Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Policja radzi – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Data publikacji: 2019-12-28 15:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-30 18:59
Policja radzi – zadbaj o swoje bezpieczeństwo
 

Czas świąteczno-noworoczny to dla wielu osób okres wolny od pracy, który obfituje w częste spotkania oraz wyjazdy. - Nie daj szansy włamywaczom - apeluje zachodniopomorska policja i radzi, jak podczas tych dni zabezpieczyć mieszkania i przygotować się do podróży.

W okresie świąteczno-noworocznym policja ma mnóstwo zgłoszeń dotyczących kradzieży i wypadków. Aby wyczulić na nie mieszkańców na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zamieszczono porady, jak się zabezpieczyć przed przykrymi wypadkami.

Osobom, które wyjeżdżają, funkcjonariusze radzą, by rzeczy wartościowe np. gotówkę i biżuterię zdeponowali na koncie lub przechowali w skrytce bankowej, zamiast pozostawiać je w domu. Przed wyjazdem należy pozamykać dokładnie drzwi i okna, zakręcić główne zawory z gazem i wodą. Warto też poprosić zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na mieszkanie i wyjmował ze skrzynki pocztę. Osoby, które posiadają alarmy i inne zabezpieczenia, powinny je włączyć, a wyjeżdżając sprawdzić raz jeszcze, czy dobrze zamknęli okna, drzwi i bramę.

Policjanci radzą, by przed wyjazdem samochodem, sprawdzić wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł, płyny eksploatacyjne i obowiązkowe wyposażenie. Podkreślają, by zadbać o apteczkę, kamizelkę odblaskową, termos z ciepłym napojem czy koc. Przestrzegają, by z uwagi na wzmożony ruch na drogach, zaplanować sobie więcej czasu na dojazd do celu. Warto przeanalizować drogi alternatywne, aby w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi lub wypadkiem, można było z nich skorzystać. W dłuższą trasę funkcjonariusze radzą wyjeżdżać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Planując podróż zaś należy robić przerwy, które pozwolą pokonać zmęczenie.

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, policjanci zalecają szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją radzą unikać pustych przedziałów oraz starać się nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty zalecają trzymać przy sobie. Policja zaleca też ostrożność w kontaktach z nieznanymi osobami, a w szczególności nie częstowanie się ich pożywieniem i napojami. Zwraca uwagę na to, by nie pozostawiać bagażu bez opieki, bo grozi to jego utratą. Zaznacza też, że  podróżując z dziećmi, należy je pilnować, aby się nie zgubiły. Jeżeli zaś do tego dojdzie, należy szybko poprosić o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy lub policjanta. Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców, zawsze wracały do miejsca, gdzie ich widziały po raz ostatni

W obecnym czasie policjanci zapewniają, że będą dbali o nasze bezpieczeństwo ze wzmożonym zaangażowaniem. Zachęcają też, by w przypadku zaobserwowania jakiejś niepokojącej sytuacji lub dziwnie zachowujących się osób, zawiadomić niezwłocznie odpowiedzialne służby.©℗

(el)

Fot. Artur Bakaj

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

AS
2019-12-29 17:06:20
gdzie w szczecinie są dostępne skrytki bankowe o których Komenda wspomniała?
Rocznik 1967- nawrócony działacz PIS
2019-12-28 16:13:04
Rozumiem ,że te wszystkie włamy i kradzieże , to z miłości do bliźniego ?? Czy błądzę ?? Cały tydzień można kraść , opluwać,jątrzyć, bić, a w niedzielę do kościółka , do komunii , dać na tacę i wszystko ok? Polactwo?? NIGDY WIĘCEJ TAKIEJ OBŁUDY!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ