Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Położna na medal. Jest ze Szczecina

Data publikacji: 10 stycznia 2019 r. 16:01
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:29
Położna na medal. Jest ze Szczecina
 

Dorota Songin, położna ze Szczecina, już po raz drugi została laureatką wojewódzką konkursu "Położna na Medal". Kandydatki do tego tytułu zgłaszają osoby, które najlepiej je znają, czyli pacjentki. One też później głosują.

- Dlatego to tak cenne wyróżnienie - przyznaje położna Dorota Songin. - Na odwrocie medalu, który dostałam przed rokiem w tym samym konkursie, jest napis "W podziękowaniu od wszystkich pacjentek". Kiedy go zobaczyłam, to się naprawdę wzruszyłam. Pierwszy poród przyjęłam mniej więcej 26 lat temu. Dzisiaj prowadzę ciąże i pomagam przy porodach u tych pacjentek, które kiedyś sama witałam na świecie. Ale w Szczecinie położnych na medal są dziesiątki, jest to więc wyróżnienie dla nich wszystkich.

Dzisiaj Dorota Songin przyznaje, że korzysta z autonomii swojego zawodu - to oznacza, że nie jest związana stałą umową z żadną przychodnią czy szpitalem. Jest aktywna społecznie. Prowadzi m.in. Szczecińską Fundację Zdroje, działającą od 2012 roku. Organizacja ta na początku skupiała się na sprawach związanych z opieką okołoporodową. Dziś wspiera kobiety we wszystkich cyklach ich życia - od dziewczynki do seniorki. Organizuje warsztaty i kursy dla poszczególnych grup wiekowych.

"Położna na Medal" to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest właśnie konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, piątej edycji konkursu przyjmowane były od 1 kwietnia do 31 lipca 2018 r. Głosy na nominowane można było oddawać do 31 grudnia 2018 roku.

Wręczenie nagród odbędzie się 22 marca podczas uroczystej gali.

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.

(sag)

Fot. archiwum prywatne

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA