Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Pij wodę zamiast coli. List otwarty prof. Kazimierza Ciechanowskiego

Data publikacji: 11 lutego 2020 r. 07:27
Ostatnia aktualizacja: 11 lutego 2020 r. 22:28
Pij wodę zamiast coli. List otwarty prof. Kazimierza Ciechanowskiego
 

Meksyk na naszych ulicach… W związku z ogólnopolską kampanią NFZ dotyczącą szkodliwości nadmiaru cukru w diecie Polaków prof. Kazimierz Ciechanowski, kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych szpitala na Pomorzanach, napisał list otwarty.

Prof. Kazimierz Ciechanowski jest specjalistą chorób wewnętrznych, diabetologii, nefrologii, transplantologii klinicznej i medycyny sportowej. W przesłanym do gazet swoim liście otwartym nie owija w bawełnę: „Szczecińscy nastolatkowie wyglądają jak ich meksykańscy rówieśnicy – są grubi i zawsze mają przy sobie colę i czipsy. Mają też podobne problemy ze stawami (rozpoznanie uliczne). Wyglądają gorzej niż ich rodzice czy dziadkowie”.

Młodzi stają się liderami w otyłości

Dlaczego kierownik kliniki zestawił wygląd nastolatków ze Szczecina z ich rówieśnikami z zachodniej półkuli?

– Porównuję z Meksykiem, gdyż tam jest największy odsetek otyłych – 33 proc. populacji – tłumaczy profesor. – Tam też jest największe na świecie spożycie coli – 700 ml dziennie na jednego mieszkańca, czyli 330 („pustych”) kcal dziennie. Gdyby ten przeciętny Meksykanin zamiast coli pił wodę, mógłby chudnąć w tempie 17 kg w ciągu roku!

Zdaniem autora listu, podobny los czeka młodych Polaków.

– Mimo że jeszcze tak dużo coli nie pijemy, to i tak nasi nastolatkowie stają się liderami w otyłości – zauważa. – Otwieramy się na Amerykę, jak kiedyś otworzył się Meksyk. Po podpisaniu porozumienia NAFTA o wolnym handlu między krajami Ameryki Północnej spożycie coli przez przeciętnego Meksykanina wzrosło 2,5-krotnie.

Słodycze rozleniwiają i niszczą zdrowie 

Prof. Ciechanowski podkreśla przy tym, że nadmierne spożycie słodkich napojów nie jest obojętne dla zdrowia – wpływa więc negatywnie nie tylko na wygląd. Słodycze powodują błogość i związane z nią rozleniwienie, niechęć do aktywności fizycznej i umysłowej. Poza tym cukier prowadzi do rozwoju próchnicy zębów, do otyłości i związanej z nią cukrzycy typu 2., do nadciśnienia tętniczego, przyspieszonej miażdżycy skutkującej zawałem serca czy udarem mózgu.

– Następstwem tego jest inwalidztwo ruchowe coraz większego odsetka naszych współobywateli. Póki czas musimy coś zrobić, bo nie udźwigniemy (finansowo i społecznie) ciężaru utrzymywania tylu przedwczesnych rencistów – ofiar nadmiaru kalorii, głównie ze słodkich napojów. Jedna szklanka (250 ml) coli i podobnych napojów zawiera 30 g cukru (to tak jakby herbatę słodzić 6 łyżeczkami cukru!). Szklanka coli dziennie mniej to 43 800 kcal rocznie mniej, czyli 6 kg niepotrzebnego tłuszczu mniej. Jest o co walczyć!

List otwarty prof. Kazimierza Ciechanowskiego jest odpowiedzią Zachodniopomorskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie, który zwrócił się do niego z prośbą o merytoryczne ustosunkowanie się do prowadzonej przez NFZ kampanii „antycukrowej”.

Leszek Wójcik

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Barbel
2021-03-30 12:50:00
wielce szanowny panie, szkoda wielka ze nie wspomina pan o innych rzeczach pt. jaki byl stosunek pana w izbie przyjec do pacjenta ciezko chorego wymagajacego pobytu w szpitalu, czy moze przypomina pan sobie swoje zachowanie w tak zwanym zakladzie biochemii gdzie byl pan przez wiele lat asysentem?? byc moze warto o tym wspomniec ciekaw jestem czy naszla pana jakas dygresja? zamiast pisac o dyrdymalach gdzie pan byl i ile pan przebiegl i ile ksiazek pan przeczytal. No panie Ciechanowski...
Edward
2020-02-11 22:01:43
Do p. beee,jeśli p. utrzyma to samo menu jeszcze 5 lat,to proszę sprawdzić swoją wagę i morfologię,dowie się pan o swojej chorobie,jeśli przed nie dostanie p. zawału. Ja odżywiałem się podobnie jak pan opisuje i przeżyłem szok po 50tym roku życia.Pozdrawiam.
maniek
2020-02-11 14:13:29
A pan profesor nie jest na etacie wytworni wód?
beee
2020-02-11 12:36:59
Pytanie godne profesora medycyny: ludzie tyją bo: 1)cola zawiera cukier, 2)żrą jak świnie. Mam 45 lat. 180 cm wzrostu. Waga? 72kg. Spożycie coli? Ok 1 litra dziennie.
czytelnik
2020-02-11 10:16:53
Szanowny Panie Profesorze, czy uzgodniono z Panem, że Pana ważny i cenny list opatrzono fotografią zestawem jednorazowych butelek PET, równie szkodliwych jak cukier ????
Rob
2020-02-11 09:34:37
Obserwuje od pol roku pewnego malca i jego mamuske ktora codziennie rano w Zabce przed szkola kupuje chlopcu snickersa, chipsy, cole i inne smieciowe jedzenie chlopiec juz wyglada jak mala pyza i nie idzie a toczy sie do pobliskiej szkoly.Mamuska mu ewidentnie robi krzywde myslac ze mu dogadza.Jesli teraz on jest mala toczaca sie pyza to co bedzie dalej?????
h2o
2020-02-11 08:45:15
Pić wodę? Jak zwierzęta?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA