niedziela, 22 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Powitaj piękny żaglowiec. Posłuchaj morskich opowieści

Powitaj piękny żaglowiec. Posłuchaj morskich opowieści (akt. 1)

Powitaj piękny żaglowiec. Posłuchaj morskich opowieści
Data publikacji: 2019-06-11 20:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:42
Wywietleń: 1395 396095

Jeden z najpiękniejszych i największych żaglowców świata w środę (12 czerwca) wpłynie do Szczecina. Powitanie Juan Sebastián de Elcano rozpocznie się między godz. 11:30 a 12 (nie o godz. 8.45 jak wcześniej informowano) przy nabrzeżu Bułgarskim. Wieczorem w sali konferencyjnej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście odbędzie się otwarty wykład o wyprawie Magellana i Elcano, oraz historii i misji szkunera hiszpańskiej marynarki wojennej.  

Żaglowiec szkolny Juan Sebastián de Elcano będzie cumował w Szczecinie w ramach corocznego rejsu kadetów oraz z okazji obchodów stulecia przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Polską a Hiszpanią, a także pięćsetnej rocznicy pierwszej wyprawy morskiej dokoła świata, doprowadzonej do celu przez hiszpańskiego żeglarza, którego imię nosi. Wizyta szkunera uświetni Dni Morza Sail Szczecin 2019.

Statek został zwodowany w 1927 r., a przekazany hiszpańskiej marynarce wojennej na początku następnego. Jest czteromasztowcem. Maszty noszą nazwy wcześniejszych żaglowców szkolnych: fokmaszt – Blanca, pierwszy grotmaszt – Almansa, drugi grotmaszt – Asturias, bezanmaszt – Nautilus. Wszystkie mają wysokość 48,7 m. 

Żaglowiec nosi imię baskijskiego odkrywcy, pierwszego żeglarza, który opłynął świat. Był jednym z oficerów w wyprawie Ferdynanda Magellana, zorganizowanej w 1519 r. Po tragicznej śmierci Magellana na Filipinach, Juan Sebastián de Elcano – jedyny oficer, który pozostał przy życiu – objął dowództwo statku Victoria, ostatniego z pięciu galeonów, jakie wyruszyły z Hiszpanii i w 1522 roku wrócił do portu Sanlucar de Barrameda.

Żaglowiec zacumuje przy nabrzeżu Bułgarskim o godz. 9 w środę. Jednostka zostanie przywitana zgodnie z morskim ceremoniałem i etykietą jachtową z udziałem orkiestry. Na kei zostanie odegrany hiszpański hymn, a załogę de Elcano przywitają także przedstawicie Urzędu Miasta oraz dzieci ze szczecińskich przedszkoli.

O godz. 18 w sali konferencyjnej ZMPSiŚ SA przy ul. Bytomskiej 7 komendant żaglowca kmdr Ignacio Paz García i historyk z Wyższej Rady Badań Naukowych prof. Alfred Alvaro Ezquerra wygłoszą wykład poświęcony pierwszemu opłynięciu Ziemi. Przedstawiona także zostanie historia jednostki, jej misja i działania. Wstęp wolny. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne. 

Co ciekawe, w niedzielę (16 czerwca) Hiszpanie mieszkający w Polsce na pokładzie żaglowca złożą w południe przysięgę na wierność hiszpańskiej fladze.

Juan Sebastián de Elcano będzie cumował w Szczecinie do 17 czerwca.

(mag)

Fot. Marek Czasnojć

ZOBACZ PROGRAM DNI MORZA 2019

Powitaj piękny żaglowiec. Posłuchaj morskich opowieści

Komentarze

Dajdyche
Mewki już czekają hehehe
2019-06-12 04:57:11
SromotnikBezwstydny
Oby ci kadeci nie popłynęli do Trójmiasta... bo tam mogą ich potłuc i obrabować jak jungów z mexykańskiego Quotemoca...
2019-06-11 22:54:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie