piątek, 30 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Policja apeluje: Nie zostawiajmy dziecka w nagrzanym samochodzie

Policja apeluje: Nie zostawiajmy dziecka w nagrzanym samochodzie

Policja apeluje: Nie zostawiajmy dziecka w nagrzanym samochodzie
Data publikacji: 2020-06-17 12:21
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-17 12:26
Wywietleń: 480 459718

Lato coraz bliżej. Już teraz cały kraj ogarnęły fale upałów. Policja apeluje – nie zostawiajmy dzieci oraz zwierząt samych w aucie. Chwilowy brak rozsądku i wyobraźni może bardzo szybko przerodzić się w niewyobrażalną tragedię.

W zamkniętym samochodzie pod żadnym pozorem nie możemy pozostawiać dzieci oraz zwierząt. "Mówimy, że wychodzimy tylko na chwilę, szybkie zakupy, szybka sprawa w urzędzie, ale prawda jest taka, że każda minuta spędzona w rozgrzanym aucie to dla naszych bliskich zagrożenie zdrowia, a nawet życia" - przestrzega policja.

Upały niebezpieczne szczególnie dla dzieci

Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ pocą się one mniej niż dorośli, a co za tym idzie – ich ciała gorzej przystosowują się do wysokich temperatur. W dodatku maluchy szybciej się odwadniają. Tymczasem w upalne dni wnętrze samochodu szybko może nagrzać się nawet do 60°C. Dzieje się tak, ponieważ szyby w samochodzie najpierw umożliwiają dostawanie się promieni słonecznych do wnętrza, a następnie działają jak izolator i zatrzymują ciepło w środku. Zostawienie uchylonego okna w samochodzie ma minimalny wpływ na zahamowanie tego procesu.

W momencie, kiedy temperatura ciała nagrzewa się do 40 stopni Celsjusza, narządy wewnętrzne przestają funkcjonować, a przy 41,5 stopnia następuje śmierć. Każdy, kto zobaczy dziecko zamknięte w samochodzie w upalny słoneczny dzień, musi natychmiast zainterweniować i powiadomić odpowiednie służby dzwoniąc pod numer 112.

Pomoc zgodna z prawem?

"A nawet, gdy okaże się to konieczne, rozbić szybę auta i wyjąć uwięzione dziecko. Nie możemy być obojętni będąc świadkami takich sytuacji. Nasza zwłoka może kosztować zdrowie lub życie. A chyba nie ma wątpliwości, że jest ono warte o wiele więcej niż wymiana szyby. Pamiętaj, że chroni nas tzw. prawo wyższej konieczności o którym mówi art. 44 kodeksu karnego: Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego" -informuje policja.

oprac. (mj)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie