środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Policja kontrolowała konferencję naukową

Policja kontrolowała konferencję naukową

Policja kontrolowała konferencję naukową
Data publikacji: 2018-05-12 18:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:10
Wywietleń: 4640 327363

Uczestnicy konferencji poświęconej twórczości Karola Marksa, odbywającej się w ośrodku wczasowym Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie przeżyli szok. Wczoraj odwiedziła ich policja, by sprawdzić, czy nie szerzą działalności antynarodowej albo też nie propagują totalitaryzmu.

Organizatorem konferencji jest czasopismo naukowe "Nowa Krytyka". Jej redaktor naczelny, prof. Jerzy Kochan (Instytut Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego), podzielił się informacją na Facebooku.

"Tymczasem wczoraj podczas konferencji naukowej o Marksie w Pobierowie w postaci dwóch funkcjonariuszy odwiedziła nas policja. Sprawdzała, czy nie prowadzimy "antynarodowej działalności" i fotografowała nasze wydawnictwa (tzn. kilka numerów zupełnie dostępnej w sieci Nowej Krytyki), a także spisała organizatora. Wszystko na terenie naukowej konferencji i ośrodka będącego ośrodkiem uniwersyteckim. Witamy w polskiej demokracji."

Temat podjął portal Strajk.eu. Jak powiedział Strajkowi.eu prof. Tymoteusz Kochan, policjanci uzasadnili swoje pojawienie się na terenie uczelnianego ośrodka potrzebą sprawdzenia, czy wydarzenie nie jest związane z „działalnością antynarodową” w rozumieniu ustawy o IPN, lub czy nie spełnia znamion propagowania totalitarnych praktyk zgodnie z zapisem w konstytucji. – Policjanci robili zdjęcia wystawionym publicznie egzemplarzom czasopisma naukowego i zadawali pytania dotyczące tego, co dzieje się podczas konferencji – powiedział Kochan. – Funkcjonariusze sami czuli się nieswojo, ale twierdzili, że wypełniają po prostu rozkaz. Jakby nie patrzeć jest to bardzo bezpośrednia interwencja i przemoc co najmniej symboliczna przeciwko środowisku i tematyce – podkreślił.

Incydent w Pobierowie jest wydarzeniem bez precedensu w Polsce, państwie gwarantującym (jeszcze?) swobodę badań naukowych. Czy mamy się spodziewać, że już wkrótce swoboda ta będzie dotyczyła tylko tych badaczy, którzy działają w oparciu o aktualny kurs polityczny i „jedyne słuszne” poglądy na świat? - pyta portal Strajk.eu.

***

Uczestnicy konferencji naukowej prowadzonej na terenie ośrodka wypoczynkowego Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie mieli okazję wysłuchać referatów m.in. o przestrzeniach politycznych w późnej twórczości Zygmunta Baumana, inspiracjach marksistowskich w myśli pedagogicznej Paula Freirego, Antonio Gramsciego oraz Marthy Nussbaum, czy dobrobycie społecznym w gospodarce technologicznie usieciowionej. Interdyscyplinarna konferencja, z udziałem naukowców i naukowczyń (w tym pięciorga profesorów z różnych uniwersytetów w Polsce) – filozofów, socjologów, pedagogów, politologów, przyciągnęła jednak nie tylko badaczy zajmujących się analizą dorobku Marksa i odwołujących się do jego koncepcji autorów.

(a)

Komentarze

Barto
Nie przypominam sobie aby p. Piskorski bronił badających myśli Hitlera gdzieś w śląskim lesie. Jak durni neohitlerowcy spotykają się gdziś w leśnej głuszy to jest europejski skandal, a jak neomarksiści spotykają się w murach polskiej uczelni wyższej to jest w porządku??? I jedynym problem jest czy dwu gminnych policjantów miało prawo tam wejść czy nie? To jakiś absurd.
2018-05-19 20:45:21
Telkontar
Policja złamała przepis, ale bez wątpienia prof. Kochan łamie i prawo i konstutucję propagując marksizm, bo to właśnie robi, a nie "bada filozofię marksistowską", która nota bene nie była żadną filozofią tylko ideologią - sam głosił, że świat trzeba zmienić i nie potrzeba go rozumieć. Więc to idolog bezpośrednio odpowiedzialny za marksizm i komunizm, który z niego wyrósł. A dodatkowo nienawiść i pogardę neomarksistów, której na tym portalu dali wielokrotny wyraz. Marksizm to szkodliwa ideologia i Polacy wiedzą to doskonale, nie z książek ale z tragicznej praktyki.
2018-05-19 20:41:39
Łajt
"Istnieje jedna tylko alternatywa dla Europy: albo azjatyckie barbarzyństwo pod przywództwem moskiewskim zaleje ją jak lawina, albo Europa musi odbudować Polskę, stawiając między sobą a Azją 20 milionów bohaterów, by zyskać na czasie dla dokonania swego społecznego odrodzenia." Karol Marks, 1866r. To tyle jeśli chodzi o "zbrodniarza komunistycznego" Marksa. Nie chodzi tu o to, czy jego filozoficzne i ekonomiczne poglądy były słuszne czy nie. Czy też o to, czy ktoś się z nimi zgadza czy nie. Karol Marks był filozofem, ekonomistą, uczonym XIX w., ważnym uczonym XIX w. i jako taki, oraz jego myśl, podlegają badaniom naukowym, w które demokratyczne państwo nie może i nie ma prawa ingerować. Mówienie, że powinno się go zakazać ze względu na zbrodnie komunistyczne w XX w. jest absurdem i intelektualnym lenistwem. Marks zmarł w 1883 r. Lata przed rewolucją rosyjską. Nigdzie w swych pismach nie pisał, że należy zabijać "wrogów klasowych" ani, że należy zamykać ludzi w łagrach. Nie jest odpowiedzialny za czyny dyktatorów, którzy zasłaniali się jego myślą i dokonywali zbrodni. Tak samo jak Jezus nie jest winny zbrodni dokonanych przez chrześcijan na niewiernych w czasie wypraw krzyżowych.
2018-05-15 12:33:10
Jakób
Co wy, pożal się Boże, komentatorzy wiecie o Karolu Marksie? To, że ktoś potem wykorzystał jego myśli do usprawiedliwiania swoich zbrodni, to ma go dyskredytować i nie można o nim dyskutować? To człowiek, który odcisnął piętno na filozofii ekonomiczno-politycznej świata i już nie można o tym mówić na konferencji naukowej? Chcecie wygumkować tak jak obecność Wałęsy w dziejach Polski? To może wykreślić z nauki Alfreda Nobla, którego wynalazek przyczynił się do śmierci milionów ludzi? A co z Jezusem, którego wykorzystywano do wprowadzania chrześcijaństwa na siłę, np. przez wyprawy krzyżowe czy inkwizycję? Karol Marks ma pomnik m.in. w Londynie, w Polsce też powinien mieć, gdyż zawsze był za odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
2018-05-15 00:00:58
KKE
Następny do kontroli będzie Nietzsche, bo można z niego wyprowadzić kult mocy i słowo "nadludzie" u Hitlera.
2018-05-14 20:00:44
Tumany
Co racja, to racja. Jadą się dzieci jeden przez drugiego. Jak ktoś jest przeciw, to pisior, a jak ktoś jest za to jest komuch. Nie ma co wkładać kija w mrowisko. A co do legitymowania, to dobrze, że spisują środowiska lewicowe urządzające pogadanki o komunistach. Jakby któryś Cimoszewicz coś takiego organizował, to jeszcze bym tam umieścił kogoś, kto by nadzorował i nagrywał całość. Nie możemy dopuścić do tego, żeby ta zaraza się rozprzestrzeniała. Tyle męk, tyle cierpienia, tyle krwi, wylanych łez - a matoły Polacy dalej się kłócą. Fanatycy partyjni sami na tej stronie..
2018-05-14 19:41:44
Łajt
A tutaj jak zwykle folwark jak zresztą na wszystkich polskich forach internetowych. Za wyjątkiem rzeczowej wypowiedzi prof. Jana Piskorskiego i kilku innych, większość rozwodzi się nad tym, czy Marks był "dobry" czy "zły", a nie nad tym, czy to, co zrobiła policja, a raczej rozkazująca jej prokuratura, jest zgodne z prawem (ogólnie nad tym, czego dokonało państwo polskie). Bo to jest właśnie oburzające, fakt, że w ogóle do czegoś takie doszło. Wiele to mówi nam zresztą o Polsce jako o państwie (bez względu na opcję polityczną jaka akurat rządzi), a komentarze na tym forum o Polakach jako o społeczeństwie.
2018-05-14 13:51:05
@"Mgr Eeeee"
Taki z ciebie "mgr" jak z kołowrotka pies podwórkowy!!! Nie strasz, pacanie PiSdzielczy!
2018-05-14 10:01:53
Mgr Ekonomii
Marksa możecie sobie traktować jako ciekawostkę ekonomiczną i rozmawiać do woli. Wielkie halo o wodniste paplanie na temat "wyzyskiwania" pracowników przez pracodawców. Jeżeli chcecie dyskutować o sensie tego bełkotu o klasach, to darujcie sobie. Nie będziecie w stanie ogarnąć Hegla, a co za tym idzie dojrzeć głupoty marksa. Przestańcie się tu pluć komuszątka, nikt was nie chce. Jak chcecie ludzi za to obrażać, to się nie dziwcie, jak wam się stanie kuku za którymś razem. Bo usprawiedliwiacie ludobójców, tym samym dołączając do ich drużyny, czy wam się to podoba, czy nie.
2018-05-14 04:15:50
@szambo...
Karol Marks był ekonomistą, naukowcem, odsłonił całą ochydę XVIII/XIX wiecznego kapitalizmu. Sformułował prawa rządzące kapitałem i pracą oraz tzw. wartością dodatkową oraz zależnosci między nimi. Jego badania nic nie straciły na aktualności. Tu cię objaśnię, że to leninizm, trockizm i stalinizm wypaczyli wsszystkie zasady sformułowane przez Marksa i Engelsa oraz takie niedouki jak ty!!!To ci dewianci polityczni wypaczyli nie tylko nauki ekonomii politycznej kapitalizmu ale również szlachetną ideę spóldzielczości zamieniając spóldzielnie -kołchozy w obozy pracy! Wszystko zaczyna się od zastosowania systemu policyjnego w kazdej dziedzinie życia... To robili naziści w Italli,Niemczech i Hiszpanii. To robił stalin a teraz zaczyna to robić Orban(na wzór Horty'ego) oraz kaczyści w naziPRLce!!!
2018-05-13 20:25:25
Szambo wybiło
Primo - można i należy dyskutować na temat komunizmu. Należy się również spodziewać legitymowania przez policję. Jeżeli ktoś lewicujący robi aferę o to, że władza sprawdza, kto się kręci wokół "nauk" marksa i innych, to nasuwa się podejrzenie graniczące z pewnością, że komunizm te osoby nie badały, a propagowały. Po drugie policja musi prosić o zgodę rektora jedynie w wypadku wejścia na kampus, nie jakiegoś ośrodka, garażu, czy sławojki stojących sobie wesoło nad morzem. Nie zliczę ilu tu psychicznych ludzi. Obrońcy komunizmu, pisiorów/opozycji. Wszyscy jesteście siebie warci. Żaden pusty slogan, żadna gra słówek, czy odwracanie kota ogonem (co komusze pomioty mają w zwyczaju) nie zmieni faktu, że jaranie się komunizmem to idiotyzm, a marks i engels to ciota i ch*j.
2018-05-13 18:48:42
Engels
A ten Marks, to jak miał na imię? Szybko, liczę do 3.
2018-05-13 18:09:35
Jan M. Piskorski
To nie takie proste, Szanowna/y Pani/e "@J.M.Piskorski" (rozumiem, że to do mnie skierowana informacja, stąd opatrzona moimi inicjałami i poprzedzone "małpą"). PiS jest w istocie jaki jest, każdy widzi, ale nic by zrobić nie mógł, gdyby instytucje publiczne, także policja, i społeczeństwo, także my sami, traktowały prawo i ducha praw poważnie. Niestety, Polska to tysiące folwarków, w których obowiązuje prawo "lokalne", aktualnej władzy. PiS się w to znakomicie wpisał, więc niszczy skuteczniej. Co gorsza, ma do tego poparcie na pewno większe, licząc w milionach obywateli, niż wszyscy komuniści Europy razem wzięci.
2018-05-13 16:25:58
@J.M.Piskorski
Jakie p r a w o ? W kaczej naziPRL-ce jest tylko prawo kaczej sadzawki! W ciągu jednej nocy ucvhwalają xxxxL ustaw nie czytając co w nich jest!
2018-05-13 15:13:05
Jan M. Piskorski
Zatem policja złamała prawo, bo właścicielem ośrodka jest Uniwersytet Szczeciński. Przypominam, że w "Polsce służby specjalne (policja itp.) nie mają prawa wkroczyć i działać na terenie autonomicznych uczelni wyższych. Jest to bardzo ważna zasada znana w całej Europie jeszcze od czasów średniowiecza. Ale najważniejszą sprawą dla autonomii uniwersyteckiej jest prawo społeczności akademickiej do ustalania programów nauczania i prac badawczych na wiele lat do przodu" (podaję za sprawozdaniem z wystąpienia prof. Tadeusza Lutego, rektora Politechniki Wrocławskiej oraz przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), w 2012 r.: http://kuriergalicyjski.com/actualnosci/polska/639-o-autonomii-uniwersyteckiej?showall=1).
2018-05-13 12:51:27
Drketis
Koniec wolności nauki w RP!!!? Ministrowie Gowin, Glinski, Zybertowicz milczą... Biedny ks. prof.J.Tischner, chyba nie taka Polska mu się marzyła...
2018-05-13 12:35:01
felczer nauk społecznych
Naukowczycy z Ciecina robią wszystko co w ich intelektualnej niemocy. W kraju jest za dużo uczelenek i spada liczba kandydatów chętnych by zostać dyplomowanym intelektualistą. Ciekawe czy US będzie pierwszym zlikwidowanym uniwersytetem w Polsce - pora spojrzeć prawdzie w oczy.
2018-05-13 12:34:07
Pikuś
@nuworysz- ty komunisto nawiedzony, pałowano w PRLu a ty to popierasz, więc niczym nie różnisz się od komunistów. A może jesteś kryptokomunistą, i jeszcze o tym nie wiesz, he, he ahoj pisowski marksisto.
2018-05-13 11:55:18
U2
@inny waldi- sam jesteś pisowskim żulem, któremu rozum odebrało. Gdyby nie było badań naukowych na temat marksizmu, czy faszyzmu, to gówno byś o tym wiedział. Ale wiedza, to dla ciebie zbyt duży ciężar pisowski nieuku.
2018-05-13 11:49:03
Pikuś
@o- tobie już rozum PIS zabrał, więc buty nie są ci już potrzebne
2018-05-13 11:43:56
SromotnikBezwstydny
@Jacek -masz rację! Ekonomię polityczną Marksa wykłada się na wielu uczelniach Zachodu. Podstawowe prawo zdefiniowane przez Marks brzmi: "Stopa zysku kapitalisty jest równa stopie wyzysku robotnika". Czy coś się zmieniło? Raz kapitalistą jest tzw. Państwo innym razem osoba fizyczna-kapitalista.... W kaczej naziPRL-ce policja państwowa pilnuje aby prawda nie dotarła do ludu... (ale TO już było!). Strach . Strach wpuścić dziennikarzydo Sejmu, strach wejść do szpitala bez czterech ochroniarzy... Pełne portki strachu...
2018-05-13 09:56:47
o
powinni im pozabierać nawet buty aby chodzili na boso! lewackie pomiotła
2018-05-13 09:40:06
Jarun
Pisiorom po prostu "władza odbiła" przestali się kontrolować. Jak nie wrzask w Sejmie: "Nam się należy", to obrażanie protestujących matek w Sejmie, niewpuszczenie nauczycielki -kombatantki z Powstania Warszawskiego do Sejmu. A wszystko w sposób chamski, arogancki, pełen pychy i lekceważenia a wręcz pogardy. Ale czego spodziewać się po Płaszczaku (domofonie z Ucha Prezesa) Żalku, Broszce, głodującym Gowinie, Mazurek, obatelu Czarneckim, misiewiczach, Glińskim, Rafalskiej, Pięcie, Bernadecie, Bielanie, Adrianie, praktykancie Mateuszku, że co, że mają jakąś wizje, idee? Jedyny cel: schlebiać prezesowi, gardzić motłochem i zachować stołek za wszelką cenę.
2018-05-13 08:58:26
Archii
Może niech pisowskie kulsony zrobią najazd na Yale, Harvard albo Cambridge bo przecież tam też wykłada się filozofię Karola Marksa 😜
2018-05-13 07:24:54
Archii
Może niech pisowskie kulsony zrobią najazd na Yale, Harvard albo Cambridge bo przecież tam też wykłada się filozofię Karola Marksa 😜
2018-05-13 07:24:27
Nuworysz
O tak grubo to jeszcze nie było. Jezusa z marksem porównywać. Cieszcie się, że ich tam nie pałowali, bo powinni. Komuchy morda w kubeł i do łagru. Nie czytaliście marksa, to się nie wypowiadajcie, że był dobry i niewiniątko. Ale na pewno czytaliście. Komuchy tylko łgać, mamić, mydlić oczy, donosić, kraść i mordować potrafią.
2018-05-13 00:33:48
Jarun
Wy profesor Kochan szerzycie jakąś wrogą ideologię. Może znudził wam się biały chleb? Rozpowszechniacie antynarodową propagandę?! Chyba was trzeba uświadomić, że istnieje jedyna, prawdziwa myśl tow...pardon, prezesa - podana przez naszych znakomitych i nie przeżartych robactwem dekadencji ideologów z IPN. Nie chcemy prostować waszych myśli naszymi pałkami, ale sami się prosicie.
2018-05-12 23:50:22
Brawo Policja...!
U,U,U... a przepadkiem, nie byli to Te "profffe-Sory"... PO Akademiach 1-szo Majowych i Pazdziernikowych ??
2018-05-12 23:42:04
Odp... do PO-nizszego "becwaly"
Pylismy na Fczasach w PO-dgoralskich lasach i f promieniach slonecznych PO-o-pa-la-lis-my sie...!!
2018-05-12 23:32:26
moro
Ot pisowskie wolne państwo. Nie ma jak to kacza demokracja.Wolność wypowiedzi tylko dla pisiorów i ich zwolenników. Jakby wygrali wybory - to dopiero pokażą co naprawdę potrafią. Mam prawo do własnych opinii i ich wyrażania.
2018-05-12 23:17:29
Jacek
Jeżeli ktoś ma do Marksa pretensje o zbrodnie komunistów, powinien może też oskarżać Chrystusa o miliony ofiar kościoła katolickiego. Karierowicze i zbrodniarze z Marksem i z Jezusem na sztandarach najczęściej nie znają i nie stosują się do ich filozofii i nauk.
2018-05-12 23:02:25
bęcwały
Koniec swobody badań naukowych? A co robiłeś jeden z drugim jak kamienowano śp. dr. Ratajczaka?
2018-05-12 22:49:15
Czesio
Haha "naukowczynie" .. No nie no Ministra Mucha by was uratowała, lewaczki, przed patrzeniem wam na ręce. Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę! Zaglądali do kufrów, zaglądali do waliz, lecz nie zajrzeli do d**y - tam miałem socjalizm!
2018-05-12 22:34:09
Lewactwo... i wciskanie "czerwonego kitu"
A szczecinskiej PO-lityczki Kochan tam nie bylo - czy to tylko PO-dobienstwo Nazwisk ?? A chocby ten Z. Bauman i M. Nussbaum... to jakie maja "korzenie i pochodzenie"...??
2018-05-12 22:22:58
kierowca
Prosze mnie poprawic jesli sie myle. Ale iloscią ofiar smiertelnych komunizm przegania adolfa kilkakrotnie. Marks był twórcą podwalin najbardziej zbrodniczego systemu. Czy to zle że policja sprawdza czy nie wyspiewuje mu się tam peanów ??
2018-05-12 21:16:13
Sedina 2018
Do budy? Po co? Pies już tu jest na forum - broni komuchów.
2018-05-12 21:04:06
Miś II
Jak to co na to rektor , to nie jest uczelnia i Policja może robić co chce :)
2018-05-12 20:40:47
Formacja, która wymordowała bestialsko kilkadziesiąt milionów ludzi oburzona, że to już dość.
Na skargę do Brukseli i Moskwy !!
2018-05-12 20:39:55
Pol
Słowo filozofia niektórym jest obce.
2018-05-12 20:35:09
Real
A Jezus winien jest tego, że na stosach palono czarownice? To była realizacja jego idei?
2018-05-12 20:29:01
Ddd
Naukowa i Marks Przeca to 2 sprzeczności
2018-05-12 20:16:38
aaaaaaa
profilaktyka jeszcze nikomu nie zaszkodzila.
2018-05-12 19:59:02
Sedina 2008
Armator - do budy!
2018-05-12 19:51:12
Inny Waldi
Każdy kto choćby jedno dobre słowo skieruje w stronę marksistów i innych komunistów jest nic niewartym śmieciem i popiera ludobójstwo. Wszystko to jest zapisane w biografiach tego nieroba marksa. Tfu. A obrona komunistów, żeby dowalić pisowi pokazuje, że opozycja to gówno i byle żule spod sklepu zrobią lepszą partię. Przez was, nieudacznicy, złodzieje, chamy, pis jest u władzy i rządzi samodzielnie.
2018-05-12 19:43:59
Armator
Komunizm to zaprzeczenie demokracji. Już niech sobie nią mordy zapchlona swołocz nie wyciera. Propagowanie KOMUNIZMU i NAZIZMU jest w Polsce nielegalne. Brawo Polska Policja! W końcu zaczynacie ścigać tych kacapów! Nikt normalny, kto tylko dyskutuje nad tą zbrodniczą ideologią, nie miałby problemu z tym, że go legitymują, bo wie, że jest to szkodliwy twór prowadzący do ludobójstw.
2018-05-12 19:37:37
Waldi
Pisiory w natarciu.
2018-05-12 18:56:04
Co na to rektor?
Teren uczelni nie może być kontrolowany przez policję bez zgody rektora.
2018-05-12 18:36:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie