Wtorek 16 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Pomaga pierwszy szpital

Data publikacji: 2015-12-15 12:54
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-11 15:37
Pomaga pierwszy szpital
 

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego pacjenci mogą się zgłaszać do dowolnego szpitalnego oddziału ratunkowego lub izby przyjęć - podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta. Wyznaczanie szpitali, które określonego dnia pełnią tzw. „ostry dyżur”  np. okulistyczny, laryngologiczny czy chirurgii urazowej nie jest prawidłowe.

- Zdarza się, że pacjenci wciąż zgłaszają do Biura Rzecznika Praw Pacjenta takie sytuacje - informują pracownicy biura. - Rzecznik po raz kolejny przypomina, że w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego pacjenci mogą zgłaszać się do dowolnego szpitalnego oddziału ratunkowego lub izby przyjęć albo oddziału, który ma zakontraktowane udzielanie określonych świadczeń zdrowotnych, np. okulistycznego, laryngologicznego, neurochirurgii czy chirurgii naczyniowej. Szpitale, które mają podpisaną umowę z NFZ, zobowiązane są do udzielania pomocy w trybie nagłym całodobowo przez 7 dni w tygodniu. Szpital nie ma prawa odesłać pacjenta do innej placówki, powołując się na fakt pełnienia tzw. „ostrego dyżuru”, bez udzielenia pomocy. Nawet jeśli chory zgłosił się do szpitalnego oddziału ratunkowego placówki, która nie ma w swojej strukturze np. oddziału laryngologicznego, powinna zostać mu udzielona wstępna pomoc i dopiero potem można skierować go do innego szpitala dysponującego odpowiednim, ze względu na stan zdrowia pacjenta, oddziałem.

Rzecznik też przypomina, że w sytuacji zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, które nie wiąże się z nagłym zagrożeniem zdrowotnym, wymagającym natychmiastowej interwencji medycznej, pacjenci mogą korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Bezpłatnie i bez skierowania. Informację o placówkach, w których sprawowana jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna, pacjent może uzyskać w swojej przychodni oraz w danym oddziale wojewódzkim NFZ lub jego delegaturze. ©℗

(sag)

Fot. Anna Gniazdowska

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

nareszcie cos optymistycznego
2015-12-15 13:49:56
Wreszcie cos mądrego!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA