Środa 18 maja 2022r. 
REKLAMA

Powstanie siedem ekomurali

Data publikacji: 2022-01-16 19:23
Ostatnia aktualizacja: 2022-01-18 09:26
Powstanie siedem ekomurali
Projekt muralu ze Szczecinka  

W tym roku w zachodniopomorskich miastach i miasteczkach powstanie siedem ogromnych murali wykonanych farbami pochłaniającymi zanieczyszczenia. W Szczecinie będą dwa - na dwóch ścianach  dawnej przychodni a nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Piłsudskiego. Wykonawcy ekomalowideł wyłonieni zostaną w konkursie. Będzie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu.

Jak tłumaczy Urząd Marszałkowski w Szczecinie, setki metrów kwadratowych elewacji budynku pokrytej farbami fotokatalitycznymi działają tak samo jak zadrzewiony skwer. Pochłaniają i neutralizują zanieczyszczenia, np. składniki spalin samochodowych czy dymu papierosowego. Województwo Zachodniopomorskie w ubiegłym roku zleciło wykonanie dwóch ogromnych ekomurali - w Szczecinie przy rondzie Giedroycia oraz w Szczecinku. Pierwszy kosztował 43 tys. zł, drugi 36,5 tys. zł

W tym roku ma powstać siedem kolejnych.

- Ekomurale wykonane w ubiegłym roku bardzo spodobały się mieszkańcom Pomorza Zachodniego i odwiedzającym nasz region. Odświeżają miejską przestrzeń, oczyszczają powietrze, promują ochronę środowiska. Te innowacyjne projekty przynoszą wiele korzyści, dlatego zdecydowaliśmy się na realizację kolejnych efektownych ekologicznych malowideł w sześciu miastach województwa – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz.

Efektywny filtr powietrza

Murale mają być wizualną reklamą Zielonego Regionu, zachętą do działań proekologicznych, ale przede wszystkim efektywnym filtrem powietrza. Dzięki zastosowaniu farb katalitycznych pomalowane fasady budynków będą pochłaniały składniki spalin – dwutlenek siarki, tlenki azotu, opary rozpuszczalników.

Badania naukowe potwierdzają skuteczność fotokatalizy i nanokryształów dwutlenku tytanu, które są składnikiem farby i pełnią funkcję katalizatora, przyspieszając rozkład szkodliwych substancji - przekonuje Urząd Marszałkowski.  Na malowanej powierzchni zachodzi reakcja utleniania, zasilana światłem. Pod wpływem promieniowania UV, tlenu i wilgoci toksyny ulegają rozkładowi. Przekształcają się w bezpieczne azotany i węglany. Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie.

Farba wychwytuje nie tylko gazy (składniki spalin czy dymu papierosowego), ale również drobnoustroje. Niszczy bakterie, wirusy, grzyby. Dwutlenek tytanu oczyszcza powierzchnię z bakterii trzy razy skuteczniej niż chlor! Działa też lepiej niż ozon. Innowacyjna farba redukuje również nieprzyjemne zapachy. Ponadto jej wielką zaletą jest samooczyszczanie. Pomalowana powierzchnia nie wymaga na przykład częstego odświeżania i mycia.

Konkurs ogłoszony jeszcze w styczniu

Nowe ekomurale powstaną w Szczecinie (na dwóch ścianach szczytowych zmodernizowanego budynku dawnej przychodni przy ul. Piłsudskiego, gdzie powstaje nowa zintegrowana siedziba UMWZ), w Policach, Stargardzie, Wałczu, Połczynie-Zdroju i Goleniowie. Znane są już dokładne ich lokalizacje i powierzchnia, a wkrótce będzie wiadomo, kto je wykona. Konkurs, który ma wyłonić najciekawsze projekty, zostanie ogłoszony w styczniu.

Oceniana będzie wartość artystyczna, oryginalność prac, ale również możliwości techniczne i koszty wykonania. Projekty najwyżej ocenione przez komisję konkursową zostaną przeznaczone do realizacji.

Murale mają upiększyć i urozmaicić miejską przestrzeń. Według oczekiwań powinny być artystyczną realizacją idei proekologicznej, a swym charakterem i tematyką w kreatywny i nieszablonowy sposób poruszać zagadnienia z zakresu ekologii. Skłaniać do dyskusji na tematy związane z walką z zanieczyszczeniami środowiska wywoływanymi działalnością człowieka, wywoływać emocjonalne reakcje i prowokować refleksję odbiorcy na temat jego wpływu na kondycję środowiska, w którym mieszka. Dodatkowym atutem będzie nawiązanie do lokalnych wyzwań ochrony środowiska.

Zadaniem wykonawców będzie przygotowanie ciekawego projektu plastycznego, a także zakup atestowanych farb antysmogowych, zapewnienie rusztowania i innego sprzętu, przeprowadzenie prac przygotowawczych na malowanej powierzchni etc.

Ekologiczne murale powstaną w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WZ 2014-2020.

(Ksz)

Fot. Urząd Marszałkowski


 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Młody fan
2022-01-18 09:13:29
- weź KORE i "wypi..j" (Iwasiów). Zabierz także Jandę, tzw. "dobro narodowe", która to "zamraża chleb" PO_nieważ drożeje. Te murale to lepsze od "fifta for"!
Stary fan
2022-01-17 09:49:07
Jak ma gdzieś być mural to KORA,to cudo polskiej muzyki.Co prawda Szczecinianką nie była,ale niejaki L.Kaczyński też.A KORĘ kochają i pamiętają wszyscy NORMALNI ludzie.
oszołomstwo
2022-01-16 21:45:01
Nie znacie żadnego umiaru w drenowaniu publicznych pieniędzy na pierdy. Do spraw poważnych nawet nie podchodzicie. Znacznie większy efekt niż murale przyniosłaby przesiadka pana marszałka z samochodu (którego jak wiemy nie umie bezpiecznie prowadzić) na rower. Ale do tego trzeba się wysilić, a nie publiczną kasę.
Gosia
2022-01-16 20:02:45
Widziałam mural w Szczecinku. Jest rewelacyjny. Z przyjemnością się na niego patrzy. Radość przedstawionych bawiących się dzieci wywołuje uśmiech na twarzy. Oby tak było i u nas w Szczecinie.
Janina
2022-01-16 19:49:26
Biorac pod uwagę smog w wielu naszych miastach, takich ekomurali powinno powstać znacznie więcej. Na pewno Szczecin potrzebuje ich więcej np skrzyżowanie Bohaterow Warszawy - Krzywoustego, plac Kosciuszki etc. I nie powinnismy też zapominać o sadzeniu więcej drzew.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA