sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Powiat policki podsumował

Powiat policki podsumował

Powiat policki podsumował
Data publikacji: 2018-10-10 18:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Wywietleń: 1181 355611

Zarząd i radni powiatu polickiego podsumowali swoją kadencję. Mówili o drogach, edukacji, ekologii, pomocy społecznej i dużych pieniądzach wydawanych oraz pozyskiwanych na inwestycje lub inne działania.  Ale też o sprawach organizacyjnych i pensjach urzędników.

- Jedną z najistotniejszych spraw, jakimi zajmowała się rada tej kadencji, to przygotowanie i przyjęcie nowego statutu powiatu - mówił Cezary Arciszewski, przewodniczący Rady Powiatu w Policach. -  On zastąpił ten z roku 1999. Te cztery lata upłynęły na dobrej współpracy samych radnych, radnych z zarządem oraz z gminami. Kadencja trwała od 16 listopada 2014 roku, a my już 18 grudnia spotkaliśmy się z przedstawicielami gmin tworzących powiat i reaktywowaliśmy forum samorządowe powiatu polickiego - platformę do wymiany poglądów, myśli i przyjmowania stanowisk na różne tematy, które przekazywane były do różnych instytucji. Takich spotkań było 15, wiele zakończyło się sukcesami. Np. historia przejazdu w Warzymicach. Tam ginęli ludzie. Aby postawić rogatki, to była droga przez mękę. Ale się udało, bo wspólnie zadziałaliśmy. Reaktywacja komendy policji w Kołbaskowie, to również nasze wspólne działania.

Starosta Andrzej Bednarek zaczął od przedstawienia sytuacji, w jakiej wkraczał w tę kadencję.

- Zaczynaliśmy w bardzo trudnym momencie - mówił. - Były napięcia w Zespole Szkół, groźba zwrotu subwencji oświatowej, wtedy szacowanej na 4 miliony złotych plus odsetki i wiele różnych spraw związanych z upadającymi firmami, problem pozostającego składowiska odpadów, zagrożenie utraty dotacji 16 mln złotych, pożyczka, która jeszcze nie była spłacana do Nowego Warpna - to 6,5 mln zł, obligacje.

Później przeszedł do wymieniania obecnych osiągnięć.

- W czasie tej kadencji powołaliśmy dwie filie, ważne dla mieszkańców głównie gminy Kołbaskowo - filię poradni psychologiczno - pedagogicznej i filię wydziału komunikacji - wymieniał starosta. - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zmieniło siedzibę, czyli wyszliśmy naprzeciw  potrzebom osób niepełnosprawnych. Uruchomiliśmy okienko w wydziale komunikacji, dedykowane przedsiębiorcom.  Powołaliśmy referat audytu i kontroli.

Starosta przypominał również o podwyżkach pensji urzędników i pracowników obsługi starostwa oraz jednostek mu podległych - były dwie w tej kadencji. W tej sprawie wciąż jednak nie ma porozumienia zarządu ze związkami zawodowymi pracowników starostwa i Powiatowego Urzędu Pracy. 

Wciąż ważny temat - drogi.

- W 2013/14 r. szacowaliśmy bieżące utrzymanie dróg na poziomie 1,1 mln złotych - przypominał starosta. - W 2017 r. to ponad 3 mln zł, które przeznaczamy jako powiat na ten cel. Około 40 mln przeznaczyliśmy na inwestycje drogowe. Zaszła znacząca poprawa bezpieczeństwa na drogach. Nie było na nich potrąceń w zeszłym roku.

Starosta wspominał również o aktywności samorządu powiatowego w tematach przeprawy Police-Święta i Obwodnica Zachodnia.

Zwracał uwagę na współpracę z Zakładami Chemicznymi w zakresie inwestycji i szkolnictwa zawodowego. I na skuteczność powiatu w pozyskiwaniu środków zewnętrznych - to 60 mln złotych, które zasiliły różne inwestycje i inicjatywy powiatowe.

A wicestarosta Mariusz Sarnecki podkreślał, że wraz z merytorycznymi wydziałami stara się pozyskać dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska -  na niektóre działania powiat już dostał wsparcie. Ale nie na to najważniejsze.

- Teraz pracujemy nad najważniejszym programem: zdobycie funduszy na rozwiązanie problemu wysypiska śmieci przy ul. Kamiennej w Policach - przyznawał wicestarosta. - Ten wniosek opracowujemy z gminą Police. Mam nadzieję, że do końca tego roku będzie ukończony.

O oświacie i działaniach prospołecznych mówiła Beata Chmielewska, członek zarządu.

- Staraliśmy się przez te cztery lata, żeby powiat policki kojarzył się z czterema hasłami: dobra i stale rozwijająca się edukacja, zdrowie i wartości rodzinne, współpraca z organizacjami pozarządowymi, opieka nad osobami słabszymi - mówiła Beata Chmielewska. - Wprowadzona reforma edukacji w naszym powiecie zakończyła się sukcesem. Najtrudniejsze rzeczy - ocalenie współpracy polsko-niemieckiej czy kontynuacja Szkoły Mistrzostwa Sportowego - udało się wspólnie z gminą Police zrealizować.

Wymieniała też wiele projektów, które wciąż trwają lub są uruchamiane w powiecie, m.in. : "Senior plus", Regionalne Centrum Wsparcia Osób Niesamodzielnych, powołanie szkoły dla dorosłych, rozwój szkolnictwa zawodowego, współpracę z organizacjami pozarządowymi, przekazanie na cele społeczne nieruchomości w Podgrodziu.

Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

 


Plebiscyt Czytelników Kuriera. Wybierz swojego kandydata

Wybory samorządowe odbędą się 21 października br. Proponujemy naszym Czytelnikom udział w przedwyborczym plebiscycie. Wystarczy wysłać SMS-a ze wskazaniem na kandydata, którego popieramy w wyborach na wójta, burmistrza czy też prezydenta, w zależności od miejsca zamieszkania. Do naszej sondażowej zabawy wybraliśmy gminy wchodzące w skład Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz kilka innych, w których rywalizacja o fotel włodarza może przysporzyć sporo emocji. Poniżej zamieszczamy listę kandydatów zarejestrowanych w Państwowej Komisji Wyborczej i komitetów ich popierających. Głosować można do 17 października (do końca dnia), a wyniki opublikujemy 19 października w weekendowym wydaniu „Kuriera”.

 

A jak głosować? Wystarczy wysłać SMS na numer 7148 o treści przypisanej każdemu z poniżej zamieszczonych kandydatów. Treść SMS-a znajduje się w nawiasie obok kandydata (koszt SMS-a to 1,23 zł z VAT)

 

AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA:

 

Miasto Szczecin:


 

Police:


 

Gmina Dobra:


 

Gmina Stargard:


 

Miasto Świnoujście:


 

Miasto Stargard:

 

Gmina Stepnica:


 

Gmina Stare Czarnowo:


 

Gmina Kołbaskowo:


 

Gmina Choszczno:


 

Gmina Dębno:


 

Gmina Goleniów:


 

Gmina Gryfice:


 

Gmina Gryfino:


 

Gmina Kamień Pomorski:


 

Gmina Kobylanka:


 

Gmina Łobez:


 

Gmina Myślibórz:


 

Gmina Nowe Warpno:


 

Gmina Nowogard:


 

Gmina Pyrzyce:


 

Miasto Kołobrzeg:


 

Miasto Koszalin:


 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie