Poniedziałek 27 września 2021r. 
REKLAMA

Pomoc dla rolników. Wnioski o szacowanie strat składać bezzwłocznie

Data publikacji: 2018-08-03 16:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:17
Pomoc dla rolników. Wnioski o szacowanie strat składać bezzwłocznie
 

Rolnicy w naszym regionie, którzy ucierpieli z powodu tegorocznej suszy, mogą liczyć na kilka rodzajów wsparcia - zadeklarował Marek Subocz, wicewojewoda zachodniopomorski. Dodał, że wnioski o szacowanie strat powinni składać bezzwłocznie, ponieważ komisje, które oceniają szkody, kończą pracę w terenie.

W naszym regionie poszkodowanych jest ponad 13 tysięcy gospodarstw. Powierzchnia upraw dotkniętych klęską suszy wynosi ponad 423 tys. ha., a tym powierzchnia działek, na których straty przekroczyły 70%, wynosi już ponad 89 tys. ha.

- Rząd przyjął program pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich, które zostały poszkodowane przez suszę i powódź - przypomniał Marek Subocz. - Na realizację tego programu rząd przeznaczył z budżetu państwa kwotę prawie 800 milionów złotych. W tym  697 milionów na dopłaty do hektara zniszczonych upraw. Mam apel do samorządów, aby przychylnie podeszły do próśb o umorzenie podatków składanych przez mniejsze gospodarstwa rolne. W naszym województwie komisje, które powołuje wojewoda, szacują szkody we wszystkich gminach. Wojewoda skierował pismo do prezydentów, burmistrzów i wójtów, aby aktywnie uczestniczyli w pracach komisji.

Jan Białkowski, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie, mówił o trzech formach pomocy, jakie może zaoferować jego instytucja. Pierwsza to całkowite lub częściowe umorzenie czynszu dzierżawnego. Druga: przesunięcie terminu płatności czynszu lub raty za wykupioną ziemię. Inna możliwość, dla rolników już zadłużonych, to restrukturyzacja zadłużenia - rozłożenie go na pięć lat.

- W zdecydowanie lepszej sytuacji są rolnicy, którzy dzierżawią grunty, bo jest tu możliwość nawet całkowitego umorzenia czynszu - przyznał. - W ubiegłym roku, z powodu deszczów nawalnych, udzieliliśmy pomocy w kwocie 3 milionów złotych, odpowiedzieliśmy na 1600 wniosków. Niestety, skala strat z powodu suszy jest większa niż ta, która była w poprzednim roku z powodu deszczy nawalnych.

Do ZUW wpływają pierwsze protokoły suszowe - na razie 110 (z gmin: Barwice, Tychowo, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Grzmiąca). Zatwierdzone przez przez wojewodę będą stanowiły podstawę dla producentów rolnych do ubiegania się o pomoc.©℗

(as)

Fot. Czesław Burdun

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ