Czwartek 30 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Pogłębiarki na torze wodnym Świnoujście-Szczecin mają przerwę

Data publikacji: 2021-02-20 20:45
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-21 22:10
Pogłębiarki na torze wodnym Świnoujście-Szczecin mają przerwę
Prace pogłębiarskie zostały 8 lutego czasowo przerwane, pogłębiarki i jednostki pomocnicze w asyście holowników udały się do portu Świnoujście. Fot. PilociMorscySzczecin/Twitter  

Od 8 lutego trwa przerwa w pracach przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m. Powodem jest zalodzenie Zalewu Szczecińskiego. Zamarzły też rurociągi służące do transportu urobku na sztuczne wyspy.

Większość jednostek, w tym pogłębiarka „Vox Amalia”, odpłynęły 8 bm. w asyście holowników do portu Świnoujście. Pogłębiarka „Meuse River” udała się do Holandii. Wszystkie wrócą na teren budowy, gdy tylko warunki pogodowe będą sprzyjające.

Obecnie grubość stałej pokrywy lodowej na Zalewie Szczecińskim w niektórych miejscach sięga nawet 20 cm, ale nie występuje ona na całym akwenie. Rynna na torze wodnym wypełniona jest tzw. gruzem lodowym.

Pogłebianie toru wodnego Świnoujście-Szczecin

– Tymczasowa przerwa nie wpłynie na termin zakończenia inwestycji, gdyż jeszcze przed mrozami wykonano więcej prac niż przewidywał harmonogram – zapewnia Paweł Szumny, zastępca dyrektora ds. technicznych Urzędu Morskiego w Szczecinie. – Pogłębiarki mają teraz krótki postój techniczny związany ze złymi warunkami pogodowymi.

Trwa odkuwanie z lodu rurociągów. Przerwa w pracach na torze może wynieść 2-3 tygodnie. Wcześniej, bo lada dzień, powinny wrócić do do swoich zadań jednostki pracujące przy przebudowie obrotnicy dla statków Orli Przesmyk i ścinaniu północnego cypla Ostrowa Grabowskiego w Szczecinie, w tym pogłębiarka czerpakowa „Inż. T. Wenda”.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

przerwa...
2021-02-21 21:14:28
Oby nie za-dluga jesli chodzi o Fajke czy papierosa...gdyz moga sie nabawic Raka pluc lub jakiegos innego "dia-blosa" !/!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA