Piątek, 22 września 2023 r. 
17 szczecin
REKLAMA

Pierwsza pomoc i krew

Data publikacji: 24 czerwca 2016 r. 18:49
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:07
Pierwsza pomoc i krew
 

Młodzież, która przez miniony rok szkolny pracowała nad rozmaitymi projektami społecznymi, podsumowała swoje działania. Dzięki edukacyjnemu programowi ,,Lider Zachodniopomorski” młodzi ludzie zorganizowali wiele wydarzeń na rzecz swojego środowiska lokalnego.

- Spotkania odbywały się raz w miesiącu. Służyły przede wszystkim wzmocnieniu w uczestnikach kompetencji społecznych, uczyły współpracy w grupie i pracy metodą projektu. Młodzież biorąca udział w warsztatach merytorycznych doskonaliła swe umiejętności w takich działaniach, jak diagnoza społeczna, animacja lokalna, komunikacja z mediami, czy pozyskiwanie funduszy. Efektem tych warsztatów są przygotowane przez młodzież mini-projekty, z których jesteśmy bardzo zadowoleni i oceniamy je jako bardzo dobre  - wyjaśnia  Magdalena Samul-Szerwińska z Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, organizatora programu.

W ubiegłym tygodniu Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego podsumował tegoroczną IV edycję programu ,,Lider Zachodniopomorski”. Wzięło w niej udział 19 uczestników w wieku od 17 do 23 lat z całego regionu. Reprezentowali oni takie miejscowości jak: Bierzwnik, Choszczno, Chociwel, Kołobrzeg, Myślibórz, Sianów, Rokosowo, Szczecin i Złocieniec. Zrealizowali natomiast, zwykle zespołach w dwuosobowych, 13 mini-projektów. Cały projekt trwał siedem miesięcy i składał się z 60 godzin warsztatów merytorycznych. Grupa spotykała się w Szczecinie od grudnia ub.w do czerwca. Warsztaty dotyczyły m.in. współpracy w grupie, kompetencji liderskich, współpracy z otoczeniem, pozyskiwania funduszy, a także uczestniczenia w sesjach coachingowych i ciekawych spotkaniach. Podczas podsumowania programu uczestnicy przyznali, że tych kilka miesięcy zajęć rozwinęło ich bardziej, niż cała dotychczasowa edukacja szkolna.

- Na zajęciach dajemy młodzieży do ręki nie rybę, lecz wędkę. Wyjaśniamy, że projektów nie robi się w pojedynkę, lecz zespołowo. pokazujemy gdzie szukać sponsorów, jak pozyskać sprzymierzeńców do swoich działań lub zrealizować coś w baretrze - dodaje Magdalena Samul-Szerwińska.

Projekty pokazały ile ciekawych przedsięwzięć może powstać na terenie województwa, dzięki aktywności młodych ludzi. Poprzez udział w ,,Liderze Zachodniopomorskim” Teresa Siwko zorganizowała w Choszcznie spotkanie ,,Zacznij czytać” zachęcające do czytania. Marcin Turalski i Filip Wołyniec w Złocieńcu przez cały dzień szkolili mieszkańców i dzieci z udzielania pierwszej pomocy z udziałem fantomu. Wiktoria Wernicka w Szczecinie zaprosiła przedszkolaków na międzykulturowe spotkanie z wolontariuszami europejskimi. Natomiast Joanna Stasik zorganizowała akcję "PUM dla życia", dzięki której w ciągu dwóch dni szczecinianie oddali w krwiobusie aż do  ponad 60 litów krwi. Odbiorcami i uczestnikami projektów stało się kilkaset osób w regionie. Wszystko dzięki inicjatywom, które podjęli młodzi ludzie uczestniczący w programie "Lider Zachodniopomorski".
Program odbywał się pod honorowym patronatem marszałka Olgierda Geblewicza. Jesienią organizatorzy planują rozpoczęcie kolejnej edycji programu.©℗

Elżbieta KUBERA

Na zdj.: Uczestnicy IV edycji programu "Lider Zachodniopomorski"

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA