Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Pijany kierowca TIR-a wiózł... piwo

Data publikacji: 12 kwietnia 2019 r. 18:16
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:37
Pijany kierowca TIR-a wiózł... piwo
 

Prawie 0.84 promila alkoholu miał w organizmie kierujący samochodem ciężarowym obywatel Ukrainy, który został zatrzymany do kontroli drogowej przez szczecińską drogówkę. Nietrzeźwy przewoził kilkadziesiąt palet piwa. Mężczyźnie zatrzymano dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów mechanicznych, a o tym, jakie poniesie konsekwencje, zadecyduje sąd.

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie podczas prowadzonych działań „Trzeźwość” zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem ciężarowym. W związku z prowadzoną akcją, policjanci poddali obywatela Ukrainy badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik był pozytywny, a kierujący miał blisko 0.84 promila alkoholu w organizmie. Jak się okazało mężczyzna jechał z Czech do Szwecji i przewoził prawie 50 palet piwa.

Mundurowi podczas kontroli zatrzymali 34–letniemu Ukraińcowi uprawnienia, odholowali tira, a on został zatrzymany i trafił do policyjnej izby zatrzymań.

- Policjanci z Komisariatu Policji Szczecin Dąbie - na podstawie zebranych materiałów w sprawie - przedstawili mu zarzut, do którego się przyznał i poddał karze zaproponowanej przez prokuratora. Na wniosek policji prokuratura zatrzymała mężczyźnie prawo jazdy oraz zabezpieczyła na mieniu podejrzanego grożące mu świadczenie pieniężne - poinformowali funkcjonariusze z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Kodeks karny przewiduje za ten czyn karę do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami od 3 do 5 lat. Przepisy nakładają też na sprawcę znaczne konsekwencje finansowe. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Dotyczy to osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu.

W przypadku gdyby osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości traci uprawnienia dożywotnio, ponadto, poza dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów, sąd zobowiązany jest również orzec świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie niższej niż 10 000 zł i nie wyższej niż 60 000 zł.

(MIR)

Fot. KMP w Szczecinie

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Polandburdeland
2019-04-12 18:57:47
Za ukrainu na zdarowia blac suka

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA