wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Policja kontroluje i przekonuje: Warto zapiąć pasy

Policja kontroluje i przekonuje: Warto zapiąć pasy

Policja kontroluje i przekonuje: Warto zapiąć pasy
Data publikacji: 2017-09-17 09:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:50
Wywietleń: 1281 292574

W sobotę policjanci kontrolowali na drogach samochody zwracając szczególną uwagę na to, czy kierujący i pasażerowie są przewożeni w sposób zgodny z przepisami, a zwłaszcza czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa i przewożą dzieci w fotelikach. Policjanci przekonują, że nie robią tego bez powodu. 

Z danych policji wynika, że jeśli pasy nie są zapięte, to w przypadku wyrzucenia osoby przez przednią szybę samochodu, podczas uderzenia w przeszkodę, ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń jest 25 razy większe. Natomiast ryzyko śmierci jest 6 razy większe. Poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci o 50 proc. tylko wtedy, gdy podczas wypadku działa wspólnie z pasami bezpieczeństwa. Pasażerowie na tylnym siedzeniu są tak samo narażeni na poważne obrażenia, jak z osoby siedzące z przodu samochodu. Ponadto, w razie wypadku stanowią oni śmiertelne zagrożenie dla podróżujących z przodu pojazdu, ponieważ uderzają w nich z ogromna siłą.

Równie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa są foteliki dla dzieci. Rodzic nie jest w stanie utrzymać w rękach dziecka, które w momencie nieoczekiwanego uderzenia przybiera masę słonia. Co więcej, w czasie wypadku, rodzic może przygnieść dziecko własnym ciałem zmniejszając jego szansę na przeżycie.

Być może pasy nie ocalą życia podczas uderzenia w twardą przeszkodę z prędkością 100 czy więcej kilometrów na godzinę. Ale życie można stracić nie mając zapiętych pasów bezpieczeństwa przy zderzeniu z prędkością zaledwie 50-60 km/h.

W przypadku wyrzucenia ciała przez przednią szybę ryzyko śmierci wzrasta kilkukrotnie.

Fotelik bezpieczeństwa powinien być prawidłowo zamontowany i dostosowany do wzrostu i wagi dziecka. Obowiązek jazdy w fotelikach nie dotyczy m.in.: taksówek, karetek pogotowia i radiowozów

Za przewożenie dziecka poza fotelikiem grozi mandat karny w kwocie 150 zł oraz dodatkowo 6 punktów karnych. Jeżeli kierowca mimo nie zapięcia pasów przez pasażerów rozpocznie jazdę (bądź ją kontynuuje) wówczas, w czasie kontroli może otrzymać mandat w wysokości 100 zł oraz 4 punkty karne. Niezależnie od tego odpowiedzialność ponosi również pasażer, który może otrzymać mandat w wysokości 100 zł. Natomiast kierowcy, który podczas jazdy nie korzysta z pasów bezpieczeństwa grozi, mandat karny w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.

(k)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

p
Żaden rodzic o zdrowych zmysłach nie przewozi dziecka bez odpowiedniego fotelika i zapiętych pasów.
2017-09-18 07:02:15

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie