Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Podziemne Miasto w Świnoujściu nowym cudem Polski!

Data publikacji: 2017-09-02 18:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:48
Podziemne Miasto w Świnoujściu nowym cudem Polski!
Schron dowodzenia, czyli serce Podziemnego Miasta. Żeby tutaj się dostać w okresie zimnej wojny trzeba było posiadać pięć przepustek. O tym miejscu wiedzieli nieliczni. Dzisiaj, tygodniowo, odwiedzają to miejsce tysiące turystów. Fot. Bartosz Turlejski  

Podziemne Miasto w Świnoujściu zdobyło tytuł „Nowego Cudu Polski” w plebiscycie magazynu National Geographic. Tym samym miasto nad Świną jest jedynym miastem, któremu dwukrotnie przypadł ten tytuł. Wcześniej cudem uznano Fort Gerharda.

Sukces najpierw Fortu Gerharda, a teraz Podziemnego Miasta to zasługa przede wszystkim Piotra Piwowarczyka, gospodarza obiektów. Zwiedzanie obydwu odbywa się w formie szkolenia. Goście uczą się podstaw musztry, a opowieść przewodnika - oprócz sztandarowych informacji na temat danego miejsca -okraszona jest licznymi anegdotami. W obiektach odbywają się także wystawy tematyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, a pasjonaci historii organizują wiele ciekawych imprez, m.in. Dni Twierdzy czy Wakacyjne Spotkania z Historią. Te inicjatywy, jak i same obiekty, docenili internauci. Podziemne Miasto z dorobkiem 14,48 proc. głosów znalazło się na trzecim miejscu spośród 32 nominowanych miejsc i jako jedyne w naszym województwie uzyskało tytuł turystycznego cudu. Muzeum Centrum Dialogu Przełomy też znalazło się wśród nominowanych, ale zyskało jedynie 0,10 proc. głosów.

- Cieszymy się, że nasza praca została doceniona. Podziemne Miasto to obiekt, który stosunkowo niedługo funkcjonuje na rynku turystycznym, ale zdobywa coraz większą popularność. Muzealna ekspozycja jest przez nas cały czas uzupełniana - mówi Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża.

Podziemne Miasto to sieć podziemnych korytarzy na wyspie Wolin łączących kilka wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami. W czasie II wojny światowej stały tu potężne działa, które chronione setkami ton betonu miały bronić bazę Kriegsmarine w Świnoujściu. Po wojnie kompleks przebudowano a schrony połączono kilometrem podziemnych korytarz tworząc w pełni autonomiczne „podziemne miasto". To stąd polscy generałowie mieli dowodzić lądowaniem jednostek Ludowego Wojska Polskiego w Skandynawii. Kompleks służył m.in. jako Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Dowódcy Frontu Polskiego (Nadmorskiego).

Tekst i fot. BaT

Na zdjęciu: Schron dowodzenia, czyli serce Podziemnego Miasta. Żeby tutaj się dostać w okresie zimnej wojny trzeba było posiadać pięć przepustek. O tym miejscu wiedzieli nieliczni. Dzisiaj, tygodniowo, odwiedzają to miejsce tysiące turystów.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ludojad do kogoś tam
2017-09-05 12:28:16
Przepraszam, ale pan Pawełczyk (domyślam się, że chodzi o tego artystę ze Świnoujścia o którym czasami piszą w świnoujskich mediach) nie ma z tym nic wspólnego. Wydaje mi się, że powinien pan go teraz publicznie przeprosić. Natomiast mnie żadnej dotacyjki nie zabrali ani od korytka nie oderwali bo tak się składa, że mam bardzo dobrą pracę w Międzyzdrojach. Myślałem, że nie obrażając nikogo można merytorycznie porozmawiać na tym forum i wyrazić własne zdanie. Tak po prostu. Widzę jednak, że dyskusja zeszła na żenujący poziom więc więcej nie będę się udzielał.
do ludojad
2017-09-04 18:50:19
Do miłośników militarnych atrakcji bardzo mi daleko, wręcz wszelakich karabinów tudzież ludzi w mundurach nie znosze i nie trawię, argumenty o konieczności wspieranie kultury panie Pawełczyk jest mi blisko, ale żółć i zazdrość jaka płynie z ust kogoś "no name" jak pan przeraża.Pominęli gdzieś w dotacji? Oderwali od korytka czy jakieś inne problemy? Lokal czasem nie miejski? Wystawy czasem nie za miejskie? Po czynach kolego, po czynach- może pochwalisz się co w swoim pięknym życiu żeś dokonał? Za swoje? Kurtyna opadał. Koniec aktu.
Do Leszka M.
2017-09-04 11:18:48
Nie zgadzam się z panem. Proszę mi powiedzieć które muzeum ,teatr czy inna placówka kultury (poza komercyjnymi kinami) i w ogóle sztuka jest w stanie utrzymać się sama? Każda wymaga dotacji. Te kilka tysięcy o których pan mówi trzeba jeszcze kilka razy przemnożyć. Z tego co pamiętam, każda impreza promująca Fort Gerharda i Podziemne Miasto jest dotowana (kiedyś przez LNG, z którym tak Fort walczył) przez GS. Niech GS upubliczni faktury z rocznego wsparcia wszystkiego co jest związane z FG, PM i Muzeum Obrony Wybrzeża (wszystkimi tymi obiektami zarządza ta sama osoba). Żeby było uczciwie. Jak to będzie kilka tysięcy złotych, to odszczekam na tym forum co powiedziałem. Nie umniejszam roli pasjonatów historii, bo robią to co lubią, nie jestem hejterem, ale nie znoszę totalnego wazeliniarstwa (vide mieszkanka Świnoujścia) i naginania faktów. Mieszkam w Świnoujściu od ponad 10 lat i widzę jak to wszystko funkcjonuje. Pozdrawiam. Ludojad
Świnoujścianka
2017-09-03 21:17:23
do Pana Leszka M - dziękuję Panu za mądry i sprawiedliwy głos w sprawie. Do zobaczenia na pięknym prawobrzeżu Świnoujścia, które jak czytam wspiera pan mądrymi argumentami. Serdecznie pozdrawiam !
do ludojada
2017-09-03 17:39:48
Ile kosztuje utrzymanie muzeum samorządowego, w średniej wielkości gminie, mieście? Niech zgadnę... milion, dwa, dwadzieścia? W moim rodzinnym Poznaniu np. 4 mln złotych dotacji co roku. Pogoglowałem- podziemne miasto utrzymują turyści, a gaz system wsparł inicjatywę kilkoma tysiącami złotych. Więcej pozostanę przy swojej opinii- bez państwowej złotówki.
ludojad do Leszek M.
2017-09-03 16:33:43
Bez złotówki z państwowych pieniędzy? Dwa wyrazy: Gaz System. Resztę można wyszukać w internecie. Czekam na hejterów...
Leszek M.
2017-09-03 10:24:15
Zastanawiające: jak to możliwe, że grupa kilku osób może w ciągu trzech lat stworzyć atrakcje na miarę przynajmniej Polski i potrafi to zrobić bez złotówki państwowych/samorządowych pieniędzy, a nasi Dobrodzieje- samorządowcy pakują miliony w jakiś bzdury, siedzą na etatach i przez np. 30 lat nie potrafią zrobić połowę tego co fascynacji w kilka lat? Gratuluję. Oby Świnoujście zaczęło doceniać to co ma- jak na razie patrząc na drogi dojazdowe do tych atrakcji, brak parkingów i oznakowania, wsparcia promocyjnego to ma to cuda głęboko w d....Wicie Państwo gdzie.
obserwator
2017-09-03 08:21:23
wyjmij te ręce prostaku z kieszeni jak ktos do ciebie mówi..
mieszkanka Świnoujścia
2017-09-02 21:42:44
Serdecznie gratuluję ; Dyrektorowi Muzeum i gospodarzowi obiektów ! załodze Podziemnego Miasta i Fortów Gerharda ! A serdecznie dziękuję tym wszystkim mieszkańcom i turystom, którzy podobnie jak ja, od 15 lipca codziennie pamiętali o tym sympatycznym obowiązku zagłosowania !!! GRATULUJĘ !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA