niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > PiS: Brak środków na budowę stacji pogotowia jest wymówką

PiS: Brak środków na budowę stacji pogotowia jest wymówką

PiS: Brak środków na budowę stacji pogotowia jest wymówką
Data publikacji: 2019-11-15 17:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-17 08:58
Wywietleń: 1484 427980

Wystąpienie przez zarząd województwa do prezydenta Szczecina Piotra Krzystka o dofinansowanie, sprzedaż obiektu przy al. Wojska Polskiego i wpisanie przychodów z tego tytułu do WPF - to propozycje Prawa i Sprawiedliwości sfinansowania budowy stacji pogotowia ratunkowego w Szczecinie. Przedstawili je na piątkowej konferencji radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z ramienia PiS, zarzucając marszałkowi województwa brak "dobrej woli" w tej kwestii.

- To Olgierd Geblewicz jest odpowiedzialny za to, że nie jest rozbudowywana stacja pogotowia ratunkowego w Szczecinie - mówi Zbigniew Bogucki, radny sejmiku z Prawa i Sprawiedliwości. - Nie ma woli i chęci ze strony marszałka, by to zrobić. On jest gospodarzem stacji i za nią odpowiada. Po jego stronie są wszystkie argumenty prawne i finansowe. Geblewicz po prostu nie chce tego robić i nie chce się do tego przyznać.

Przypomnijmy, że wedle planów mają powstać dwie siedziby stacji pogotowia przy ulicach Duńskiej i Twardowskiego. Pierwsza jest już gotowa, natomiast wciąż brakuje pieniędzy na drugą. Całkowity koszt inwestycji wynosi 52 mln zł. Marszałek chce, aby blisko połowę tej kwoty (25,9 mln zł) pokrył rząd, do czego według Geblewicza sam się zobowiązał. Złożony w lipcu kolejny wniosek do wojewody o dofinansowanie, zdaniem Olgierda Geblewicza nie trafił do ministerstwa. Z kolei jak twierdzi Bogucki, ów wniosek został niepoprawnie wypełniony.

- Trzy inwestycje realizowane przez marszałka, czyli Teatr Polski, Urząd Marszałkowski i Morskie Centrum Nauki, to koszt rzędu kilkuset milionów złotych, dzisiaj jak się okazuje ok. 250 milionów zł trzeba wydać więcej, niż pierwotnie planowano - wylicza radny. - Wobec tego faktu brak środków na budowę stacji pogotowia ratunkowego jest zwyczajna wymówką.

Jak dodają radni PiS, "wobec faktu likwidacji szpitala miejskiego i nieponoszenia kosztów jego utrzymania i przewidywalnego wzrostu dochodów w budżecie miasta" prezydent Szczecina powinien przeznaczyć 20 milionów złotych na rozbudowę stacji.

Ponadto radna Małgorzata Jacyna-Witt pytała, z jakich środków Szpital Wojewódzki w Szczecinie spłaca kredyt zaciągnięty po konsolidacji placówek przy Arkońskiej i w Zdunowie. Jej zdaniem Olgierd Geblewicz blokuje radnym PiS dostęp do informacji o sytuacji finansowej szpitala.

- Na kolejnych dwóch sesjach klub radnych Prawa i Sprawiedliwości składał wniosek o powołanie mnie do Rady Społecznej szpitala przy ul. Arkońskiej - mówi Małgorzata Jacyna-Witt. - Platforma Obywatelska razem z koalicjantami odrzuca moją kandydaturę. Marszałek twierdzi, że kredyt jest spłacany przez szpital przy ul. Arkońskiej. Pytamy, jak duże jest zadłużenie szpitala i z jakich środków spłacany jest zaciągnięty kredyt? Naszym zdaniem jest on spłacany z kontraktów uzyskiwanych z Narodowego Funduszu Zdrowia. A one są przeznaczone na leczenie pacjentów, a nie spłacanie zadłużenia szpitala i problemów stworzonych w tej placówce przez prof. Tomasza Grodzkiego.

Tekst i fot. (KK)

Komentarze

gosc
jak stacja wojewodzka to niech panstwo czyli rzad czyli wojewoda to finansuje w 100% czemu to marszałek ma sie o to martwic ,,moze ten grunt oddac na kosciol za darmo a wszystkie karetki sprzedac?a leczyc was beda uzdrowiciele duchowi,znahorzy,szamani,antyszczepy,altmedy
2019-11-17 08:26:32
@szkoda
Radny ?
2019-11-16 19:20:42
szkoda,
źe jaśnie wielmoźna Małgorzata nie załapała się do senatu! Tam by sobie mogła pobredzić, a i wielki imperator miałby okazję szybko sprowadzić ją do parteru.
2019-11-16 15:29:25
pielęgniarka
Panie prezydencie szczecina niech Pan pokaże mieszańcom jak o nich dba i da przynajmniej 20 milionów na stację pogotowia. Wstyd że jeszcze tego nie zrobił!
2019-11-16 13:32:58
entuzjasta
Już 2 lata temu mówiłem, że budynku Urzędu Marszałkowskiego nie zbudują, podziemnego Teatru Polskiego nie zbudują, a Współczesny mogą co najwyżej zlikwidować. Ponad podziałami zgodzą się na opodatkowanie powietrza potrzebnego do oddychania i nieustanne futrowanie piłkarskich darmozjadów.
2019-11-16 12:43:12
Gość
Współczuję pogotowiu taka wladza w regionie...zobaczcie jak straż pożarna wygląda w naszym mieście żenada ...
2019-11-16 12:12:33
wisiała
wisiała na każdym płocie, a dostała prawie dwukrotnie mniej głosów od Marszałka Senatu Profesora Tomasza Grodzkiego. W bezsilnej, podłej złości opluła niehonorowo przeciwnika w sztandarowej pisowskiej szczujni, w TVP. Nie ma kobieta żadnego prawa: moralnego, etycznego, katolickiego i przede wszystkim chrześcijańskiego oceniać innych. Wstydź się facetko!
2019-11-16 11:32:59
Obs.ryver
Cytuję:"...wojewoda ma psi obowiązek współfinansować ratownictwo medyczne..!!!" Nie Marszałek! Wojewoda- PiSdzielczy!!! PiSdzielcy z Jajcyną Wittekową na czele obszczekują wszystkie władze a wina jest w nich-PiSdzielcach!!! Jajcynę Wittekową pytam:Co dzieje się z "lodołamaczem PUMA"???? Jaka kasiora poszła w muł!!!??? Zwracaj miliony -nieudacznico !!! Będzie kasa na p o g o t o w i e ratunkowe!!!
2019-11-16 09:29:22
Jacyna! Bierz spawarkę i do stoczni PROM budować!
Zostało zaledwie półtora miesiąca, by spełnić ZAPOWIEDZI Jacyny, Gróbarczyka i Zaremby, że "JESZCZE W TYM ROKU ROZPOCZNIE SIĘ BUDOWA PROMU".
2019-11-16 08:46:47
A jaki typ... Urzedowego Palacu ?
Chce i Sobie wybudowac Marszalek Geblewicz i PO/KO-mpany... i skad beda PO-chodzic te Pieniadze..."na razie" w Wysokosci 200 000 000 zlotych !/?? A wiec juz dzis - wszystkie Karty na Stol...
2019-11-16 00:07:54
typ
Finansowanie służby zdrowia oraz ratownictwa medycznego jest zadaniem PAŃSTWA. Państwo, a więc wojewoda ma psi obowiązek współfinansować ratownictwo medyczne. Ale PiS ma to głęboko. Bo daje 500+. A teraz musi zbierać kasę na emerytów - zabiera niepełnosprawnym, drastycznie podnosi podatki na wódę i fajki, a poza tym rosną ceny wszystkiego. Nie da więc PiS kasy na pogotowie ratunkowe, bo to pieniądze wyrzucone - chory, umierający nie zagłosuje i tak. A emeryt, któremu dadzą kilka srebrników i owszem.
2019-11-15 23:24:30
Jesli Geblewicz cos ukrywa czy blokuje,
To zwrocic sie i do Prokuratury lub CBA - by to szybko wzieli PO-d Lupe...i Odblokowali... !/!
2019-11-15 22:58:25
Myśl
Rozumiem, że radni PIS są przeciwni dofinansowaniu budowy stacji pogotowia przez wojewodę (z budżetu), chcą obciążenia wyłącznie samorządu. To oczywiste działanie na niekorzyść naszego regionu, ale zgodne z polityką aktualnej władzy. Widać też rozgoryczenie pani radnej, że nie wybrano jej do kolejnej rady.
2019-11-15 22:20:40
M
a Marszałek tyle mowił o solidarnosci szczecinian, a tu masz baba znów miesza
2019-11-15 20:52:33
jerzyn
O kurde pojawiła się najmądrzejsza szczecinianka nijaka obywatelka małgorzata j-w prawie jak krystyna p
2019-11-15 18:10:07
do Grodzkiego,
nowego "kowala", on zna się na Służbie Zdrowia i pomorze (szczecińskie).
2019-11-15 17:37:39
Ha
Pisami znawcy - recenzenci