Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Pożar składowiska odpadów (akt.)

Data publikacji: 21 października 2015 r. 08:01
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:31
Pożar składowiska odpadów (akt.)
Na zdjęciu: pożar na tym składowisku wybuch także trzy lata temu. Wtedy pojawił się duży ogień. Fot. arch.: Robert STACHNIK  

Strażacy cały czas pracują na składowisku odpadów w Leśnie Górnym (gmina Police). Wybuchł on na terenie prywatnej firmy, która składuje odpady organiczne, przeznaczone do dalszego przetworzenia.

Strażacy odebrali zgłoszenie wczoraj po godz. 19. Na miejsce pojechało 5 jednostek straży pożarnej - dwie z jednostek ochotniczych (z Polic i Tanowa) oraz trzy z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Policach.

- Otwartego ognia było bardzo mało - przyznaje mł. bryg. Przemysław Grzybowski, dowódca jednostki ratowniczo - gaśniczej Powiatowej Straży Pożarnej w Policach. - Mogło tam się tlić nawet od kilku tygodni, w ukryciu. Najprawdopodobniej doszło do samozapalenia. W gromadzonych odpadach zachodzą procesy rozkładu, wzrasta temperatura i może się pojawić ogień. Prawdopodobnie od dawna się tliło, tylko w ukryciu, pod kolejnymi warstwami odpadów.

Pracownicy składowiska przerzucaja więc kolejne warstwy odpadów, a strażacy gaszą pojawiające się zarzewia ognia. Akcja może potrwać jeszcze do południa. Ale dowódca strażaków zapewnia, że nie ma i nie było zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

- Nie było niebezpieczeństwa skażenia toksycznego, gromadzone tam odpady są pochodzenia organicznego - tłumaczy mł. bryg. Przemysław Grzybowski, dowódca jednostki ratowniczo - gaśniczej Powiatowej Straży Pożarnej w Policach. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

 

Na zdjęciu: pożar na tym składowisku wybuch także trzy lata temu. Wtedy pojawił się duży ogień. 

Fot. arch.: Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ja
2015-10-21 08:38:07
"- Nie było niebezpieczeństwa skażenia toksycznego, gromadzone tam odpady są pochodzenia organicznego - tłumaczy mł. bryg. Przemysław Grzybowski, dowódca jednostki ratowniczo - gaśniczej Powiatowej Straży Pożarnej w Policach." To bardzo istotny fragment wypowiedzi. Dlaczego? Dlaczego działkowcy karani są mandatami za spalanie odpadów-gałęzi i chorych roślin, bo odpady organiczne kompostują? Tak poza tym to chyba nie pierwszy pożar w tym samym miejscu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA