poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Powiat policki podsumował

Powiat policki podsumował

Powiat policki podsumował
Data publikacji: 2018-10-10 18:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Wywietleń: 1356 355611

Zarząd i radni powiatu polickiego podsumowali swoją kadencję. Mówili o drogach, edukacji, ekologii, pomocy społecznej i dużych pieniądzach wydawanych oraz pozyskiwanych na inwestycje lub inne działania.  Ale też o sprawach organizacyjnych i pensjach urzędników.

- Jedną z najistotniejszych spraw, jakimi zajmowała się rada tej kadencji, to przygotowanie i przyjęcie nowego statutu powiatu - mówił Cezary Arciszewski, przewodniczący Rady Powiatu w Policach. -  On zastąpił ten z roku 1999. Te cztery lata upłynęły na dobrej współpracy samych radnych, radnych z zarządem oraz z gminami. Kadencja trwała od 16 listopada 2014 roku, a my już 18 grudnia spotkaliśmy się z przedstawicielami gmin tworzących powiat i reaktywowaliśmy forum samorządowe powiatu polickiego - platformę do wymiany poglądów, myśli i przyjmowania stanowisk na różne tematy, które przekazywane były do różnych instytucji. Takich spotkań było 15, wiele zakończyło się sukcesami. Np. historia przejazdu w Warzymicach. Tam ginęli ludzie. Aby postawić rogatki, to była droga przez mękę. Ale się udało, bo wspólnie zadziałaliśmy. Reaktywacja komendy policji w Kołbaskowie, to również nasze wspólne działania.

Starosta Andrzej Bednarek zaczął od przedstawienia sytuacji, w jakiej wkraczał w tę kadencję.

- Zaczynaliśmy w bardzo trudnym momencie - mówił. - Były napięcia w Zespole Szkół, groźba zwrotu subwencji oświatowej, wtedy szacowanej na 4 miliony złotych plus odsetki i wiele różnych spraw związanych z upadającymi firmami, problem pozostającego składowiska odpadów, zagrożenie utraty dotacji 16 mln złotych, pożyczka, która jeszcze nie była spłacana do Nowego Warpna - to 6,5 mln zł, obligacje.

Później przeszedł do wymieniania obecnych osiągnięć.

- W czasie tej kadencji powołaliśmy dwie filie, ważne dla mieszkańców głównie gminy Kołbaskowo - filię poradni psychologiczno - pedagogicznej i filię wydziału komunikacji - wymieniał starosta. - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zmieniło siedzibę, czyli wyszliśmy naprzeciw  potrzebom osób niepełnosprawnych. Uruchomiliśmy okienko w wydziale komunikacji, dedykowane przedsiębiorcom.  Powołaliśmy referat audytu i kontroli.

Starosta przypominał również o podwyżkach pensji urzędników i pracowników obsługi starostwa oraz jednostek mu podległych - były dwie w tej kadencji. W tej sprawie wciąż jednak nie ma porozumienia zarządu ze związkami zawodowymi pracowników starostwa i Powiatowego Urzędu Pracy. 

Wciąż ważny temat - drogi.

- W 2013/14 r. szacowaliśmy bieżące utrzymanie dróg na poziomie 1,1 mln złotych - przypominał starosta. - W 2017 r. to ponad 3 mln zł, które przeznaczamy jako powiat na ten cel. Około 40 mln przeznaczyliśmy na inwestycje drogowe. Zaszła znacząca poprawa bezpieczeństwa na drogach. Nie było na nich potrąceń w zeszłym roku.

Starosta wspominał również o aktywności samorządu powiatowego w tematach przeprawy Police-Święta i Obwodnica Zachodnia.

Zwracał uwagę na współpracę z Zakładami Chemicznymi w zakresie inwestycji i szkolnictwa zawodowego. I na skuteczność powiatu w pozyskiwaniu środków zewnętrznych - to 60 mln złotych, które zasiliły różne inwestycje i inicjatywy powiatowe.

A wicestarosta Mariusz Sarnecki podkreślał, że wraz z merytorycznymi wydziałami stara się pozyskać dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska -  na niektóre działania powiat już dostał wsparcie. Ale nie na to najważniejsze.

- Teraz pracujemy nad najważniejszym programem: zdobycie funduszy na rozwiązanie problemu wysypiska śmieci przy ul. Kamiennej w Policach - przyznawał wicestarosta. - Ten wniosek opracowujemy z gminą Police. Mam nadzieję, że do końca tego roku będzie ukończony.

O oświacie i działaniach prospołecznych mówiła Beata Chmielewska, członek zarządu.

- Staraliśmy się przez te cztery lata, żeby powiat policki kojarzył się z czterema hasłami: dobra i stale rozwijająca się edukacja, zdrowie i wartości rodzinne, współpraca z organizacjami pozarządowymi, opieka nad osobami słabszymi - mówiła Beata Chmielewska. - Wprowadzona reforma edukacji w naszym powiecie zakończyła się sukcesem. Najtrudniejsze rzeczy - ocalenie współpracy polsko-niemieckiej czy kontynuacja Szkoły Mistrzostwa Sportowego - udało się wspólnie z gminą Police zrealizować.

Wymieniała też wiele projektów, które wciąż trwają lub są uruchamiane w powiecie, m.in. : "Senior plus", Regionalne Centrum Wsparcia Osób Niesamodzielnych, powołanie szkoły dla dorosłych, rozwój szkolnictwa zawodowego, współpracę z organizacjami pozarządowymi, przekazanie na cele społeczne nieruchomości w Podgrodziu.

Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

 


Plebiscyt Czytelników Kuriera. Wybierz swojego kandydata

Wybory samorządowe odbędą się 21 października br. Proponujemy naszym Czytelnikom udział w przedwyborczym plebiscycie. Wystarczy wysłać SMS-a ze wskazaniem na kandydata, którego popieramy w wyborach na wójta, burmistrza czy też prezydenta, w zależności od miejsca zamieszkania. Do naszej sondażowej zabawy wybraliśmy gminy wchodzące w skład Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz kilka innych, w których rywalizacja o fotel włodarza może przysporzyć sporo emocji. Poniżej zamieszczamy listę kandydatów zarejestrowanych w Państwowej Komisji Wyborczej i komitetów ich popierających. Głosować można do 17 października (do końca dnia), a wyniki opublikujemy 19 października w weekendowym wydaniu „Kuriera”.

 

A jak głosować? Wystarczy wysłać SMS na numer 7148 o treści przypisanej każdemu z poniżej zamieszczonych kandydatów. Treść SMS-a znajduje się w nawiasie obok kandydata (koszt SMS-a to 1,23 zł z VAT)

 

AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA:

 

Miasto Szczecin:


 

Police:


 

Gmina Dobra:


 

Gmina Stargard:


 

Miasto Świnoujście:


 

Miasto Stargard:

 

Gmina Stepnica:


 

Gmina Stare Czarnowo:


 

Gmina Kołbaskowo:


 

Gmina Choszczno:


 

Gmina Dębno:


 

Gmina Goleniów:


 

Gmina Gryfice:


 

Gmina Gryfino:


 

Gmina Kamień Pomorski:


 

Gmina Kobylanka:


 

Gmina Łobez:


 

Gmina Myślibórz:


 

Gmina Nowe Warpno:


 

Gmina Nowogard:


 

Gmina Pyrzyce:


 

Miasto Kołobrzeg:


 

Miasto Koszalin:


 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie