Biedronki,Lidla,itp. ktore to wasi sprowadzili na Polskę
2018-12-13 17:17:28
abc
@@abc;Niestety nie mam takich znajomosci, idz do biedry za 2800 netto to po tygodniu wymiekniesz, 1900 to podstawowa pensja liczac wszystkie inne dodatki nizej wymienione to wyjdzie duzo wiecej miesiecznie a i dodatek stazowy jeszcze 1%za kazdy rok ,dziwne ze do zusu gdzie placa podobnie na 1 miejsce jest kilkadziesiad osob a i tak pocitkow tylko zatrudniaja
2018-12-13 16:51:20
@abc
To zapraszam, idź rob za 1900 zł miesięcznie. Po tygodniu wymiekniesz
2018-12-13 16:21:00
Won z roszczeniową kastą!
A poza tym chyba ktoś nie umie liczyć. Na tym zdjęciu na pewno nie ma blisko 200 osób.
2018-12-13 15:31:38
abc
Do biedronki na kase jak wam nie pasuje taka lekka praca pon-piatek 8-16, kawusia,ploteczki, pewna pensja co miesiac, 13-stka, nagrody,premie,wczasy pod grusza, kasa na oba swieta ,karnety na silownie ,darmowe bilety do kina czy kabaretow,