niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny

Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny [GALERIA]

Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny
Data publikacji: 2019-09-05 18:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-09 13:32
Wywietleń: 994 412973

Blisko milion osób odwiedziło filharmonię w ciągu ostatnich pięciu lat, odbyło się tu 1385 koncertów symfonicznych i kameralnych, a w sumie, łącznie z imprezami organizatorów zewnętrznych, było to 2291 wydarzeń - oto liczby, jakie podaje dyrektorka Filharmonii I. M. Karłowicza w Szczecinie, Dorota Serwa. Okazją do takich podsumowań były czwartkowe (5 września), piąte urodziny tej instytucji w nowym budynku u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki.

Przypomnijmy, że pierwszy koncert w nowej siedzibie odbył się 5 września 2014 roku. Z okazji 5. urodzin można było w czwartek zajrzeć do na co dzień niedostępnych miejsc na widzów, choćby magazynu instrumentów, wziąć udział w rodzinnym pikniku, koncercie i pokazie filmowym ukazującym pracę orkiestry symfonicznej z perspektywy młodego dyrygenta Norberta Twórczyńskiego.

- Moment jest symboliczny, bo jeszcze ciągle obchodzimy jubileusz 70 - lecia istnienia orkiestry symfonicznej w Szczecinie, 65- lecie filharmonii, no i są małe urodziny, czyli pięć lat w nowym budynku - mówiła D. Serwa na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami.

- Ten budynek jest wizytówką miasta - dodał na konferencji prasowej Krzysztof Soska, zastępca prezydenta miasta Szczecin. - Do Szczecina zjeżdżają pielgrzymki młodych architektów, by obejrzeć naszą filharmonię. Choć przecież wszyscy pamiętamy, że budynek budził ogromne kontrowersje podczas budowy oraz zaraz na początku działalności filharmonii w nowym miejscu.

Zdaniem Pawła Maślanki, koncertmistrza orkiestry symfonicznej filharmonii, ta szczecińska instytucja staje się coraz bardziej atrakcyjna dla młodych muzyków.

- Już nie jest tak, że młodzi chcą tylko pracować w Warszawie. Szczecińska filharmonia to dla muzyków interesujące miejsce pracy - mówił wspomniany skrzypek. - Przychodzimy często ze zwariowanymi pomysłami do dyrekcji...

- A ja je wszystkie kupuję i realizuję - przyznała D. Serwa z uśmiechem.

Zdaniem dyr. Serwy odbywający się właśnie w filharmonii Turniej Muzyków Prawdziwych doskonale definiuje to, co dzieje się w budynku „lodowego pałacu", jak czasami nazywana jest szczecińska instytucja u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki.

- Impreza ta powstała równo pięć lat temu, a tym festiwalem pokazaliśmy, iż nie jesteśmy filharmonią jak wszystkie pozostałe. O staramy się być w tym konsekwentni - usłyszeli dziennikarze na wspomnianej konferencji prasowej.

Warto dodać, że podczas czwartkowej, urodzinowej imprezy w filharmonii nie mogło zabraknąć oprawy muzycznej, o którą zadbali muzycy tej instytucji z najgłośniejszej, bo dętej, sekcji. Poza tym, zaśpiewały dziewczęta z Chóru Dziewczęcego „Polka”, który niedawno zaczął swoją działalność przy filharmonii, a także zwycięzcy drugiej edycji naszego plebiscytu na Szkolną Strefę Harmonii, czyli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Bezrzeczu.

(MON)

Fot. Dariusz Gorajski/Ryszard Pakieser

 

Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny Pięć lat i milion osób. Filharmonia świętowała urodziny

Komentarze

Filharmonii jako instytucji, muzykom w niej występującym, personelowi życzę STO LAT!! i gratuluję.
Ale na zewnątrz jest to ohydny, biały hangar z blachy falistej bezczelnie ustawiony pomiędzy resztkami starej, szczecińskiej architektury. Hańba!
2019-09-06 15:04:01
Adam
Po co robić konferencję prasową skoro pani dyrektor nie chce ujawniać szczegółów koncertów? Trochę niepoważne.
2019-09-06 11:07:55
pic
super filharmonia, gratuluję sukcesów. jest tylko kropla dziegciu - dlaczego budynek filharmonii nie był umyty przed okolicznościowym narodowym podświetleniem 30.08-01.09. brudne narodowe barwy nie powinny być eksponowane
2019-09-05 21:08:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie