poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Poseł ma pensję, dietę i podróże „za free”

Poseł ma pensję, dietę i podróże „za free”

Poseł ma pensję, dietę i podróże „za free”
Data publikacji: 2015-11-02 20:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:44
Wywietleń: 868 35023

Ile zarabia poseł? Ile pieniędzy dostaje na prowadzenie biura? I czy z własnej kieszeni płaci za benzynę? Sprawdziliśmy, co należy się parlamentarzyście.

Pensja posła wynosi tyle, ile dostaje urzędnik w randze podsekretarza stanu, czyli 9,9 tys. zł brutto. Są jednak sytuacje, kiedy polityk nie dostanie wynagrodzenia za pracę w Sejmie. W takiej sytuacji będzie m.in. osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą lub taka, która nie wzięła bezpłatnego urlopu w innym zakładzie pracy. Dodatkowo każdy poseł dostaje co miesiąc dietę. Jest to blisko 2,5 tys. zł brutto. W przypadku diet warto jednak pamiętać o tym, że większość tej kwoty (2,3 tys. zł) nie jest opodatkowana.

W polskim Sejmie zasiada 460 posłów. Do Warszawy zjeżdżają się z całego kraju, ale podróże nie biją ich po kieszeniach. Parlamentarzyści mają zagwarantowane bezpłatne przejazdy pociągami i samolotami na terenie Polski. A co w sytuacji, kiedy poseł wykonując swoje obowiązki musi skorzystać z samochodu? Czy do baku musi wlać za swoje pieniądze? Nie, o może sięgnąć po fundusze, jakie dostaje na prowadzenie biura poselskiego.

Poseł, który znajdzie się już w stolicy, musi gdzieś mieszkać. Co w tej sytuacji? Może się starać o pokój w Domu Polskim. Taka meta to miesięczny wydatek 2,2 tys. zł (dziennie: 72 zł). Skąd bierze na to pieniądze? Nie ze swojego portfela. Za noclegi w Domu Poselskim płaci Kancelaria Sejmu. Może ona również pokryć koszt wynajęcia mieszkania w Warszawie (maksymalnie dołoży 2,2 tys. zł).

Na prowadzenie biura poselskiego należy ponad 12 tys. zł miesięcznie. Z tej puli polityk bierze pieniądze nie tylko na opłacenie czynszu za lokal i zakup benzyny, której potrzebuje, by przemieszczając się samochodem wykonywać swój mandat. Pieniądze przeznaczone na prowadzenie biura może wydać także na wynagrodzenie jego pracowników, ekspertyzy i tłumaczenia. Może kupić materiały biurowe, okolicznościowe wiązanki kwiatów czy opłacić usługi pocztowe. ©℗

(masz)

Komentarze

moim zdaniem to złodziejstwo, niemoralne to jest
aby nasze biedne Państwo płaci takie pensje i dodatki takiej ilości posłom i senatorom. powinniśmy wyjść na ulice i żądać, aby Państwo oszczędzanie zaczęło od siebie czyli zmniejszyło liczbę posłów i senatorów!!! Nie potrzeba nam aż takiej dużej ilości!!!
2015-11-03 10:54:39
Sejm
I po co to szczucie, skoro każdy doskonale wie, ile zarabia poseł i te stawki znane są od dawna :)
2015-11-03 06:51:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie