Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Policja wraca do gmin

Data publikacji: 08 sierpnia 2016 r. 09:13
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:11
Policja wraca do gmin
 

Do wojewody zachodniopomorskiego trafiają wnioski o przywrócenie posterunków policji w tych miejscowościach, w których w ostatnich latach takie posterunki zlikwidowano. Jednym z ostatnich wniosków jest pismo, które skierował w tej sprawie do wojewody jeden z samorządowców z Trzcińska--Zdroju. Wniosek poparty jest uchwałą Rady Gminy. Zdaniem wnioskodawcy likwidacja posterunków była błędem, wzrosła przestępczość i poczucie zagrożenia wśród mieszkańców.

Podobne wnioski składają do wojewody także mieszkańcy innych gmin, w których w ostatnim czasie z „powodów oszczędnościowych” zlikwidowano posterunki policji. Szybko się jednak okazało, że oszczędności są raczej pozorne, a punkty informacyjno-konsultacyjne policji, w których interesanci przyjmowani byli przez dyżurnego policjanta tylko przez kilka godzin w tygodniu – nie zdały egzaminu.

Wniosek do wojewody o przywrócenie posterunku policji w Trzcińsku-Zdroju skierował Komitet Terenowy Prawa i Sprawiedliwości, a podpisał się pod nim Franciszek Sidorczuk, miejscowy społecznik, który wcześniej przeciwny był likwidacji posterunku i bezskutecznie walczył o jego utrzymanie.

– Posterunek zlikwidowano przy biernej postawie władz gminy. Burmistrz mówił wówczas, że posterunek w Trzcińsku-Zdroju nie jest potrzebny, bo jego zadania może przejąć straż miejska, ale jak ma przejąć, skoro zlikwidowano i straż miejską? – powiedział Franciszek Sidorczuk. – Nie protestowała także Rada Gminy. Dzisiaj widać, że posterunek jest potrzebny. Dlatego zwróciliśmy się do wojewody o jego przywrócenie. Okazuje się, że punkt informacyjny policji, w którym pojawia się policjant raz w tygodniu, a na dodatek nie wiadomo dokładnie kiedy, bo takiej informacji nie ma – to za mało.

Wnioskodawca pisze m.in., że rozległy teren gminy wymaga przywrócenia całodobowych dyżurów z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców. Po likwidacji posterunku policji nie zagospodarowano pomieszczeń budynku komisariatu przy ul. Wodnej w Trzcińsku-Zdroju. Tak więc reaktywacja posterunku nie wymaga wielkich inwestycji.

Jak nas poinformowano, do Komendanta Wojewódzkiego Policji dotarło już osiem wniosków o przywrócenie posterunków. Chodzi między innymi o posterunek w Moryniu. Wniosek do wojewody w tej sprawie złożył jeden z tamtejszych radnych.

Już w marcu przywrócenie zlikwidowanych posterunków zapowiedziało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. ©℗

(r.c.)

Fot. R.WOJCIECHOWSKI (arch.)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marian
2016-08-09 05:25:13
Zamiast utrzymywac Straz Wiejsko-miejska moze gmina partycypowac w utrzymaniu policji lub zfinansowac dodatkowe wakaty W POLICJI na swoim terenie!!!!!
zadania może przejąć straż miejska
2016-08-08 15:43:10
... i co ? Burmistrz zmienił zdanie ? czy zmieniono Burmistrza ? Traz dokładnie widać do czego potrzebna jest SM
OBSERWATOR
2016-08-08 14:59:20
zlikwidowala,PREMIER KOPACZ, I PREZYDENT KOMOROWSKI, REZOLUTNI TO LUDZIE W KWESTII BEZPIECZENSTWA A RĘKA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH ICALA ODPOWIEDZ NA POWYZSZY KOMENTARZ. ALE O TRYBUNALE KONSTYTUCYJNYM NIE MOGĄ ZAPOMNIEC I ŚNIĄ, A WIEK EMERYTALNY 67 LAT SZCZEGÓLNIE PANIE ,WYRAZENIE W UE ZGODĘ NA SPROWADZENIE UCHODZCOW RÓZNEJ MAŚCI, A WALORYZACJA EMERYTUR W WYSOKOSCI 4ZL,ACH NALICZL BYM TEGO CAŁY WÓR I CZASEM DZIW MNIE BIERZE JAK TO NIEKTÓRZY ZA NIMI PŁACZĄ I NOSZĄ NAWET TRANSPARENTY
997
2016-08-08 09:52:59
A kto w ogóle pozwolił na likwidację tych posterunków, chyba na pewno nie ktoś, komu zależy na spadku przestępczości w gminach i poprawie bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA