niedziela, 19 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pierwszy pochówek w Grobie Zbiorowym Dzieci Utraconych

Pierwszy pochówek w Grobie Zbiorowym Dzieci Utraconych [FILM]

Pierwszy pochówek w Grobie Zbiorowym Dzieci Utraconych
Data publikacji: 2018-03-26 19:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:39
Wywietleń: 3025 320320

Na Cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej w Szczecinie w poniedziałek 26 marca odbył się się pierwszy pochówek w Grobie Zbiorowym Dzieci Utraconych. Pogrzeb miał charakter ekumeniczny.

Pomysłodawcą utworzenia tego miejsca jest fundacja Donum Vitae, realizatorem gmina Szczecin. Prosty, biały, marmurowy grobowiec ma wymowny napis "Jestem". Dwa razy do roku – w marcu, w Narodowy Dzień Swiętości Życia i październiku, w Dzień Dziecka Utraconego będą tu sprawowane, z ceremoniałem religijnym, pochówki dzieci zmarłych przed narodzeniem, niezależnie od etapu ich rozwoju, których ciał rodzice nie odebrali ze szczecińskich szpitali. Zwłoki dzieci będą kremowane i chowane w jednej wspólnej urnie. Pierwszą uroczystość odprawili arcybiskup Andrzej Dzięga i ksiądz Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej. Uczestniczli w niej m.in. rodzice po stracie i przedstawiciele wspierających ich środowisk.

               

Podczas uroczystości podkreślano, że powstanie tego miejsca było potrzebą wielu serc. Od przełomu 2001 i 2002 roku obowiązuje prawo, że rodzice mogą dokonać pogrzebu swojego dziecka niezależnie od długości trwania jego życia w okresie prenatalnym. Takie pogrzeby się odbywają, ale nie wszyscy rodzice się na nie decydują. To nowe miejsce pozwoli pogrzebać i uszanować przedwcześnie utracone dzieci.  

 W imieniu rodziców, którzy doświadczyli utraty dzieci przed ich narodzeniem, mówiła jedna z mam:

- Dziękuję za to, że jesteście obecni w naszym życiu, świadomości, a teraz jeszcze jesteście fizycznie obecni w tym grobowcu. Jako mama trójki dzieci nienarodzonych mam wrażenie, że to miejsce jest bardziej potrzebne nam, rodzicom, niż wam dzieciom. Mam przekonanie, że jesteście szczęśliwe tam, skąd przyszłyście, przyszłyście z wielkiej miłości Boga i do tej miłości wróciłyście. Nam jest potrzebne miejsce ukojenia, pamięci, które pomoże przeżyć ten smutek, którego doświadczamy, kiedy znikacie z naszego życia w sposób fizyczny. Bardzo dziękuję organizatorom grobowca i tego wydarzenia, że możemy tutaj - rodzice, nasi przyjaciele, bliscy - spotykać się, patrzeć na ten napis i czytać go nieustannie jak modlitwę "Jestem". 

Tekst i film: Anna GNIAZDOWSKA

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Tak to oceniam.
Zygociany "ministrant", który wyrzekł się człowieczeństwa.
2018-03-27 14:03:05
RATUJMY ... sie wzajemnie
A moze zaraz po ich zgonie wg. Ostatecznej Decyzji Lekarzy... bedzie mozna b.szybko pobrac jeszcze pewne Organy dla Uratowania innych Dzieci oczekujacych z Nadzieja... na takie czy inne przeszczepy i Uratowanie Zycia !!
2018-03-27 13:52:45
pro-PO-zycja...
A moze warto nazwac "Nowoczesnie za-KOD-owane PO-grzebowisko"...?
2018-03-27 13:02:46
Nauczyc Lewakow i za-PO-biegania...! !
Najpierw walczycie o umozliwienie usuwania Ciazy, znaczy sie "Skrobanek" do ktoregos tam miesiaca... a pozniej jeszcze narzekacie na s-PO-soby pochowku ? Widac wiec wyraznie, ze te wasze Akademie 1-szo Majowe... "po-wy-glu-pia-ly" Was do reszty !!
2018-03-27 12:54:41
gh
@pochówek, czego; @były ministrant Czytajcie ze zrozumieniem (ponoć tę umiejętność należy opanować kończąc podstawówkę), kto jest pomysłodawcą tej idei. Donum Vitae nie jest partią polityczną (a członkowie fundacji niekoniecznie są zwolennikami partii rządzącej).
2018-03-27 08:41:03
do "zaczyna się"
Porównujesz nienarodzone dzieci (ludzi) do zwierząt pisząc "grzebowisko" - jak to zakładane dla psów. Ufundował byś ŁĄCZKĘ ? Ciężko bluźnisz.
2018-03-27 08:27:52
znaczy się
Grzebowisko płodów ?
2018-03-27 07:16:15
szczecin
A pochówek dziecka głąbie , głupi jesteś skoro piszesz takie rzeczy ale mimo tego nie życzę ci abyś kiedyś doświadczył śmierci własnego dziecka także takiego na które czekałeś podczas ciąży i zmarło.
2018-03-26 21:25:07
były ministrant
Za kasę podatników celebrujemy "zygoty" i zbijamy na tym kapitał polityczny oto strategia partii rządzącej i klechów ....
2018-03-26 20:59:57
pochówek , czego
co jeszcze pisiory wymyślą ???
2018-03-26 20:29:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie