niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Poseł ma pensję, dietę i podróże „za free”

Poseł ma pensję, dietę i podróże „za free”

Poseł ma pensję, dietę i podróże „za free”
Data publikacji: 2015-11-02 20:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:44
Wywietleń: 1048 35023

Ile zarabia poseł? Ile pieniędzy dostaje na prowadzenie biura? I czy z własnej kieszeni płaci za benzynę? Sprawdziliśmy, co należy się parlamentarzyście.

Pensja posła wynosi tyle, ile dostaje urzędnik w randze podsekretarza stanu, czyli 9,9 tys. zł brutto. Są jednak sytuacje, kiedy polityk nie dostanie wynagrodzenia za pracę w Sejmie. W takiej sytuacji będzie m.in. osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą lub taka, która nie wzięła bezpłatnego urlopu w innym zakładzie pracy. Dodatkowo każdy poseł dostaje co miesiąc dietę. Jest to blisko 2,5 tys. zł brutto. W przypadku diet warto jednak pamiętać o tym, że większość tej kwoty (2,3 tys. zł) nie jest opodatkowana.

W polskim Sejmie zasiada 460 posłów. Do Warszawy zjeżdżają się z całego kraju, ale podróże nie biją ich po kieszeniach. Parlamentarzyści mają zagwarantowane bezpłatne przejazdy pociągami i samolotami na terenie Polski. A co w sytuacji, kiedy poseł wykonując swoje obowiązki musi skorzystać z samochodu? Czy do baku musi wlać za swoje pieniądze? Nie, o może sięgnąć po fundusze, jakie dostaje na prowadzenie biura poselskiego.

Poseł, który znajdzie się już w stolicy, musi gdzieś mieszkać. Co w tej sytuacji? Może się starać o pokój w Domu Polskim. Taka meta to miesięczny wydatek 2,2 tys. zł (dziennie: 72 zł). Skąd bierze na to pieniądze? Nie ze swojego portfela. Za noclegi w Domu Poselskim płaci Kancelaria Sejmu. Może ona również pokryć koszt wynajęcia mieszkania w Warszawie (maksymalnie dołoży 2,2 tys. zł).

Na prowadzenie biura poselskiego należy ponad 12 tys. zł miesięcznie. Z tej puli polityk bierze pieniądze nie tylko na opłacenie czynszu za lokal i zakup benzyny, której potrzebuje, by przemieszczając się samochodem wykonywać swój mandat. Pieniądze przeznaczone na prowadzenie biura może wydać także na wynagrodzenie jego pracowników, ekspertyzy i tłumaczenia. Może kupić materiały biurowe, okolicznościowe wiązanki kwiatów czy opłacić usługi pocztowe. ©℗

(masz)

Komentarze

moim zdaniem to złodziejstwo, niemoralne to jest
aby nasze biedne Państwo płaci takie pensje i dodatki takiej ilości posłom i senatorom. powinniśmy wyjść na ulice i żądać, aby Państwo oszczędzanie zaczęło od siebie czyli zmniejszyło liczbę posłów i senatorów!!! Nie potrzeba nam aż takiej dużej ilości!!!
2015-11-03 10:54:39
Sejm
I po co to szczucie, skoro każdy doskonale wie, ile zarabia poseł i te stawki znane są od dawna :)
2015-11-03 06:51:37

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie