wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Podsumowanie akcji „Znicz” – w całym kraju zginęło co najmniej 50 osób

Podsumowanie akcji „Znicz” – w całym kraju zginęło co najmniej 50 osób

Podsumowanie akcji „Znicz” – w całym kraju zginęło co najmniej 50 osób
Data publikacji: 2018-11-05 12:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:24
Wywietleń: 1365 359560

Zakończyły się policyjne działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w czasie Wszystkich Świętych. W naszym regionie było spokojniej niż w ubiegłym roku, pomimo że doszło do kilkunastu wypadków – w tym śmiertelnego potrącenia pieszej w Wałczu. W całym kraju od środy w wyniku zdarzeń drogowych zginęło co najmniej 50 osób.

Tegoroczna akcja „Znicz” trwała 5 dni. Na krajowych drogach czuwało około 5 tys. policjantów oraz innych funkcjonariuszy: ze straży granicznej, żandarmerii wojskowej itp. Zwiększona liczba policyjnych patroli dbała o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby na cmentarzach i w ich pobliżu. W tym czasie na głównych trasach naszego regionu nie odnotowano długotrwałych poważniejszych utrudnień w ruchu. W trakcie działań na drogach województwa, policjanci zachodniopomorskiej drogówki zwracali uwagę na kierujących popełniających szczególnie niebezpieczne wykroczenia w ruchu drogowym tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz przejeżdżanie linii ciągłej. Policjanci zatrzymali w tym czasie 76 osób prowadzących auta w stanie nietrzeźwości. Ci kierowcy usłyszeli, bądź wkrótce usłyszą zarzuty, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy na kilka lat.

– Od środy do niedzieli w naszym województwie doszło do 13 wypadków, w których 15 osób zostało rannych, a jedna zginęła. W ubiegłym roku podczas akcji Znicz odnotowano w województwie zachodniopomorskim o 6 wypadków więcej, a 11 osób więcej zostało rannych – informuje podkom. Anna Gembala.

Do najtragiczniejszego w skutkach zdarzenia drogowego doszło w niedzielę w Wałczu. Po godzinie 17 na ul. Wojska Polskiego 61-letni mężczyzna kierujący samochodem marki Audi A6 potrącił seniorkę na przejściu dla pieszych. Niestety w wyniku poniesionych obrażeń kobieta zmarła w szpitalu. Policjanci z Wałcza prowadzą w tej sprawie postępowanie, które jest nadzorowane przez prokuraturę.

Podinspektor Robert Kobryś z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji poinformował w poniedziałek, że podczas akcji „Znicz” policjanci zatrzymali w całym kraju 1299 pijanych kierowców, czyli o 59 więcej niż rok wcześniej. Doszło do około 408 wypadków, w których zginęło co najmniej 50 osób, a poważnie ranne zostały 502 osoby. Są to dane wstępne, bo niektóre zdarzenia drogowe zakwalifikowane jako wypadki mogą okazać się kolizjami. Może też wzrosnąć liczba wypadków śmiertelnych, ponieważ wiele osób trafiło do szpitali z bardzo poważnymi obrażeniami.

KGP porównało tegoroczną akcję „Znicz” z analogicznym okresem sprzed roku. Kobryś podał, że w tym roku było o 70 wypadków mniej. Mniej też osób zostało rannych (o 49), ale liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o siedem osób. Z danych KGP wynika, że podczas ubiegłorocznej akcji "Znicz”, która była dłuższa od tegorocznej, doszło do 609 wypadków, w których zginęły 53 osoby, a 719 zostało rannych. 

(p, pap)

Fot. Mirosław Winconek

Komentarze

po przeszczepie
ale dzięki tym"ofiarom" wiele więcej osób otrzyma drugie życie.
2018-11-05 19:55:07
Dajdyche
Polandebiland
2018-11-05 16:58:38

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie