poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Podziemne jezioro zatrzymało S6

Podziemne jezioro zatrzymało S6

Podziemne jezioro zatrzymało S6
Data publikacji: 2018-02-13 10:14
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:34
Wywietleń: 5621 313883

Wiadomo już, że obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6 nie zostanie ukończona w tym roku. W pasie budowanej drogi wykonawca natknął się na wypływy artezyjskie, a mówiąc bardziej obrazowo: na duże „podziemne jezioro”.

By móc kontynuować budowę, trzeba było przeprowadzić kolejne badania geologiczne i dokonać zmian w projekcie. Trwają negocjacje z wykonawcą dotyczące nowego terminu oddania inwestycji do użytku i dodatkowych kosztów budowy. GDDKiA nie chce na razie podać nawet przybliżonej daty zakończenia budowy.

Problemy geologiczne pojawiły się na odcinku ok. 5 km, czyli za węzłem Koszalin Wschód i dalej w stronę Sianowa.

– Po rozpoczęciu robót odkryto inne niż się spodziewano warunki geologiczne – powiedział Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy zachodniopomorskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie. – Pod nieprzepuszczalną warstwą gruntu jest warstwa przepuszczalna nasączona wodą; jak się okazało, są tam tak zwane artezyjskie wypływy. Ten poziom wodonośny znajduje się na głębokości 15-20 metrów. Struktura gruntów w tym miejscu jest skomplikowana, nietypowa, rzadko spotykana. Przeprowadzone wcześniej badania geologiczne do głębokości 4 metrów nie mogły wykryć tego geologicznego problemu. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 13 lutego 2018 r.

(r.c.)

Na zdjęciu: Wypływy artezyjskie zatrzymały budowę S6 na wschód od Koszalina. Okazało się, że wykonawca będzie musiał uformować w gruncie tysiące pali, na których zbudowana będzie obwodnica.

Fot. GDDKiA Szczecin

Komentarze

tez geolog
wystarczyło normalnego geologa zapytać a powiedziałby jak tam wygląda układ warstw oraz wody podziemne proszę popytać na Politechnice Koszalińskiej pozdrawiam kolegów
2018-02-13 19:38:10
k.olej
może byc jak z A20 u niemcow.
2018-02-13 16:02:14
Karmena
Czy duże podziemne jezioro tak ciężko odkryć? To może jakiegoś różdżkarza GDDKiA zatrudni. Przez stulecia wskazywali zródła wody. Taniej i jak widać lepiej niż za tych sonarów i innego diabelstwa.
2018-02-13 12:43:47
@czy w zgodzie z prawem-?
O fuszerce można mówić, gdy wykaże się, że firma "nie zrobiła tyle ile powinna". Teraz pytanie: czy badanie gruntu 4 metry w głąb jest standardem, czy jednak nie. A jeżeli nie, to do jakiej głębokości powinno badać się grunt przed tego typu budową ? A może aż do jądra ziemi, żeby była pewność, że nic nie zaskoczy ?
2018-02-13 12:20:42
czy w zgodzie z prawem-?
Czyli poprzednia firma która niby przeprowadzała badania geologiczne,tak naprawdę odwaliła fuszerkę i pobrała za partactwo nienależne jej pieniądze.Czy je zwróci lub w ramach swoich kosztów przeprowadzi kolejne badania-? A może celowo tak przygotowali projekt by teraz doić kolejną kasiorkę.Wiemy z lat poprzednich jak na tego typu inwestycjach kręcono wałki i ile osób latami"karmiły" te budowy.Tak czy owak,ten konkretny projekt już powinien być wzięty pod lupę służb Pana Ziobry czy Kamińskiego.
2018-02-13 11:25:18
,
Czyli ładnie się przygotowali do budowy.
2018-02-13 10:04:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy