Wtorek, 18 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Podwodne tajemnice i zagadki Dolnej Odry

Data publikacji: 22 maja 2023 r. 19:18
Ostatnia aktualizacja: 22 maja 2023 r. 23:24
Podwodne tajemnice i zagadki Dolnej Odry
 

Wykład dr. Piotra Malińskiego na temat podwodnych tajemnic Dolnej Odry odbędzie się we wtorek 23 maja o godz. 18 w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 7 przy pl. Matki Teresy z Kalkuty w Szczecinie. Organizowany jest w ramach cyklu [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością]. Udział jest bezpłatny.

Odra w dolnym biegu jest rzeką, która skrywa w swych głębinach mnóstwo zatopionych, pamiątek z przeszłości. Jej dno to prawdziwa „skarbnica” podwodnego dziedzictwa kultury – spoczywają na nim wraki różnych jednostek pływających i pojazdów kołowych oraz wiele innych tajemniczych obiektów.

Rozpoznanie potencjału tych zasobów było celem projektu „Etnoarcheologia podwodna Dolnej Odry. Wstępne badania wraków na wybranych odcinkach rzeki”, prowadzonego przez Uniwersytet Szczeciński w latach 2018-2019, a finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. O wynikach badań, napotkanych wyzwaniach, trudnościach i nierozwiązanych jeszcze przez naukę zagadkach opowie realizator projektu – dr Piotr Maliński.

Dr Piotr Maliński studiował etnologię oraz archeologię orientalną i antyczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 2013-2022 pracował na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, obecnie jest adiunktem w Dziale Historii i Antropologii Kulturowej Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie. Zajmuje się interdyscyplinarnymi badaniami dziedzictwa i krajobrazu kulturowego rzek oraz dolin rzecznych. Zorganizował kilkanaście ekspedycji naukowych do Afryki i Azji.

Partnerami wydarzenia oraz cyklu są: Fundacja Ścieżkami Pomorza, Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Instytut Archeologii i Etnologii PAN, IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie. (K)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dociekliwy
2023-05-22 22:14:13
W filii czego... nr 7 ? Chciałbym wiedzieć. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA