sobota, 31 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Powstał Barlinecki Park Krajobrazowy – siódmy na Pomorzu Zachodnim

Powstał Barlinecki Park Krajobrazowy – siódmy na Pomorzu Zachodnim

Powstał Barlinecki Park Krajobrazowy – siódmy na Pomorzu Zachodnim
Data publikacji: 2020-09-21 21:05
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-22 14:41
Wywietleń: 863 476084

Pomorze Zachodnie wzbogaciło się o nowy park krajobrazowy. Barlinecki Park Krajobrazowy został wydzielony z Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, który rozciągał się na terenach dwóch regionów: lubuskiego i zachodniopomorskiego. Barlinecki Park Krajobrazowy w całości położony jest na Pomorzu Zachodnim i znajdzie się pod nadzorem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Decyzję o powołaniu parku podjęli w poniedziałek (21 września) radni Semiku.

Do tej pory nadzór nad parkiem sprawował zespół parków krajobrazowych z siedzibą w Gorzowie Wlkp., co sprawiało wiele utrudnień przy finansowaniu działań, w tym inwestycyjnych, zwłaszcza kiedy województwa zaczęły sięgać po środki unijne.

Gdzie znajduje się Barlinecki Park Krajobrazowy?

- Powołanie Barlineckiego Parku Krajobrazowego i oddanie go pod pieczę Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego pozwoli nam efektywniej zadbać o ochronę tych cennych terenów. To otwiera nam także nowe drogi do tego, aby przybliżyć mieszkańcom i turystom na Pomorzu Zachodnim, jakim bogactwem przyrodniczym dysponujemy – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Nowy park posiada powierzchnię ponad 11 tys. ha, a zlokalizowany jest na terenie gmin Barlinek, Nowogródek Pomorski (powiat myśliborski) i Pełczyce (powiat choszczeński). Na jego terenie, w przeważającej części położonym na obszarze Puszczy Barlineckiej, znajdują się dwa rezerwaty przyrody – Markowe Błota oraz Skalisty Jar Libberta.

Szczególnymi celami ochrony Parku będą m.in. ochrona ekosystemów Puszczy Barlineckiej i doliny rzeki Płoni, jarów i wąwozów ze znajdującymi się tam skałami, ochrona obiektów tradycyjnego budownictwa szkieletowego, układów zieleni komponowanej, starych drzewostanów dębowych.

Siódmy park krajobrazowy w regionie

Utworzenie Barlineckiego Parku Krajobrazowego konsultowane było z samorządami lokalnymi. Projekt uchwały uzgodniły rady gmin położonych na terenie projektowanego parku, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie, a pozytywną opinię wydały również Rada Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorska Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Do projektu wprowadzono m.in. rozwiązania zwiększające możliwości organizacji współzawodnictwa sportowego, wypoczynku dzieci i młodzieży na wodach jeziora Barlineckiego oraz zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych Parku.

Barlinecki Park Krajobrazowy stał się siódmym parkiem krajobrazowym na Pomorzu Zachodnim pod nadzorem Zespołu Parków Krajobrazowych naszego regionu. Aktualnie na terenie naszego województwa są to parki: Szczeciński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry, Cedyński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Ujście Warty, Iński Park Krajobrazowy oraz Drawski Park Krajobrazowy.

(k)

Fot. UMWZ

Komentarze

Pomorzanin
Jak wygląda ochrona przyrody w parkach krjobrozowych? Wystarczy podejść do Puszczy Bukowej w dowolnym rejonie. Od strony LP - krajobraz jak po przejściu tornada, 30 cm koleiny na drogach leśnych, plamy po olejach technicznych, rozpierducha na wielu km kw. tak, aby obnizyć celowo walory przyrodnicze podlegające potncjalnej ochronie. Od strony gmin - radosne zabudowywanie wszystkiego co sie da, zero planningu, odpady budowlane w lesie, smród ścieków, wycinki pod nowe osiedla i pseudo działki budowlane.
2020-09-22 14:38:48
Pomorze Zachodnie wzbogaciło się itd.
O nic się nie wzbogaciło. Po prostu wydarliście naturze kolejny skrawek. To nie park narodowy ani rezerwat przyrody, więc darujcie sobie puste bzdety o jakiejkolwiek ochronie czegokolwiek.
2020-09-22 13:55:54
a.u.
Co może wnosić Park Krajobrazowy, jak krajobrazem są tylko wycięte lasy.
2020-09-22 09:38:27
Nie wierzę, że za solidną łapówqkę nie wybuduje się tam jakiś OŚRODEK.
Zwłaszcza ECOligistick.
2020-09-21 22:58:36

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy popierasz protesty związane z wyrokiem TK dotyczącym zakazu aborcji?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie