środa, 23 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pierwsza pomoc i krew

Pierwsza pomoc i krew

Pierwsza pomoc i krew
Data publikacji: 2016-06-24 18:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 763 140574

Młodzież, która przez miniony rok szkolny pracowała nad rozmaitymi projektami społecznymi, podsumowała swoje działania. Dzięki edukacyjnemu programowi ,,Lider Zachodniopomorski” młodzi ludzie zorganizowali wiele wydarzeń na rzecz swojego środowiska lokalnego.

- Spotkania odbywały się raz w miesiącu. Służyły przede wszystkim wzmocnieniu w uczestnikach kompetencji społecznych, uczyły współpracy w grupie i pracy metodą projektu. Młodzież biorąca udział w warsztatach merytorycznych doskonaliła swe umiejętności w takich działaniach, jak diagnoza społeczna, animacja lokalna, komunikacja z mediami, czy pozyskiwanie funduszy. Efektem tych warsztatów są przygotowane przez młodzież mini-projekty, z których jesteśmy bardzo zadowoleni i oceniamy je jako bardzo dobre  - wyjaśnia  Magdalena Samul-Szerwińska z Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, organizatora programu.

W ubiegłym tygodniu Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego podsumował tegoroczną IV edycję programu ,,Lider Zachodniopomorski”. Wzięło w niej udział 19 uczestników w wieku od 17 do 23 lat z całego regionu. Reprezentowali oni takie miejscowości jak: Bierzwnik, Choszczno, Chociwel, Kołobrzeg, Myślibórz, Sianów, Rokosowo, Szczecin i Złocieniec. Zrealizowali natomiast, zwykle zespołach w dwuosobowych, 13 mini-projektów. Cały projekt trwał siedem miesięcy i składał się z 60 godzin warsztatów merytorycznych. Grupa spotykała się w Szczecinie od grudnia ub.w do czerwca. Warsztaty dotyczyły m.in. współpracy w grupie, kompetencji liderskich, współpracy z otoczeniem, pozyskiwania funduszy, a także uczestniczenia w sesjach coachingowych i ciekawych spotkaniach. Podczas podsumowania programu uczestnicy przyznali, że tych kilka miesięcy zajęć rozwinęło ich bardziej, niż cała dotychczasowa edukacja szkolna.

- Na zajęciach dajemy młodzieży do ręki nie rybę, lecz wędkę. Wyjaśniamy, że projektów nie robi się w pojedynkę, lecz zespołowo. pokazujemy gdzie szukać sponsorów, jak pozyskać sprzymierzeńców do swoich działań lub zrealizować coś w baretrze - dodaje Magdalena Samul-Szerwińska.

Projekty pokazały ile ciekawych przedsięwzięć może powstać na terenie województwa, dzięki aktywności młodych ludzi. Poprzez udział w ,,Liderze Zachodniopomorskim” Teresa Siwko zorganizowała w Choszcznie spotkanie ,,Zacznij czytać” zachęcające do czytania. Marcin Turalski i Filip Wołyniec w Złocieńcu przez cały dzień szkolili mieszkańców i dzieci z udzielania pierwszej pomocy z udziałem fantomu. Wiktoria Wernicka w Szczecinie zaprosiła przedszkolaków na międzykulturowe spotkanie z wolontariuszami europejskimi. Natomiast Joanna Stasik zorganizowała akcję "PUM dla życia", dzięki której w ciągu dwóch dni szczecinianie oddali w krwiobusie aż do  ponad 60 litów krwi. Odbiorcami i uczestnikami projektów stało się kilkaset osób w regionie. Wszystko dzięki inicjatywom, które podjęli młodzi ludzie uczestniczący w programie "Lider Zachodniopomorski".
Program odbywał się pod honorowym patronatem marszałka Olgierda Geblewicza. Jesienią organizatorzy planują rozpoczęcie kolejnej edycji programu.©℗

Elżbieta KUBERA

Na zdj.: Uczestnicy IV edycji programu "Lider Zachodniopomorski"

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie