Czwartek, 21 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Pierwszy rejs białej floty w Szczecinie

Data publikacji: 09 marca 2021 r. 13:29
Ostatnia aktualizacja: 10 marca 2021 r. 08:39
Pierwszy rejs białej floty w Szczecinie
Fot. Elżbieta Kubowska  

Chociaż pogoda niezbyt sprzyjała, znaleźli się chętni, którzy wzięli udział w pierwszym tegorocznym rejsie statku białej floty w Szczecinie. Przeważały panie, gdyż temat wodnej wycieczki, zorganizowanej w niedzielę (7 marca), brzmiał: „O kobietach dla kobiet”. Oczywiście nawiązywał do święta przypadającego 8 marca.

W rejs po szczecińskich wodach, po zimowej przerwie, wyruszył pasażerski statek „Odra Queen” z floty Unity Line, spółki z Grupy Polskiej Żeglugi Morskiej.

Historie mijanych obiektów przybliżał uczestnikom wycieczki znany szczeciński przewodnik Tomasz Wieczorek. Opowiadał m.in. o maszcie Maciejewicza, budowanym Morskim Centrum Nauki, szczecińskich fabrykach czekolady, stoczniowych dokach, cumującym w porcie zabytkowym statku pilotowym THPV „Bembridge”, czy wraku betonowca na jeziorze Dąbie. Nie zabrakło wątku kobiecego, konkursów z upominkami, muzyki i ciastka na wynos. Na koniec każda z pań otrzymała różę.

Biała flota w Szczecinie

– Takie dwugodzinne, tematyczne rejsy będą obecnie organizowane co dwa tygodnie – zapowiada Unity Line. – Następny odbędzie się 21 marca o godz. 15. Jego temat to: „Zielono mi – irlandzki rejs do betonowca”.

Na 4 kwietnia zaplanowano rejs w stylu PRL, a na 18 kwietnia – z okazji Dnia Ziemi.

W kwietniowe weekendy powrócą regularne wycieczki po porcie.

Wszystkie rejsy odbywają się w reżimie sanitarnym i z ograniczoną liczbą uczestników.

Szczegóły dotyczące wycieczek (terminy i ceny) można znaleźć na stronie statki.net.pl.

Tekst i fot. (ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bogdan
2021-03-10 20:59:23
Ciekawe czy ktoś z UM wpadnie na pomysł sprowadzenia wodolotu na trasie do Świnoujścia a także w latach 70 pływał do Schwedt tylko nieco mniejszy. To była zawsze atrakcja.
stary szczecinianin
2021-03-10 08:37:24
ponizej link do zdjęć ze stateczkami i wodolotami dawno dawno temu https://fotopolska.eu/Szczecin/b5344,Zegluga_Szczecinska_Sp_z_oo_,24,48.html oj , pływało się wtedy , a na pokładach były bary, było i piwo, i wino, i koniaczki, i nikomu to nie przeszkadzało . Nikt za burtę nie skakał. A jakie fale bywały na zalewie Szczecińskim. Bujało bujało i też się ż,,,,ło
Doro
2021-03-10 00:56:19
A gdxie radziecki wodolot który wcześniej pływał w Świnoujściu
@antyreżimowiec
2021-03-09 18:21:15
O dobrze, że stwierdzenie, że jakaś impreza odbywa się w reżimie sanitarnym Tobą wstrząsa. Przynajmniej nie ma ryzyka spotkania z bezmózgiem niedbającym o zdrowie innych.
stary szczecinianin
2021-03-09 17:17:39
czy armator nie zamiaru powrócić do pierwotnych nazw stateczków, imion które nadano im po zakupie w Moskwie i przypłynięciu do Szczecina morzem z ówczesnego Leningradu obecnie Petersburga. A imiona miały DANUSIA i JAGIENKA ( to z Krzyżaków jakby ktoś zapomniał) Pod koniec XX wieku w Polsce pojawiły się statki pasażerskie zaprojektowane i zbudowane w byłym Związku Radzieckim. Oprócz opisywanych już typów „Fontanka” i „Moskovskij” eksploatowane są w naszym kraju trzy statki typu „Moskwa”. Są to „ODRA QUEEN” i „PEENE QUEEN” w Szczecinie oraz „MARINA” na wodach Zatoki Gdańskiej. Polski wątek pojawia się też w historii statku „NERIJA”, który przez krótki okres nosił biało-czerwoną banderę. Niestety, los okazał się dla niego niełaskawy i jest to historia bez happy-endu. Ale zacznijmy od początku. Moskwy” eksploatowane są nadal w Rosji, w Polsce, Holandii, Austrii, Czechach i Słowacji, na Ukrainie, na Łotwie, na Węgrzech i we Francji. Pływają na trasach podmiejskich i w rejsach spacerowych. Na większośći z nich dokonywano różnych modernizacji, zmieniano ich wyposażenie, na niektórych wbudowano nawet komfortowe kajuty. Zbudowano je w 1990 roku w ZSRR na zamówienie Przedsiębiorstwa Państwowego Żegluga Szczecińska w Szczecinie i sprowadzono do Polski rok później. Statki eksploatowane były w rejsach wycieczkowych po porcie szczecińskim. Pod koniec sezonu 1991 zmieniono im nazwy - „Jagienkę” nazwano „ODRA QUEEN”, a „Danusię” - „PEENE QUEEN”. Przez pewien czas oba statki pływały w rejsach wolnocłowych do Niemiec. https://www.naszbaltyk.com/sylwetki-statkow/1464-moskwy-w-polsce.html
Świętoszek
2021-03-09 16:00:25
Gdybym widział o tym rejsie, to zjawiłbym się ze swoim sławnym zaganiaczem dla pań...
antyreżimowiec
2021-03-09 14:10:16
CYTAT " Wszystkie rejsy odbywają się w reżimie sanitarnym" I to stwierdzenie skutecznie mną wstrząsa i blokuje by trzymać się od takich "inicjatyw" jak najdalej dla dobra zdrowia psychicznego.Nie pojawię się nigdzie tam gdzie tego typu "segregacja rasowa i przerost formy nad treścią" organizatorów będą coś podobnie wstrętnego i obrzydliwego komunikować.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA