Uroczyście zainaugurowano działalność Zamiejscowego Wydziału Przemysłu Drzewnego Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku. Szczecinecki wydział jest trzecim w Polsce kształcącym specjalistów na potrzeby przemysłu drzewnego.
Starania władz miasta i powiatu szczecineckiego, a także firmy Kronospan zakończyły się sukcesem. Samorząd dofinansowuje działalność uczelni w Szczecinku, a także nieodpłatnie udostępnia niezbędne pomieszczenia. Swój udział ma też firma Kronospan.
– Dla uczelni uruchomienie wydziału w Szczecinku to kolejny krok w jej rozwoju – mówi rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusz Bohdal. – Zawarte porozumienie z władzami miasta, powiatu i zarządem firmy Kronospan jest dobrym przykładem, że ścisła współpraca kilku podmiotów, a zwłaszcza szkoły z biznesem przyniesie korzyści wszystkim stronom. Jako grupa osiągniemy więcej, a uczelnia wpisuje się w realizację polityki państwa w zakresie kształcenia na potrzeby rynku pracy.
Na pierwszy rok zgłosiło się łącznie ponad 70 studentów. W Szczecinku kształcą się na kierunku inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym, na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Kadrę wydziału zamiejscowego stanowią pracownicy naukowo-dydaktyczni PK. Dziekanem został prof. Dariusz Tomkiewicz.
Dla wielu młodych osób studia dzienne w Szczecinku są jedyną drogą do kariery.
– Nie musimy dojeżdżać, nie ponosimy kosztów akademika, wszystko mamy na miejscu – mówią studenci. – Ponadto, mamy zagwarantowaną pracę w Szczecineckim Klastrze Meblowym i firmie Kronospan.
Dodatkowym atutem dla studentów są stypendia. Wszyscy studenci I roku i pierwszych roczników lat następnych otrzymają stypendia miesięczne do 500 złotych. Ponadto, studenci mogą ubiegać się o stypendia naukowe i socjalne. Również firmy z Klastra Meblowego deklarują dodatkowe wsparcie dla studentów, którzy zdecydują się na podjęcie u nich pracy.
(m, bar)
Fot. Ryszard Bańka