poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Pojmali terrorystów

Pojmali terrorystów

Pojmali terrorystów
Data publikacji: 2017-05-25 17:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:20
Wywietleń: 1129 259916

Osiem mil morskich na północ od wejścia do kołobrzeskiego portu terroryści zaatakowali, a następnie opanowali prom pasażerski. Chwilę później na ląd dotarła informacja o uprowadzeniu kutra rybackiego. O g.12:30 ogłoszono alarm.

Z portu natychmiast wyszło w morze kilka jednostek, w tym ORP „Grom”. Zmobilizowani do akcji antyterroryści wypłynęli szybkimi łodziami typu RIB. W ślad za nimi na podobnej jednostce wyszli z portu strażnicy graniczni. Towarzyszył im okręt SG-312 oraz jednostka ratownicza „Szkwał”. Pół godziny później grupa dotarła do porwanego statku i łodzi rybackiej. Akcja odbijania zakładników przebiegła sprawnie. Pojmani terroryści zostali przetransportowani do Mariny Solnej, gdzie zorganizowano także punkty udzielania pomocy dla poszkodowanych w ataku pasażerów. Kilka osób wymagało specjalistycznej pomocy medycznej.

Na szczęście opisane wyżej wydarzenia zostały z góry zaplanowane. Były to ćwiczenia o kryptonimie Kaper 17, które miały na celu sprawdzenie gotowości i synchronizacji działań z zakresu wieloszczeblowego przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym na obszarach morskich. W ćwiczeniach udział wzięło 29 instytucji podległych odpowiednio Ministerstwu Obrony Narodowej, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwu Sprawiedliwości, Ministerstwu Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

- Tego typu symulacje organizowane są systematycznie od 2011 roku – mówi major Marek Kwiatek, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych . – Tym razem przeprowadziliśmy je w rejonie Kołobrzegu. W ćwiczeniach udział wzięło ponad czterysta osób, w tym dwustu żołnierzy. Poza jednostkami pływających wykorzystane zostały samoloty oraz śmigłowiec – dodaje.

Same ćwiczenia prowadzone były dość daleko od brzegu. Turyści zaciekawieni tym, co się dzieje, nie mieli zatem szansy zobaczyć z brzegu, jak przebiega interwencja. Nie było to przypadkowe. Antyterroryści wyjaśniają, że nie chcieli zdradzać taktyki swoich działań. Dla osób odwiedzających kołobrzeski port przygotowano za to inne atrakcje. Mowa o małym pikniku wojskowym, podczas którego prezentowano sprzęt, jakim dysponuje współczesna armia. Sporym zainteresowaniem cieszył się namiot saperów, przed którym uwagę przechodniów przykuwał zdalnie sterowany robot wykorzystywany przy podejmowaniu niebezpiecznych ładunków. ©℗

Przemysław Weprzędz

Fot. Artur BAKAJ

Komentarze

"Drzwiami i oknami" w milionach...
A jak Statki i Unjne Okrety Ratownicze, po-dowoza Islamistow az spod Afryki... to tez bedzie taka Akcja ? Czy od razu zawroci sie Ich do Grecji lub Wloch, chyba ze z Kolobrzegu wysle sie Ich Autokarami do Berlina czy Brukseli, by wpierw PO-zalatwiali PO-trzebne papiery... na PO-zostanie w UE !! A jak pozniej juz sie "jako tako" zadomowia, to sie Unii pozniej "Odwdziecza"... co juz zrobli w Paryzu, Brukseli, Berlinie, Kopenhadze, Sztokholmie i ostatnio w Anglii !!
2017-05-26 01:49:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy