wtorek, 19 stycznia 2021r.

Pod wiaduktem przy Kolumba już można jechać

Data publikacji: 2020-08-07 13:41
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-09 15:12
Pod wiaduktem przy Kolumba już można jechać
 

Samochody znów mogą przejeżdżać drogą przebiegającą pod wiaduktem kolejowym, łączącą ulice Kolumba i Dąbrowskiego w Szczecinie. Z powodu remontu miała być zamknięta do 3 sierpnia, ale okazało się, że konieczne są dodatkowe prace i kierowcy musieli korzystać z objazdów nieco dłużej – do 6 sierpnia.

Remont wiaduktu kolejowego przy ul. Kolumba prowadzi spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Inwestycja zapewni na lata bezpieczne i sprawne podróże ze Szczecina w stronę Poznania. Odnawiana jest także ściana oporowa, zabezpieczająca nasyp i tory. Na wzmocnienie kolejowych obiektów przeznaczono blisko 2 miliony zł ze środków spółki. Przygotowywane są prace na kolejnych obiektach obok stacji Szczecin Główny.

Jak poinformowała spółka PKP PLK, zakres prac na wiadukcie obejmuje wzmacnianie konstrukcji, czyszczenie przez piaskowanie stalowych powierzchni, a także zabezpieczenie przed korozją oraz pomalowanie. Prace nie ograniczają ruchu kolejowego. Z zarządcą drogi ustalono, że ze względu na ich zakres w obrębie ulicy dla bezpieczeństwa konieczna jest czasowa zmiana organizacji ruchu. Początkowo miała trwać do 3 sierpnia.

– Wykonawca prac remontowych prowadzonych na wiadukcie zgłosił PKP Polskim Liniom Kolejowym SA potrzebę wykonania dodatkowych prac – wyjaśnia Radosław Śledziński z Zespołu Prasowego PKP PLK. – Podczas robót stwierdzono większy niż pierwotnie zakładano stopień zużycia wiaduktu, spowodowany uszkodzeniami przez samochody ciężarowe. Wiązało się to z wykonaniem dodatkowych prac, które zapewnią poprawę bezpieczeństwa zarówno dla poruszających się po wiadukcie pociągów, jak i samochodów oraz pieszych przemieszczających się pod nim. W związku z tym ustalona z zarządcą drogi tymczasowa zmiana organizacji ruchu została wydłużona do 6 sierpnia.

Zakończenie zasadniczych prac na wiadukcie planowane jest na drugą połowę sierpnia, a przy murze oporowym – do końca września.

Jeśli chodzi o renowację muru oporowego wzdłuż ul. Kolumba, wykonawca usunął odpadające elementy, uzupełnił cegły, nałożył warstwę ochronną i wykonał izolację. Prace objęły odcinek ściany o długości ponad 170 metrów. Wyremontowane będą gzymsy. Bezpieczeństwo zwiększą balustrady.

Według zapowiedzi PKP PLK, na przyszły rok planowane są podobne prace na wiadukcie kolejowym w sąsiedztwie stacji Szczecin Główny przy skrzyżowaniu ulic Kolumba, Nowej i nabrzeża Wieleckiego. Wzmocniona zostanie między innymi konstrukcja tego obiektu. Ponadto, przygotowywane jest odnowienie ponad 40-metrowego odcinka muru oporowego przy ul. Owocowej.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Komentarze

mieszkaniec Szczecina
2020-08-07 23:44:44
dużo jeżdżę tą ulicą. Jak złapię "graficiarza" nie odpuszczę, zapłaci za cały remont. Niech sobie pomaluje jajka a nie moją (naszą) przestrzeń publiczną.
???
2020-08-07 18:09:44
Jak myślicie. Kiedy graficiarze zaczną demolkę?
do kitu
2020-08-07 17:33:22
i tak co 10-20 lat będą poprawiać i partaczyć.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ