Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Policjanci odzyskali zabytkowe drogowskazy [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 22 sierpnia 2018 r. 09:53
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:18
Policjanci odzyskali zabytkowe drogowskazy
Policjanci odzyskali zabytkowe drogowskazy z XIX wieku. Fot. policja  

Zachodniopomorscy policjanci odzyskali kilkanaście zabytkowych, XIX-wiecznych drogowskazów skradzionych z terenu powiatu myśliborskiego. Łącznie zabezpieczono osiemnaście zabytków.

O przypadkach kradzieży policję powiadomił w sierpniu 2018 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków. Koordynator ds. zabytków szczecińskiej KWP, zbierając informacje, natrafił na trop prowadzący do dwóch miejscowości w powiecie myśliborskim.

– Policjanci Komisariatu Policji w Dębnie, Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie oraz inspektor z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie odnaleźli skradzione granitowe drogowskazy. Służyły one mieszkańcom jako elementy wystroju podwórek oraz przydomowych ogródków – na trzech posesjach w dwóch miejscowościach gminy Dębno –informuje podkom. Marek Łuczak.

Łącznie odzyskano osiemnaście zabytkowych drogowskazów, które dawniej znajdowały się na skrzyżowaniach dróg. Są na nich wciąż czytelne inskrypcje z niemieckimi nazwami miejscowości oraz datami z połowy XIX wieku. Był tam też pomnik poświęcony pamięci leśnika E. Schmidta (1855-1898). Znajdujące się na terenie lasów dawne drogowskazy i pomniki są własnością Skarbu Państwa i pozostają pod ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zabytki te są ważnym elementem historii regionu, dlatego ich kradzież jest zagrożona karą pozbawienia wolności do lat 5.

– Po zakończeniu postępowania sądowego o miejscu przemieszczenia pomników zadecydują służby konserwatorskie – podaje podkom. Łuczak.

ZOBACZ FILM POLICJI

(p)

Fot. policja

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

hm
2018-08-22 12:02:42
Skoro to kradzież, to znaczy, że musiały stać na prywatnej posesji lub zabezpieczonym terenie miejskim, jaka kara spotka złodziei?
"Styl"
2018-08-22 11:31:21
Normalnie pracowac to tym bezrobotnym Zlodziejaszkom sie nie chce - dlatego wybrali sobie inny "Styl"... !!
Dominik
2018-08-22 10:39:24
Jacy zlodzieje? Kiedy zniknely ze swoich miejsc? Niewiedza. A plyty nagrobne w murkach itp.?
k
2018-08-22 10:10:48
Złodzieje / tak - niestety !/ Myśleli ,że jak w lesie , to to są grzyby ? Ozdobii podwórka , a jakby Niemiec chciał , to poszłyby za X euro ? Już pewnie nie wróca na swoje miejsca , bo historyczna spuścizna to dla ogółu abstrakcja .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA