poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pożar składowiska odpadów (akt.)

Pożar składowiska odpadów (akt.)

Pożar składowiska odpadów (akt.)
Data publikacji: 2015-10-21 08:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:43
Wywietleń: 1526 30100

Strażacy cały czas pracują na składowisku odpadów w Leśnie Górnym (gmina Police). Wybuchł on na terenie prywatnej firmy, która składuje odpady organiczne, przeznaczone do dalszego przetworzenia.

Strażacy odebrali zgłoszenie wczoraj po godz. 19. Na miejsce pojechało 5 jednostek straży pożarnej - dwie z jednostek ochotniczych (z Polic i Tanowa) oraz trzy z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Policach.

- Otwartego ognia było bardzo mało - przyznaje mł. bryg. Przemysław Grzybowski, dowódca jednostki ratowniczo - gaśniczej Powiatowej Straży Pożarnej w Policach. - Mogło tam się tlić nawet od kilku tygodni, w ukryciu. Najprawdopodobniej doszło do samozapalenia. W gromadzonych odpadach zachodzą procesy rozkładu, wzrasta temperatura i może się pojawić ogień. Prawdopodobnie od dawna się tliło, tylko w ukryciu, pod kolejnymi warstwami odpadów.

Pracownicy składowiska przerzucaja więc kolejne warstwy odpadów, a strażacy gaszą pojawiające się zarzewia ognia. Akcja może potrwać jeszcze do południa. Ale dowódca strażaków zapewnia, że nie ma i nie było zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

- Nie było niebezpieczeństwa skażenia toksycznego, gromadzone tam odpady są pochodzenia organicznego - tłumaczy mł. bryg. Przemysław Grzybowski, dowódca jednostki ratowniczo - gaśniczej Powiatowej Straży Pożarnej w Policach. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

 

Na zdjęciu: pożar na tym składowisku wybuch także trzy lata temu. Wtedy pojawił się duży ogień. 

Fot. arch.: Robert STACHNIK

Komentarze

ja
"- Nie było niebezpieczeństwa skażenia toksycznego, gromadzone tam odpady są pochodzenia organicznego - tłumaczy mł. bryg. Przemysław Grzybowski, dowódca jednostki ratowniczo - gaśniczej Powiatowej Straży Pożarnej w Policach." To bardzo istotny fragment wypowiedzi. Dlaczego? Dlaczego działkowcy karani są mandatami za spalanie odpadów-gałęzi i chorych roślin, bo odpady organiczne kompostują? Tak poza tym to chyba nie pierwszy pożar w tym samym miejscu.
2015-10-21 08:38:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie