Mural powstanie na ścianie budynku stacji Szczecin Stołczyn. Będzie opowiadał historię wielkiej wymiany ludności, jaka dokonała się na Ziemiach Odzyskanych w 1945 roku. Jego autorem jest pochodzący z Sanoka artysta Arkadiusz Andrejkow, a pomysłodawcą Stowarzyszenie Przyjaciół Stołczyna FORUM.
Ma upamiętnić osadników, którzy po drugiej wojnie światowej przyjechali na Pomorze Zachodnie w ramach wymiany ludności (która rozpoczęła się 5 lipca 1945 r.). Powstanie muralu odbywa się z okazji 80 lat zakończenia drugiej wojny światowej i jest pierwszym tego typu działaniem spośród innych zaplanowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Stołczyna FORUM. Projekt nosi nazwę „Stołczyn 1945. W 80. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej”. Organizatorzy planują jeszcze grę miejską i wystawy.
Mural wykona Arkadiusz Andrejkow, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego, twórca „Cichego memoriału”, który powstaje od 2017 r. i obejmuje setki murali i tzw. „deskali” – portretów malowanych na starych deskach. Andrejkow jest laureatem m.in. stypendium MKiDN (2017) oraz Srebrnego Krzyża Zasługi (2024). W swoich pracach łączy sztukę z pamięcią społeczną, przywracając do zbiorowej świadomości postacie ze starych fotografii.
– Kiedy przygotowywałam pomysł od razu pomyślałam o Arkadiuszu Andrejkowie. Znałam go jako autora „Cichego memoriału” i ta praca bardzo mi się spodobała – tłumaczy Paulina Romanowicz, prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Stołczyna FORUM.
Stołczyński mural, który powstanie w dniach 14-18 lipca, będzie kolażem trzech fotografii. Na pierwszym planie zobaczymy parę osadników z niemowlęciem, za nimi kobietę z dzieckiem. To fragment fotografii dokumentującej przybycie pierwszych Polaków do Szczecina. Na drugim planie widoczny jest pociąg – taki, jakim zjeżdżali tu pierwsi mieszkańcy tzw. Ziem Odzyskanych po drugiej wojnie. W tle natomiast widnieją kominy huty na Stołczynie – symbolu osiedla – tutaj jednak wykorzystano fragment przedwojennego zdjęcia zakładu. Projekt zawiera dodatkowe elementy graficzne, nadające mu bardziej nowoczesny wymiar.
– Mural ma upamiętniać polskich osadników na Pomorzu Zachodnim, ale w szerszym znaczeniu przypominać również o przesiedleniach, które dotknęły różne narodowości – opowiada Paulina Romanowicz. ©℗
Agata JANKOWSKA