poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Polizei pomoże jak policja

Polizei pomoże jak policja

Polizei pomoże jak policja
Data publikacji: 2018-02-20 20:52
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-25 12:41
Wywietleń: 2347 315073

Z jaką prędkością poruszać się po niemieckich drogach, czy warto przekraczać prędkość, albo ile kamizelek odblaskowych trzeba mieć w samochodzie? - to tylko kilka z wydłużającej się listy pytań, które zadają polscy kierowcy szykując się do przekroczenia granicy. Oba kraje znajdują się w UE, ale przepisy szczegółowe w wielu przypadkach się różnią.

- Stąd pomysł na współpracę obu służb na terenach przygranicznych, która odbywa się na podstawie umowy podpisanej przez rządy Polski i Niemiec - przypomina mł. insp. Grzegorz Sudakow, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Szczecinie. - Chcemy prowadzić działania w ramach ruchu drogowego, ale także prewencji i w innych dziedzinach. Naszym celem jest przybliżenie pracy policji po obu stronach granicy.

Efektem tej współpracy mają być m.in. wspólne patrole na terenie Zachodniopomorskiego i Meklemburgii-Pomorza Przedniego, zakup nowoczesnych radiowozów, które jeszcze przed wakacjami mają pojawić się na polskich drogach, promowanie dróg alternatywnych, spotkania z mieszkańcami. Jednocześnie rozwijana i aktualizowana jest strona internetowa, dzięki której zarówno Polacy, jak i Niemcy mogą wyrażać swoje wątpliwości odnośnie przepisów albo zadawać pytania przed wybraniem się do kraju sąsiada.

- Pytania można zadawać za pośrednictwem dziennikarzy lub przesyłać bezpośrednio do nas - zapewnia insp. Sudakow. - Wraz z odpowiedziami będą się sukcesywnie pojawiać w Internecie.

Co najbardziej interesuje polskich kierowców? Dopuszczalna w Niemczech prędkość i zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Dopuszczalna maksymalna prędkość w sprzyjających warunkach drogowych wynosi na obszarze zabudowanym dla wszystkich pojazdów 50 km na godz. Poza obszarem zabudowanym dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t do 7,5 t z wyjątkiem samochodów osobowych, dla samochodów osobowych z przyczepą, dla samochodów ciężarowych oraz pojazdów kempingowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z przyczepą – 80 km/h, a dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t – 60 km na godz. Dla samochodów osobowych oraz pojazdów mechanicznych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t limit wynosi 100 km na godz. W odróżnieniu od Polski nie ma ograniczeń prędkości na autostradach. Mogą się jednak pojawić w szczególnych warunkach drogowych lub atmosferycznych.

Polscy funkcjonariusze dodają też, że inaczej niż Polsce traktowani są kierowcy przekraczający prędkość. Mandat można otrzymać, jeśli urządzenie rejestrujące wskaże przekroczenie już o 5 proc., a nie to jak jest u nas o co najmniej 10 km na godz.

- Mandat może wynieść do 55 euro - dodaje Madeleine Stüdemann z drogówki w Neubrandenburgu. - Kara wzrasta o kolejne 30 euro, jeśli chcemy uniknąć zapłaty i sprawa trafi do windykacji.

Uważać powinni też kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę, mimo że wcześniej pili alkohol.

- Jeżeli zachowanie kierującego nie wskazuje na to, że jest on pod wpływem alkoholu, jednak zawartość alkoholu w organizmie wynosi powyżej 0,5 do promila, dopuścił się on wykroczenia - mówi Madeleine Stüdemann. - Grzywna może wynieść nawet 3 tys. euro.

Powyżej 1,1 prom. mamy do czynienia z przestępstwem i należy się liczyć z wysoką grzywną, a nawet ograniczeniem wolności. Nie ma jednak litości dla kierowców, którzy uprawnienia mają krócej niż 2 lata lub nie przekroczyli 21. roku życia. U nich w przypadku badania alkomatem wynik za każdym razem musi wynieść 0,0 prom.

Tekst i fot. Tomasz TOKARZEWSKI

Na zdjęciu: Mł. insp. Grzegorz Sudakow z KWP w Szczecinie i Madeleine Stüdemann z policji drogowej w Neubrandenburgu.

Komentarze

Piotr
Pablos masz świętą racje tylko tych przepisów nie znają ani policjanci Niemieccy a także ci w Polsce. Przypisy ruchu to jedno a wyposażenie i warunki techniczne to drugie.
2018-02-25 11:48:14
Pablos
Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym już w 1968 r. wyjaśniła ile m.in. kamizelek ma być w aucie przejeżdżającym przez teren niemiec (mała litera zamierzona), dokładnie tyle, ile w kraju, w którym auto jest zarejestrowane. "Jednym z praktycznych aspektów tej konwencji jest to, że policja drogowa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, wyposażonych zgodnie z wykazem wynikającym z rodzimego prawa o ruchu drogowym, ale niewystarczająco z punktu widzenia kraju, przez który przejeżdżają. W szczególności na przykład policja niemiecka nie może w Niemczech karać polskich kierowców za brak lub nieodpowiednio wyposażoną apteczkę samochodową (w Polsce jest ona zalecana, ale nieobowiązkowa, natomiast pojazdy zarejestrowane w Niemczech muszą ją mieć i to wyposażoną w ściśle określone środki medyczne), a polska policja w Polsce – kierowców niemieckich za brak gaśnicy, która w Niemczech nie jest obowiązkowa." https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Konwencja_wiedeńska_o_ruchu_drogowym
2018-02-21 08:40:21
Policja
Dlaczego nasz policjant przy niemieckiej funkcjonariuszce wygląda jak ubogi krewny. Czy naprawdę nie mógłby ubrać munduru z krawatem ze względu na szacunek ze względu na międzynarodowe spotkanie ze względu na to że jest gość u niego z niemieckiej policji czy ze względu że się lepiej taki mundur prezentuje.... wygląda jak dzielnicowy
2018-02-21 08:16:42
.
A czy Polska wysyła mandaty do Niemiec?
2018-02-21 07:03:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy