Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Poszukiwana rodzina zastępcza dla rodzeństwa. Dzieci pilnie potrzebują domu

Data publikacji: 27 marca 2023 r. 07:46
Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2023 r. 21:46
Poszukiwana rodzina zastępcza dla rodzeństwa. Dzieci pilnie potrzebują domu
- Liczymy, że zgłosi się ktoś, kto zechce zostać dla tych dzieci rodziną zastępczą - mówi Fani Sochanowska, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach. Fot. Agnieszka SPIRYDOWICZ  

Pilnie potrzebna jest rodzina zastępcza dla czworga dzieci z powiatu polickiego. Rodzeństwo musi pozostać razem. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach szuka domu, który zapewni opiekę, wsparcie i w którym dzieci poczują się bezpiecznie. Najstarsza dziewczynka ma 14 lat. Jej bracia: 12, 8 i 3 lata.

Od pewnego czasu mieszkali z mamą w jednym z domów samotnej matki na terenie powiatu. Rodzina miała różne problemy, ale wciąż była nadzieja, że je pokona. Kilka dni temu jednak kobieta w środku nocy opuściła placówkę, pozostawiając dzieci.

– Ostatnio kobieta dążyła do tego, żeby móc samodzielnie zajmować się dziećmi – opowiada Fani Sochanowska, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach. – Miała oczywiście wsparcie asystenta rodziny, był też kurator. Ale opinie z różnych miejsc wskazywały, że będzie mogła sprawować opiekę nad dziećmi.

One zawsze były z mamą. Choć zdarzały się trudne momenty. Wysiłki pracowników socjalnych skupiały się na tym, żeby tę rodzinę ratować.

– Dzieci dobrze funkcjonują, nie sprawiają żadnych problemów, zawsze czyste, zadbane, chodziły do szkoły – opowiada Teresa Abram, kierownik Działu Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego PCPR w Policach.

Nie wiadomo, co się stało. Być może wróciły dawne problemy kobiety. Mogła być w kryzysie psychicznym.

– Dla nas to zaskoczenie, bo widzieliśmy, że raczej idzie ku dobremu – przyznają pracownice PCPR. – Nie przewidzieliśmy, że dla tej czwórki dzieci będziemy musieli nagle poszukiwać rodziny zastępczej. Nie mamy miejsc wolnych ani w tych rodzinach, ani w placówkach. Tym bardziej że są też inne postanowienia o umieszczeniu dzieci w pieczy zastępczej.

– To jest czworo dzieci i nie ma mowy o ich rozdzieleniu – podkreśla Teresa Abram. – Są bardzo ze sobą związane. Widać tę wielką więź między nimi, wspierają się.

Na razie pozostają w placówce, w której do tej pory były z mamą. Ale to rozwiązanie doraźne. Ani w domu dziecka, ani w funkcjonujących w powiecie rodzinach zastępczych nie ma miejsc dla czworga rodzeństwa. Nikt z dalszej rodziny dzieci nie może też ich przyjąć do siebie.

– Są teraz zaopiekowane, ale potrzebują pilnie domu – mówią w PCPR. – Liczymy, że zgłosi się ktoś, kto zechce zostać dla tych dzieci rodziną zastępczą. Najlepiej by było, gdyby to był ktoś już przeszkolony. Ale wiemy, że o to nie będzie łatwo. Szukamy więc osób, które zechciałyby zostać rodziną zastępczą.

Osoby zainteresowane pozostaniem rodziną zastępczą mogą się kontaktować telefonicznie bądź e-mailowo z pracownikami Działu Wsparcia i Świadczeń Pieczy Zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach – tel: 91 42 40 700 lub tel. całodobowy 603 083 020; e-mail: sekretariat@pcpr.police.pl. ©℗

Agnieszka SPIRYDOWICZ

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 27 marca 2023 r.
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wrrr
2023-03-28 18:30:19
Być rodzicem zastępczym to nie jest łatwe zadanie. Tabuny sprawdzających pracowników pcpr, zero szacunku dla dzieci i rodziny, zero prywatności
Wrrr
2023-03-28 18:27:14
To nie jest łatwe zadanie. Mówię o byciu rodziną zastępczą... Te tabuny sprawdzających pracowników pcpr, zero szacunku dla dzieci i rodziny, zero prywatności.
A.
2023-03-28 14:20:52
JA BYŁAM R.ZASTĘPCZĄ I PO SZESNASTU LATACH ZABRANO MOJE DZIECI DO DWÓCH OSOBNYCH DOMÓW DZIECKA TABUNY LUDZI TZW "SPRAWDZJĄCYCH "MIAŁAM W DOMU OD ZAWSZE STARALI SIĘ ZABRAĆ DZIECI LUDZIE NIE ZOSTAWAJCIE RODZ. ZASTĘPCZYMI BO NAJWIĘKRZE PROBLEMY ROBIĄ OSOBY KTÓRE W TZW DOBREJ WIERZE KONTROLUJĄ A TAK NAPRAWDĘ BAWIĄ SIĘ DZIEĆMI BO ZABRAĆ Z RODZINY ZASTĘPCZEJ JEST BARDZO ŁATWO A POTEM NIE MOŻNA ODZYSKAĆ WALCZĘ W SĄDZIE
Alojzy
2023-03-28 08:30:25
Pieczą zastępczą zajmują się samorządy i to one są winne, że brakuje rodzin zastępczych. Nawet gdy zgłaszają się chętni, urzędy robią wszystko, żeby ich zniechęcić.
Olgierd
2023-03-28 08:29:50
12 lat rdd👍 zajęcie na 24h na dobę ale WARTO
Lenka
2023-03-27 21:02:09
Tu nie polityków potrzeba tylko kochających ludzi którzy bardziej kochają drugiego człowieka niż pieska czy kotka
Przykre
2023-03-27 15:48:42
PiS pomaga milionom obcym i innym a dla swoich nawet kilku rodaków w tym dzieciom nie potrafią zorganizować pomocy i otoczyć ich ochroną.To jest skandaliczne że strony rządzących którzy tylko walczą do upadłego o swoje koryta i takie tragedie rodzinne polskich rodzin ich jak widać nie interesują.
Kejt
2023-03-27 11:32:38
Może Godek się zgłosi albo któryś z PIS Katoli walczących o płody ! zapraszamy

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA