niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Piotr Jania spoczął w Alei Zasłużonych

Piotr Jania spoczął w Alei Zasłużonych

Piotr Jania spoczął w Alei Zasłużonych
Data publikacji: 2016-08-19 17:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:12
Wywietleń: 3101 149134

- Był dobrym człowiekiem, który swoją energią i optymizmem potrafił rozbijać wszelkie lody i pokonywać wszelkie trudności – tymi słowami premier Beata Szydło żegnała w piątek na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie Piotra Janię. Wojewoda spoczął w Alei Zasłużonych.

W pogrzebie Piotra Jani, wojewody zachodniopomorskiego, uczestniczyła premier Beata Szydło.

- Zebraliśmy się dzisiaj, żeby pożegnać pana wojewodę Piotra Janię. Trudno jest znaleźć słowa, które wyrażą nasz ból z powodu jego przedwczesnej śmierci – mówiła.

Planów miał dużo: tunel, obwodnica...

Szefowa rządu przypomniała opozycyjną działalność wojewody i podkreśliła, że kochał on Szczecin i Pomorze Zachodnie. - To można było wyczuć w każdym jego słowie - zaznaczył Beata Szydło. - W ostatnim czasie bardzo często bywałam w Szczecinie i spotykałam się z panem wojewodą. Opowiadał o swoich planach, a miał ich bardzo dużo: tunel (w Świnoujściu – red.), obwodnica (zachodnia Szczecina – red.), rozbudowa gazoportu.

Premier zapewniła, że to, o czym marzył i mówił wojewoda, „na pewno zostanie zrealizowane.” - Naszym obowiązkiem jest te plany wypełnić - podkreśliła.

Na zakończenie wspomniała, że kiedy ostatni raz spotkała się z Piotrem Janią, podczas uroczystości nadania świnoujskiemu gazoportowi imienia śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wojewoda zapraszał ją na przyszłoroczny na zlot żaglowców do Szczecina. - Marzył o tej imprezie, opowiadał, jaka będzie piękna – mówiła premier Szydło. A na koniec dodała: - Panie wojewodo, za wcześnie wyruszyłeś w swoje ostatnie regaty, ale przez całe życie obierałeś dobry kurs. Płyń bezpiecznie i spokojnie do wiecznego portu, do którego każdy z nas kiedyś zawinie. Tam się z tobą spotkamy. W imieniu rządu RP dziękuję ci za służbę Polsce.

Był życzliwy i pomocny ludziom

Wojewodę wspominał także Andrzej Milczanowski, minister spraw wewnętrznych w latach 90.

- Dałeś się poznać Piotrze jako człowiek ideowy, konsekwentny i odważny - Milczanowski nawiązał do strajku w 1988 r., w którym uczestniczył razem z Piotrem Janią. A dalej stwierdził: - Solidarność międzyludzka i powszechna życzliwość były ważnymi cechami osobowości Piotra. Pogodny, niekłamanie życzliwy i pomocny ludziom, skromny i bezinteresowny – tak zapamięta zmarłego wojewodę.

Milczanowski podkreślił, że Jania był „bratem w walce o Solidarność”. - Brat łata, jak mówił o tobie stojący tutaj i żegnający cię Edek Radziewicz. Do końca życia byłeś życzliwy i pomocny ludziom człowiekiem. Takim cię zapamiętamy. Żegnaj Piotrze – dodał.

„Będzie nam ciebie brakowało”

O tym, jakim Piotr Jania był tatą i dziadkiem, mówiła jego córka Agnieszka Jania-Korda.

- W imieniu całej rodziny chciałabym bardzo podziękować wszystkim, którzy zechcieli towarzyszyć nam w ostatnim pożegnaniu naszego taty – mówiła do tłumu, którzy zebrał się na szczecińskiej nekropolii. - Znali państwo tatę jako osobę publiczną, natomiast dla nas, najbliższych, był zwykłym, kochającym i troskliwym tatą oraz dziadkiem. To on nauczył nas jeździć na rowerze, pływać i prowadzić samochód. Zaraził nas pasją do czytania książek. Tata uwielbiał literaturę fantastyczną. Był wspaniałym dziadkiem dla swojego jedynego wnuczka Kubusia. Tato, będzie nam ciebie bardzo, bardzo brakowało.

Wzruszenia nie krył także Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu i przyjaciel Piotra Jani, który podkreślał, że wojewoda bardzo zabiegał o przyszłość Pomorza Zachodniego.

- Nie wyobrażam sobie, żeby patron Piotra, św. Piotr, który był rybakiem, odmówił Piotrowi, który był portowcem, jak zacznie kołatać i „tam” zabiegać o nasze interesy – mówił wicemarszałek. - Piotr całe swoje zawodowe życie przepracował w porcie, dziś dopłynął do tego ostatecznego portu. Wierzę, że z taką samą energią i skutecznością nie da spokoju rybakowi i będzie zabiegał o piękny morski Szczecin. Spoczywaj w pokoju przyjacielu – dodał Brudziński.

Wieniec na grobie wojewody złożył również Jarosław Kaczyński. W pogrzebie uczestniczyła grupa ministrów. Byli parlamentarzyści, przedstawiciele prezydenta RP, a także wojewodowie z innych regionów i liczni samorządowcy. Wiele osób przyszło pożegnać Piotra Janię. Nad jego grobem modlił się abp Andrzej Dzięga.

Tekst i fot.: Magdalena Szczepkowska

Komentarze

Gdyz, Licho nie spi...
A czy dokladnie i neutralnie wyjasniono... co bylo powodem tej przedwczesnej smierci ? Gdyz jako Polityk szczegolnie PiS-u, trzeba bardzo uwazac: co, gdzie i z Kim sie je, pije czy przebywa...!!
2016-09-01 02:28:24
do obserwatora
Relacja z katedry jest tu: http://www.24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/szedl-prosta-droga/
2016-08-21 13:54:37
obserwator
a gdzie jest relacja z katedry i piekne kazanie arcybiskupa????????????? co za prowincjonalna, słab gazeta
2016-08-20 09:03:15
pożegnanie
Wielka strata. Panie Piotrze spoczywaj w spokoju. Czemu dobrzy ludzie tak szybko odchodz? Żal
2016-08-19 23:20:42
Pożegnanie
Spoczywaj w spokoju , Piotrze.
2016-08-19 19:28:50

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie