piątek, 04 grudnia 2020r.

Piłsudczycy już świętują

Data publikacji: 2017-11-06 16:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:55
Piłsudczycy już świętują
 

Zbliżające się obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uaktywniły członków Okręgu Środkowopomorskiego Związku Piłsudczyków RP. W poniedziałek (6 listopada) cykl wizyt rozpoczęli spotkaniem z uczniami Szkoły Podstawowej nr 10 w Koszalinie.

– To dobra okazja, aby przypomnieć, że za rok obchodzić będziemy okrągłą rocznicę stulecia powrotu Polski na mapy świata, dlatego namówiłem panią dyrektor Beatę Czaplę, żeby uczniowie klas siódmych i czwartej mogli nietypowo poznać ważne fakty z naszej historii – mówi Tomasz Bernacki, radny miejski, przyjaciel szkoły i ojciec trójki uczniów: pierwszoklasisty Damiana, czwartoklasistki Julii i siedmioklasisty Michała.

Goście placówki mieli krótkie wystąpienia. Ryszard Tarnowski, szef oddziału Związku Piłsudczyków, opowiadał o liczącej 5 lat miejscowej organizacji, do której należy 250 osób nie tylko z Koszalina.

– Chcemy zaszczepić wartości związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, któremu trzeba oddać hołd jako wielkiemu Polakowi – stwierdził. – To okazja, żeby pokłonić się nad całą historią, aby naszych dziejów nie wypaczać i szanować również tych, którzy w różnych czasach służyli ojczyźnie przez pokolenia. 

Andrzej Witek przybliżył czyn zbrojny Legionów Piłsudskiego, Wojciech Grobelski mówił o postaci Marszałka, a Ireneusz Szeliga o zbiorze pamiątek historycznych ze swej bogatej kolekcji.

– To było ciekawe spotkanie, z którego na pewno więcej zapamiętałyśmy niż ze zwykłej lekcji historii w klasie – powiedziały Martyna i Lena, uczennice klasy VIIa.

Kolejne spotkanie zaplanowane zostało w piątek (10 listopada) w SP nr 6 przy ul. Gnieźnieńskiej. ©℗

Tekst i fot. (m)

Komentarze

Trzeba być idiotą
2017-11-06 23:21:16
albo zdrajcą interesu polskiego, żeby być "Piłsudczykiem"

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ