Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Podwodne odkrycia kołobrzeskiego muzeum [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 12 października 2017 r. 18:26
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:52
Podwodne odkrycia kołobrzeskiego muzeum
 

Kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego zaprezentowało wyniki podwodnych badań - ,,Wraki Kołobrzegu 2017”. W ramach tego projektu prowadzi prace na trzech stanowiskach.

- Kołobrzeg ze względu na swoje położenie w środkowej części południowego wybrzeża Bałtyku od zarania dziejów stanowił ważny ośrodek handlowy - mówi Aleksander Ostasz, dyrektor kołobrzeskiego MOP i kierownik prac. - Podczas II wojny światowej port w Kołobrzegu był niemiecką bazą morską, a od 1945 roku spełniał rolę ważnego punktu ewakuacyjnego. Od 2016 roku Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prowadzi systematyczne badania pod kątem lokalizacji i ewidencji podwodnych stanowisk archeologicznych.

W ramach projektu ,,Wraki Kołobrzegu 2017” MOP prowadzi prace na trzech stanowiskach: Kotwica oraz Wrak nr 2 i Wrak nr 1 (wrak niemieckiego promu desantowego, odnaleziono tam najprawdopodobniej francuską armatę polową wz. 1897 na podstawie morskiej. Takich 75 mm armat Schneider wz.97 używało Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku). Znalezione na tych stanowiskach kotwica, winda kotwiczna, polery cumownicze i luźne elementy wraków trafią do Skansenu Morskiego w Kołobrzegu. Podczas prac odkryto, że na jednym z wraków są zasypane piaskiem różne skrzynie z nieznanym ładunkiem. W podwodnych badaniach uczestniczyli: Kazimierz Kotlewski, Jacek Podolak, Krzysztof Zasadzki, Michał Penkowski, Mariusz Szymański.


(mg)

 

 

 

 

 

 

 

MOP w Kołobrzegu zaprasza do współpracy wszystkie osoby posiadające informacje o nieodkrytych samolotach, czołgach lub innych obiektach, które powinny się znaleźć się w polskich muzeach: alekost@wp.pl, tel 601402400.

Fot. MOP Kołobrzeg

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA