sobota, 26 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Podziemne Miasto jest zabytkiem

Podziemne Miasto jest zabytkiem

Podziemne Miasto jest zabytkiem
Data publikacji: 2016-05-18 11:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:03
Wywietleń: 1665 134139

Podziemne Miasto w Świnoujściu zostało wpisane do rejestru zabytków. To jeden z największych tego typu zabytków w Polsce. Wpis chroni nie tylko wybudowaną przed wojną baterię, ale także fortyfikację z lat 50. XX wieku. Pasjonaci historii zacierają ręce i już szykują się do kolejnych przedsięwzięć w Baterii Vineta.

Bateria Vineta to historyczna nazwa obiektu, który znajduje się w lesie za wydmami na wyspie Wolin. To sieć korytarzy i schronów, które wybudowali Niemcy, a po wojnie, na potrzeby najwyższych władz wojskowych, przebudowali Polacy. Pasjonaci historii z Fortu Gerharda przejęli obiekt od wojska trzy lata temu. Szybko stał się wielką atrakcją turystyczną naszego województwa.

– Obiekt został wpisany do rejestru zabytków ze względu na swoją wartość historyczną. Nie chodzi tylko o sam obiekt, ale również o rozwiązania techniczne, które w nim zastosowano. Z uwagi na fakt, że bateria była użytkowana także po wojnie, zachowała się w niezłym stanie – mówi Tomasz Wolender, zastępca Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Dzięki wpisowi do rejestru zabytków oprócz ochrony obiektu możliwa będzie pomoc ze strony państwa w zakresie prac renowacyjnych oraz konserwacji.

Pasjonaci historii z Fortu Gerharda podkreślają, że wpis do rejestru zabytku jest ważny ze względu na fakt, że obiekt będzie chroniony. Ewentualne próby wypisania Baterii Vineta z rejestru wiązałyby się z szeregiem trudnych procedur.

Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI

Więcej informacji w środowym wydaniu „Kuriera" i e-wydaniu. 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie