Pomniki pamięci o wojennej chwale marynarki polskiej na obczyźnie i w Polsce – to temat 34. spotkania z cyklu „Historia polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego”. Odbędzie się ono w poniedziałek (30 października) o godz. 18 w szczecińskim Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia (również w trybie online).
– Zbliża się listopad, niebawem będziemy wspominać tych, którzy odeszli na wieczną wachtę – mówi prelegentka Ludmiła Kopycińska. – Pragnę zaprosić na spotkanie, podczas którego opowiem o cmentarzach, grobach i zabytkowych nekropoliach w kraju i poza jego granicami. Kombatanci i marynarskie rodziny zawsze usilnie zabiegały o budowanie w miejscach publicznych trwałych symboli pamięci o ofiarach i bohaterskich czynach marynarki polskiej. Tablice informacyjne, płaskorzeźby, nagrobne płyty, dziękczynne wota i pomniki tworzą, nasycone morską symboliką, wyrazy pamięci pokoleń. Wzbogacają morskie tradycje.
Jak dodaje, podczas spotkania szczególną uwagę poświęci miejscom poza granicami Polski, np. na Malcie, we Włoszech, w Islandii, Anglii, gdzie składa się hołd tym, którzy odeszli na wieczną wachtę. Wspomni m.in. kapitanów żeglugi wielkiej: Mamerta Stankiewicza, Konstantego Kowalskiego, Tadeusza Olechnowicza, legendarnego st. bosmana Jana Leszczyńskiego, który pochowany jest w Szwecji, i innych. Opowie też o pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza”, szczególnie bliskim szczecinianom.
Ludmiła Kopycińska od ponad 33 lat jest przewodnikiem miejskim PTTK. Przez 35 lat pracowała w porcie szczecińskim. Jest pasjonatką Szczecina oraz historii polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego.
(ek)