poniedziałek, 06 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pomaga pierwszy szpital

Pomaga pierwszy szpital

Pomaga pierwszy szpital
Data publikacji: 2015-12-15 12:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:48
Wywietleń: 1097 55650

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego pacjenci mogą się zgłaszać do dowolnego szpitalnego oddziału ratunkowego lub izby przyjęć - podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta. Wyznaczanie szpitali, które określonego dnia pełnią tzw. „ostry dyżur”  np. okulistyczny, laryngologiczny czy chirurgii urazowej nie jest prawidłowe.

- Zdarza się, że pacjenci wciąż zgłaszają do Biura Rzecznika Praw Pacjenta takie sytuacje - informują pracownicy biura. - Rzecznik po raz kolejny przypomina, że w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego pacjenci mogą zgłaszać się do dowolnego szpitalnego oddziału ratunkowego lub izby przyjęć albo oddziału, który ma zakontraktowane udzielanie określonych świadczeń zdrowotnych, np. okulistycznego, laryngologicznego, neurochirurgii czy chirurgii naczyniowej. Szpitale, które mają podpisaną umowę z NFZ, zobowiązane są do udzielania pomocy w trybie nagłym całodobowo przez 7 dni w tygodniu. Szpital nie ma prawa odesłać pacjenta do innej placówki, powołując się na fakt pełnienia tzw. „ostrego dyżuru”, bez udzielenia pomocy. Nawet jeśli chory zgłosił się do szpitalnego oddziału ratunkowego placówki, która nie ma w swojej strukturze np. oddziału laryngologicznego, powinna zostać mu udzielona wstępna pomoc i dopiero potem można skierować go do innego szpitala dysponującego odpowiednim, ze względu na stan zdrowia pacjenta, oddziałem.

Rzecznik też przypomina, że w sytuacji zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, które nie wiąże się z nagłym zagrożeniem zdrowotnym, wymagającym natychmiastowej interwencji medycznej, pacjenci mogą korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Bezpłatnie i bez skierowania. Informację o placówkach, w których sprawowana jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna, pacjent może uzyskać w swojej przychodni oraz w danym oddziale wojewódzkim NFZ lub jego delegaturze. ©℗

(sag)

Fot. Anna Gniazdowska

 

Komentarze

nareszcie cos optymistycznego
Wreszcie cos mądrego!
2015-12-15 13:49:56

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie