Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Powitaj piękny żaglowiec. Posłuchaj morskich opowieści (akt. 1)

Data publikacji: 11 czerwca 2019 r. 20:08
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:42
Powitaj piękny żaglowiec. Posłuchaj morskich opowieści
Fot. Marek Czasnojć  

Jeden z najpiękniejszych i największych żaglowców świata w środę (12 czerwca) wpłynie do Szczecina. Powitanie Juan Sebastián de Elcano rozpocznie się między godz. 11:30 a 12 (nie o godz. 8.45 jak wcześniej informowano) przy nabrzeżu Bułgarskim. Wieczorem w sali konferencyjnej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście odbędzie się otwarty wykład o wyprawie Magellana i Elcano, oraz historii i misji szkunera hiszpańskiej marynarki wojennej.  

Żaglowiec szkolny Juan Sebastián de Elcano będzie cumował w Szczecinie w ramach corocznego rejsu kadetów oraz z okazji obchodów stulecia przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Polską a Hiszpanią, a także pięćsetnej rocznicy pierwszej wyprawy morskiej dokoła świata, doprowadzonej do celu przez hiszpańskiego żeglarza, którego imię nosi. Wizyta szkunera uświetni Dni Morza Sail Szczecin 2019.

Statek został zwodowany w 1927 r., a przekazany hiszpańskiej marynarce wojennej na początku następnego. Jest czteromasztowcem. Maszty noszą nazwy wcześniejszych żaglowców szkolnych: fokmaszt – Blanca, pierwszy grotmaszt – Almansa, drugi grotmaszt – Asturias, bezanmaszt – Nautilus. Wszystkie mają wysokość 48,7 m. 

Żaglowiec nosi imię baskijskiego odkrywcy, pierwszego żeglarza, który opłynął świat. Był jednym z oficerów w wyprawie Ferdynanda Magellana, zorganizowanej w 1519 r. Po tragicznej śmierci Magellana na Filipinach, Juan Sebastián de Elcano – jedyny oficer, który pozostał przy życiu – objął dowództwo statku Victoria, ostatniego z pięciu galeonów, jakie wyruszyły z Hiszpanii i w 1522 roku wrócił do portu Sanlucar de Barrameda.

Żaglowiec zacumuje przy nabrzeżu Bułgarskim o godz. 9 w środę. Jednostka zostanie przywitana zgodnie z morskim ceremoniałem i etykietą jachtową z udziałem orkiestry. Na kei zostanie odegrany hiszpański hymn, a załogę de Elcano przywitają także przedstawicie Urzędu Miasta oraz dzieci ze szczecińskich przedszkoli.

O godz. 18 w sali konferencyjnej ZMPSiŚ SA przy ul. Bytomskiej 7 komendant żaglowca kmdr Ignacio Paz García i historyk z Wyższej Rady Badań Naukowych prof. Alfred Alvaro Ezquerra wygłoszą wykład poświęcony pierwszemu opłynięciu Ziemi. Przedstawiona także zostanie historia jednostki, jej misja i działania. Wstęp wolny. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne. 

Co ciekawe, w niedzielę (16 czerwca) Hiszpanie mieszkający w Polsce na pokładzie żaglowca złożą w południe przysięgę na wierność hiszpańskiej fladze.

Juan Sebastián de Elcano będzie cumował w Szczecinie do 17 czerwca.

(mag)

Fot. Marek Czasnojć

ZOBACZ PROGRAM DNI MORZA 2019

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dajdyche
2019-06-12 04:57:11
Mewki już czekają hehehe
SromotnikBezwstydny
2019-06-11 22:54:11
Oby ci kadeci nie popłynęli do Trójmiasta... bo tam mogą ich potłuc i obrabować jak jungów z mexykańskiego Quotemoca...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA