środa, 23 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Po zmianie lekarzy chorzy robią kilometry

Po zmianie lekarzy chorzy robią kilometry

Po zmianie lekarzy chorzy robią kilometry
Data publikacji: 2016-03-16 11:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:57
Wywietleń: 2160 123605

Mieszkańcy Dolic od niedawna znów mają na miejscu lekarza rodzinnego. Ale i tak chorzy muszą jeździć do Stargardu, bo ich dawni lekarze, odchodząc z przychodni, zabrali ze sobą karty pacjentów. – Po wszystkie wyniki musimy jeździć do Stargardu i płacić jeszcze za kserokopie dokumentów. To dla nas niepotrzebne komplikacje i dodatkowe koszty – skarżą się nasi Czytelnicy.

Działający przez jakiś czas w Dolicach NZOZ „Przy Janie” od stycznia br. nie świadczy już opieki lekarza rodzinnego w dolickim Ośrodku Zdrowia. Pacjenci korzystali w tym czasie z porad w przychodni przy ul. Chrobrego w Stargardzie. Ale na początku marca br. w tym samym budynku w Dolicach rozpoczęła swą działalność przychodnia „Na Zdrowie”, która przyjmuje pacjentów od poniedziałku do piątku w g. 8-18. Aby móc korzystać z porad lekarskich, pacjenci muszą złożyć deklarację. Można to zrobić na miejscu i od razu skorzystać z pomocy specjalisty.

– Niestety, w nowej przychodni nie ma kart zdrowia, w których zapisana jest historia chorób pacjentów – skarży się pacjentka Krystyna Kruk z Dolic. – Po wszystkie wyniki musimy jeździć do naszych dawnych lekarzy do Stargardu i płacić jeszcze za kserokopie dokumentów. Czy lekarze nowej przychodni nie mogli sami pozyskać oryginalnych kart pacjentów? Przecież dla nas są to niepotrzebne komplikacje i dodatkowe koszty.

Kierownik przychodni „Na Zdrowie” w Dolicach Anita Żółtowska-Duda wyjaśnia jednak, że takie postępowanie to nie jest zła wola lekarzy, ale wymuszają je stosowne przepisy prawne. Sposób udostępniania dokumentacji medycznej reguluje Ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta.

– Zgodnie z przepisami, przekazanie oryginalnej dokumentacji medycznej innemu podmiotowi leczniczemu jest niemożliwe – przyznaje Anita Żółtowska-Duda. – Pacjenci mają różne oczekiwania, ale my nie możemy pomijać przepisów. Ale w celu zapewnienia ciągłości leczenia pacjentów objętych opieką naszej poradni, mogą oni dostarczyć nam kserokopie historii choroby. Oryginały przechowywane muszą być przez kierownika dawnej przychodni, która funkcjonuje teraz tylko w Stargardzie. Dokumentacja jest udostępniana pacjentowi lub osobie, która została przez niego upoważniona.

Anita Żółtowska-Duda, że pacjenci są o wszystkim powiadamiani na miejscu. Stosowne informacje zawieszone są także na ścianach ośrodka zdrowia. Zaznacza, że takie procedury obowiązują nie tylko w Dolicach, ale dotyczą wszystkich placówek medycznych w kraju. ©℗

(gra)

Fot. arch.

Komentarze

takie tam
Historia choroby jest pacjenta, czy lekarza ? albo w ogóle tego czegoś co zwie się służbą zdrowia ???
2016-03-16 14:31:20

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie