niedziela, 16 grudnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Pomnik Wdzięczności w kawałkach?

Pomnik Wdzięczności w kawałkach?

Pomnik Wdzięczności w kawałkach?
Data publikacji: 2016-05-13 17:58
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:05
Wywietleń: 965 133433

PiS proponuje, aby, stojący w centrum Szczecina, Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej został pocięty na części i umieszczony np. w Centrum Dialogu Przełomy. Ewentualnie na Cmentarzu Centralnym lub w Bornym Sulinowie.
Projekt uchwały dotyczący usunięcia pomnika będzie przedmiotem obrad radnych miejskich w najbliższy wtorek 17 maja.
- Jego miejsce nie jest w centrum Szczecina, tylko w muzeum. Naszym zdaniem odpowiednim byłoby szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy. Pomnik mógłby zostać pocięty na części, które następnie stanowiłyby część istniejącej ekspozycji. Podobnie jak gwiazda, która wieńczyła obelisk. Kilkanaście lat temu została usunięta i w tej chwili jest prezentowana w CDP. Jeżeli jednak nie muzeum, to dobrym miejscem dla pomnika byłby Cmentarz Centralny, o ile zgodzi się prezydent miasta. Mówi się także, że Borne Sulinowo chce utworzyć stałą ekspozycję takich pomników. Może więc trafić i tam - wyjaśniał Rafał Niburski, radny PiS.
Zdaniem polityków tej partii, według ministra kultury i dziedzictwa narodowego umowa między rządem RP i Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen ma zastosowanie jedynie do rosyjskich i sowieckich miejsc pochówku, a nie do obiektów mieszczących się poza obrębem cmentarzy wojennych lub obiektów nie kryjących szczątków ludzkich. I usunięcie szczecińskiego Pomnika Wdzięczności nie wymaga uzyskania zgody Federacji Rosyjskiej.©℗
(dar)

fot. Robert STACHNIK

Według PiS pomnik, pocięty na części, mógłby trafić np. do Centrum Dialogu Przełomy

Komentarze

Zburzyć, zmielić i wystrzelić.
Zburzyć, gruz zmielić, nabić gruzem armatę i wystrzelić w kosmos pomnik sowieckiego jarzma potrzebny tylko kremlowskim satrapom. Z ruskim sołdatem ku pamięci wypić stakana, budiet dawolien.
2016-05-15 12:03:38
Jarun
PiS-owska młodzież chce się czymś wykazać. Niburski wyłazi ze skóry aby go wreszcie dostrzegł miejscowy kacyk -Leszek u którego terminuje. Może samemu prezesowi powie jak to dzielnie Rafałek walczył z ...pomnikiem.
2016-05-14 17:20:49
@Wojenno-POwojenn...
GTo ziemie skolonizowane na Litwinach,Białorusinach, Rusinach (Ukraińcach) i innych nacjach przez "panów"- Wiśniowieckich,Potockich,Branickich i drobniejszych szlachciurów(czyli- rzeżników,z niem.). Tamte vludy upomniały się o swoje. Stąd rzeż wołyńska, stąd niechęć Litwinów do dzisiaj i wściekłość Białorusów na resztki Polaków ,którzy tam zostali. Czerwoni wiedzieli co robią i znali Historię!
2016-05-14 15:29:28
Wojenno...PO-wojenna "wdziecznosc",
A jednej strony wyzwolili na Zachodzie Polski, a z drugiej strony zabrali Nam 2 x tyle na Wschodzie Polski oraz Okupowali Nas PO roku 1945 przez nastepne 45 lat...! A jakie Trofea Wojenne PO-znikaly z terenow Polski... przez tamte lata, juz nie wspomne !!
2016-05-14 11:18:34
klakier
Gdyby nie armia czerwona Szczecin nie byłby dzisiaj Polski i nie byłoby szumu o pomnik.
2016-05-14 11:01:52
SromoikBezwsdny
Ten pomnik,jak słynna wieża "Ostrzeżenica", przyminał "turystom" Germańcom, że Słowianie,umieją łączyć siły i dać odpór zbrodniarzom. Ja pronuję, aby postawić go na Wzgórzu Batowa.Niech ma wgląd w sprawy za Odrą -"Rzeką pogańską".
2016-05-14 10:38:19
pmnik
Bardzo dobry pomysł. I z szacunkiem i w godne miejsce, bez zbędnych nerwów.
2016-05-14 08:18:59
Kum
A kiedy nowe książki do historii? Bo to panie radny nie wiedziałem że Polskę wyzwolili Niemcy.
2016-05-14 07:50:59
xyz
Po co rozbierac, lepiej wysadzic.
2016-05-14 07:17:56
pomnik
kiedy Szczecin przestanie byc taki "komunistyczny" moze najbardziej Lewy w calej Polsce!, przeciez to wyraznie widac.
2016-05-14 03:40:57
Gargamel
a zamiast pomnika wdzięczności postawi się pomnik najjaśniejszego prezydenta męczennika, zabitego w zamachu smoleńskim, który to został zorganizowany przez rosyjską żydo-masonerię... dobra, dopijam flaszkę i idę spać
2016-05-14 01:47:12
tadeo826
Stanowczo nie
2016-05-13 23:02:36
jonatan
Ten pan Duklanowski najlepiej jakby zaniknął ze sceny polityczno-urzędniczej Szczecinie. Wszędzie go pełno i coraz częściej występuje jak nie z głupimi, to niedobrymi dla miasta i mieszkańców pomysłami. Kto na niego głosuje? Pewnie wielbiciele jedynie słusznej partii.
2016-05-13 22:28:29
Simca
Slusznie ten sowiecki slup szpeci centralny plac miasta i czas najwyzszy zeby stamtad zniknal, jesli Rosjanie protestuja niech go zabieraja np do Moskwy czy Petersburga I tam podziwiaja ku chwale ZSRS
2016-05-13 21:50:33
SaM
A co w zamian za ten pomnik ?? Będzie pustka w tym miejscu czy już PiS ma pomysł na zagospodarowanie ? Ja proponuję Maszt Maciejewicza !!!
2016-05-13 21:42:35
Tego pomnika wdzięczności
trzeba bronic przed Solidaruchami, jak niepodległości. Rządzące świnie, chcą nam, nasz świat, w chlew zamienić. Hańba.
2016-05-13 21:18:03
pomnik
tylko patrzeć jak stanie w tym miejscu pomnik L. Kaczyńskiego
2016-05-13 20:51:46
abc
Pomnik ma stanąć w muzeum, aby Niburski, człowiek, który nie ma pojęcia o kulturze i historii, miał się do kogo modlić. Portret Stalina już tam jest.
2016-05-13 20:46:18