Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Pomoc zamiast kwiatka

Data publikacji: 09 czerwca 2016 r. 17:32
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:05
Pomoc zamiast kwiatka
 

Janina Ochojska, prezes fundacji Polska Akcja Humanitarna, odwiedziła w czwartek Gimnazjum nr 20 w Szczecinie. W ten sposób osobiście podziękowała uczniom z Gumieniec za zapoczątkowanie ubiegłorocznej akcji charytatywnej na rzecz Nepalu ,,Zamiast kwiatka, niosę pomoc".

- Dzięki ubiegłorocznej działalności, w którą włączyli się polscy, w tym także nasi, uczniowie po trzęsieniu ziemi w Nepalu, udało się zebrać 200 tysięcy złotych - powiedział Krzysztof Ponikowski, nauczyciel Gimnazjum nr 20, koordynator akcji w szkole. - Dzięki temu Polska Akcja Humanitarna wybudowała w małej, nepalskiej wiosce szkołę. Polscy uczniowie pomogli w ten sposób swym himalajskim kolegom, mieszkającym w górach.

Janina Ochojska podczas spotkania ze szczecińskimi uczniami przyznała, że w Szczecinie nie odwiedziła jeszcze dotąd żadnej szkoły, Gimnazjum nr 20 jest pierwsze. W spotkaniu uczestniczyli także uczniowie z okolicznych placówek: Szkoły Podstawowej nr 16, SP 48 i IV Liceum Ogólnokształcącego. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej przybliżyła młodzieży na czym polega działalność PAH: - Naszą misją jest uczynić świat lepszym przez zmniejszenie cierpienia i promowanie wartości humanitarnych. Realizujemy ją poprzez udzielanie pomocy humanitarnej, rozwojowej oraz prowadzenie edukacji społeczeństwa. Nasze działania prowadzimy w miejscach, gdzie wystąpił konflikt zbrojny lub katastrofa naturalna. Praca każdego z nas przyczynia się do ratowania życia ludzi.

Uczniowie Gimnazjum nr 20 włączyli się również w tegoroczną akcję pomocy na rzecz syryjskich dzieci, które uciekają z terenów objętych wojną. Akcja jest prowadzona wspólnie z przepisujetenwiersz.pl, jednym z jej elementów jest przepisywanie wiersza Josifa Brodskiego, który zaczyna się tak:  "W chwili, gdy strzepujesz pyłek,/jesz posiłek, sadzasz tyłek/ na kanapie, łykasz wino - / ludzie giną". Na ścianie sali, w której odbyło się spotkanie wisiało kilkadziesiąt przepisanych egzemplarzy wiersza oraz plakaty.

 - Na lekcjach plastyki nasi uczniowie wykonywali plakaty, poświęcone niesieniu pomocy i wolontariatu. Lekcje wychowawcze dotyczyły działalności PAH. Uczniowie wykonali też mapę świata z pokolorowanymi miejscami, gdzie działa Polska Akcja Humanitarna - dodaje Krzysztof Ponikowski.

Druga edycja "Zamiast kwiatka niosę pomoc" jest poświęcona syryjskim dzieciom z terenów objętych wojną. Gimnazjaliści z Gumieniec również się w nią włączyli. Zamiast kupować nauczycielom bukiet kwiatów, młodzi ludzie, wspierani przez swych nauczycieli, okażą im dowód solidarności, przekazując pomoc dla najbardziej potrzebujących. Na zakończenie spotkania uczniowie przekazali Janinie Ochojskiej narysowaną przez siebie mapę świata. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu:  Janina Ochojska wśród uczniów szczecińskiego Gimnazjum nr 20

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA