sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pod znakiem bieli i czerwieni. Szczecin świętował Dzień Flagi

Pod znakiem bieli i czerwieni. Szczecin świętował Dzień Flagi

Pod znakiem bieli i czerwieni. Szczecin świętował Dzień Flagi
Data publikacji: 2018-05-02 18:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:09
Wywietleń: 1649 325907

Ceremoniał wojskowy, duża biało-czerwona flaga trzymana przez członków młodzieżówki PO, wspólna modlitwa oraz kwiaty i wieńce pod pomnikiem Czynu Polaków. Szczecin świętował w środę (2 maja) Dzień Flagi. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w samo południe na Jasnych Błoniach. Piękna, słoneczna pogoda oraz kilkanaście namiotów m.in. z  żywnością, słodyczami, napojami, biżuterią przyciągnęły w środę w okolice Parku Kasprowicza wielu szczecinian i turystów.

Szczecińscy posłowie Platformy Obywatelskiej, m.in. Bartosz Arłukowicz, Sławomir Nitras i Arkadiusz Marchewka, marszałek województwa Olgierd Geblewicz, kilkoro radnych oraz członków partyjnej młodzieżówki rozdawali biało-czerwone chorągiewki. Następnie z wielką narodową flagą trzymaną przez kilka osób towarzyszyli uroczystości pod pomnikiem Czynu Polaków.

– Już po raz czternasty 2 maja jest dniem, kiedy to w sposób szczególny celebrujemy flagę Rzeczpospolitej Polskiej. Oddajemy jej należny hołd, dumnie prezentujemy jej biało-czerwone barwy stwierdził Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Kolory, których znaczenia i symboliki uczymy się od samego początku, od pierwszych chwil naszego świadomego dzieciństwa, kiedy to z entuzjazmem i ufnością poznajemy otaczający nas światy. Biel i czerwień towarzyszą nam przez całe życie, utożsamiamy się z tymi barwami i otaczamy się nimi w chwilach dla społeczeństwa wyjątkowych, w momentach wielkiej chwały, smutku i radości, kiedy chcemy podkreślić naszą jedność, wspólnotę interesów, tradycję. Zawsze wtedy, gdy odwołujemy się do wartości fundamentalnych, najważniejszych. Po biało-czerwoną flagę chętnie sięgamy, gdy nasze działania są konsekwentne i przemyślane, kiedy nasza aktywność jest spontaniczna i wynika z potrzeby serca oraz chwili. Święto Flagi nie nawiązuje bezpośrednio do jakiegoś wydarzenia czy daty z bogatej historii naszej Ojczyzny. Jest chwilą refleksji nad elementami spajającymi polskie społeczeństwo.

– Barwy biało-czerwone to jedne z najważniejszych w historii państwa polskiego już od końca VIII wieku. Każdy Polak jest zobowiązany otaczać te barwy czcią i szacunkiem, gdyż są one widocznymi znakami i wyrazem jedności państwowej. Za możliwość ich swobodnego eksponowania nasi przodkowie przelewali swoją krew walcząc o niepodległość Rzeczypospolitej oraz w obronie jej granic – powiedział Marek Subocz, wicewojewoda zachodniopomorski.

M. Subocz dodał, że z polecenia premiera Mateusza Morawieckiego flagi narodowe mają powiewać przez cały rok przed urzędami państwowymi. Okazało się także, że podobne zarządzenie wydał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Polecił on, aby przy siedzibach instytucji związanych z Ministerstwem Sprawiedliwości stanęły maszty flagowe (naziemne lub przytwierdzone do budynku), na których przez cały rok prezentowana będzie flaga Rzeczypospolitej Polskiej. Maszty takie znajdą się między innymi przy wszystkich sądach i prokuraturach, jednostkach więziennictwa i ośrodkach kuratorskich w całym kraju.©℗

(dar)

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Pod znakiem bieli i czerwieni. Szczecin świętował Dzień Flagi

Komentarze

Polandebiland
Polszymata
2018-05-03 07:52:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie