sobota, 26 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Powstaną punkty porad prawnych

Powstaną punkty porad prawnych

Powstaną punkty porad prawnych
Data publikacji: 2015-09-09 21:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:34
Wywietleń: 723 19432

Od przyszłego roku powstanie w Polsce 1600 punktów porad prawnych, 68 z nich będzie działać na Pomorzu Zachodnim. Ich lokalizacje wskażą władze powiatowe. Miesięczny budżet każdego z punktów ma wynosić około 5 tys. zł. Czy to nie za mało?

- Nie wiemy, jaka będzie podaż i popyt na tego typu porady. Ale będziemy monitorować działanie punktów porad prawnych - mówił w środę w Szczecinie Borys Budka, minister sprawiedliwości.

Na razie resort zakłada, że w każdym powiecie będzie od 2 do 35 tego typu lokali. Porady prawne będą udzielane bezpłatnie. Pomoc, m.in. przy redagowaniu pism, obejmie osoby do 26. roku życia, seniorów, którzy skończyli 65 lat, duże rodziny, osoby, które korzystają z pomocy społecznej oraz kombatantów i weteranów.

- W Szczecinie powstanie 16 punktów porad prawnych, a w Koszalinie cztery - mówiła Renata Zaremba, posłanka PO. - To nie będzie fikcyjna „Dudapomoc” - dodała.

Ale wspomniany już budżet projektu nie jest duży, bo w skali całego kraju w 2016 r. ma wynieść zaledwie 100 mln zł (średnio 62 tys. zł na jeden punkt na 12 miesięcy. Punkty mają być otwarte pięć razy w tygodniu po 4 godziny.

W połowie zachodniopomorskich punktów pomocy będą udzielały organizacje pozarządowe, które mają minimum trzyletnie doświadczenie, w pozostałej części umowy będą podpisywane z izbami radców prawnych i adwokatów. ©℗

(masz)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

witek
dzien opowiadania bajek spoleczenstwu
2015-09-11 14:16:07
@
Porady prawne ? pisanie pism? to ma byc porada prawna? a niby przed kim ci ludzie muszą sie bronić i pisac pisma ? 8 lat zrobiło swoje . I niby sami bedą udzielać porad w sprawach w których to oni są stroną ? Obłuda przed wyborami. Biura na rok. A po roku zabraknie pieniędzy i tyle je będziemy widzieli. Kolejny fałsz i mydlenie oczu na jakiś czas byle by przy korycie pozostać. TFU
2015-09-10 07:14:52
Andrzej
He, he, a to dobre. Po przegranej pierwszej turze Bronek przypomniał sobie o obywatelach i zaczął jeździć po Warszawie, tak i minister po 8 latach rządów PO przypomniał sobie o potrzebujących. Pewnie przez przypadek jest to kontrze do pomocy zaoferowanej ludziom przez prezydenta Dudę.
2015-09-10 05:57:33
Hm
A co ma politolog do prawa?
2015-09-10 05:52:03
Noname
No jest gwiazda szczecińskich parlamentarzystów... Jest okazja do zdjęcia, to jest i gwiazda...
2015-09-09 20:24:35
Czesław
Czy poseł nie powinien być w Sejmie w dniu obrad? ;)
2015-09-09 19:48:21
gg
A co ta baba ma z tym wspólnego, że się tak "podpina"?! Toć nie ona będzie tam porad prawnych udzielała, chyba że malamutom...