Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Podziemne Miasto jest zabytkiem

Data publikacji: 18 maja 2016 r. 11:53
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:54
Podziemne Miasto jest zabytkiem
 

Podziemne Miasto w Świnoujściu zostało wpisane do rejestru zabytków. To jeden z największych tego typu zabytków w Polsce. Wpis chroni nie tylko wybudowaną przed wojną baterię, ale także fortyfikację z lat 50. XX wieku. Pasjonaci historii zacierają ręce i już szykują się do kolejnych przedsięwzięć w Baterii Vineta.

Bateria Vineta to historyczna nazwa obiektu, który znajduje się w lesie za wydmami na wyspie Wolin. To sieć korytarzy i schronów, które wybudowali Niemcy, a po wojnie, na potrzeby najwyższych władz wojskowych, przebudowali Polacy. Pasjonaci historii z Fortu Gerharda przejęli obiekt od wojska trzy lata temu. Szybko stał się wielką atrakcją turystyczną naszego województwa.

– Obiekt został wpisany do rejestru zabytków ze względu na swoją wartość historyczną. Nie chodzi tylko o sam obiekt, ale również o rozwiązania techniczne, które w nim zastosowano. Z uwagi na fakt, że bateria była użytkowana także po wojnie, zachowała się w niezłym stanie – mówi Tomasz Wolender, zastępca Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Dzięki wpisowi do rejestru zabytków oprócz ochrony obiektu możliwa będzie pomoc ze strony państwa w zakresie prac renowacyjnych oraz konserwacji.

Pasjonaci historii z Fortu Gerharda podkreślają, że wpis do rejestru zabytku jest ważny ze względu na fakt, że obiekt będzie chroniony. Ewentualne próby wypisania Baterii Vineta z rejestru wiązałyby się z szeregiem trudnych procedur.

Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI

Więcej informacji w środowym wydaniu „Kuriera" i e-wydaniu. 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA